Test deseti 2TB USB disků na stůl, do kapsy a na cesty
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test deseti 2TB USB disků na stůl, do kapsy a na cesty

Test deseti 2TB USB disků na stůl, do kapsy a na cesty

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

9. 5. 2018 08:00 11

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Western Digital – WD Elements 3. Western Digital My Passport 4. Toshiba Canvio Basics 5. Toshiba Canvio Advance 6. ADATA HD650 7. Seagate Ultra Slim
8. Seagate Expansion 9. Maxtor M3 10. Silicon Power Armor A30 11. Silicon Power Armor A60 12. Shrnutí výsledků – CrystalDiskMark, ATTO 13. Kopírování dat, HD Tune, cena 14. Závěr

Dnešní test se podívá na vrub přenosným diskům o kapacitě 2TB s USB rozhraním. Dobrá volba pro ty, kdož potřebují po světě korzovat s kapsami plnými dat. Ne vždy je dostupný rozumný cloud, nebo tak rychlé připojení, abyste stovky GB mohli sosat v místě. V takovém případě se 2TB disk v šosu hodí.

Reklama

Úvod

V dnešní době není přenášení ohromného množství dat nijak obtížné. Kdejaký vykuk nabízí cloudové prostory, je možno si obstarat účet na libovolném sosacím serveru s vlastním prostorem a i ty USB flashky zvládnou desítky giga. Dřív to tak snadné nebylo. Stačí si vzpomenout na ďábelské diskety. Maličká kapacita, ještě menší rychlost a bonusem byly v jednom kuse vadné sektory. Pokud byl na disketách nějaký program, zabalený na víc částí, jednalo se spíš o ruskou ruletu než o kompetentní přenos dat.

Test deseti 2TB USB disků na stůl, do kapsy a na cesty
i Zdroj: PCTuning.cz

Ale jak už to bývá, chytré mozky nasměrovaly kormidlo pokroku kupředu, a tak když dnes potřebujeme nosit po kapsách desítky terabajtů (kdo ne, že), je to naprosto jednoduché. Stačí se ověsit libovolným počtem USB harddisků, jenž se vyznačují tím, že je připojíte dnes úplně ke všemu, a je vystaráno. Na některé věci je zkrátka nejjednodušší frknout do USB kapacitně nabubřelý disk a vesele se soubory čarovat. Nezastaví nás momentálně nefunkční cloud či zabržděné internetové připojení. A na zálohu osobních dat je to i rozumnější řešení. Jen blázen by svěřil svá cenná data nějakému „anonymnímu“ serveru. Taková data se mají držet pěkně doma, offline, zašifrovaná a opatřená autodestrukčním mechanismem.

Test deseti 2TB USB disků na stůl, do kapsy a na cesty
i Zdroj: PCTuning.cz

A přesně na takové disky je zaměřen dnešní test. Sešlo se mi po dvou kusech od firem Toshiba, Seagate, Silicon Power, Western Digital a po jednom od ADATA a Maxtoru.

Dalo by se očekávat, že na USB disku není co vymýšlet. Udělá se krabička, do ní se pevný disk na doživotí zavře (a den po záruce mu interní směrnice nařídí, aby umřel) a tím to hasne. Disky se pak liší datovou propustností, ale vzhledem k tomu, že jeden model pevného disku používá víc výrobců, rozdíly by měly být zanedbatelné. Dále je u všech podpora pouze USB 3.0. Ty, které mají inzerovanou podporu 3.1 gen 1, se v rychlostech neliší, protože teoretická maximální propustnost je úplně stejná jako u verze 3.0. Testovaný chytrák by musel vládnout USB 3.1 gen 2, tam už je dvojnásobná. Vyšňořené nosiče dat se tak liší hlavně vzhledem, výbavou, kterou výrobci ke svým dítkům přibalí a v tom, jde-li jen o obyčejný fešný disk pro prosté skladování dat v šuplíku, nebo o hardcore společníka do džungle.

Test deseti 2TB USB disků na stůl, do kapsy a na cesty
i Zdroj: PCTuning.cz

Testovací metodika

Disky byly podrobeny zevrubnému zkoumání, obšírnému pozorování a otestovány v programech Crystal Disk Info 7.5.2, Crystal Disk Mark 6.0.0, ATTO Benchmark a HD Tune.

Praktickou část testu suploval adresář narvaný všemožnými typy souborů (obrázky, Windows ISO apod.), který jsem na každý disk zkopíroval, přičemž jsem zmáčkl stopky a čekal, co se bude dít. Celková velikost byla 21 GB a počet souborů necelých osm tisíc. Distributorem dat byl pracovní notebook HP Omen, a to proto, že je vybavený solidně rychlým M.2 SSD diskem a samozřejmě má i trojkové USB. Data z něj lezou bez nějakých námitek, prostojů a připomínek. V kapitolách pod každým diskem najdete obrázky přímo z testů a vybrané hodnoty naměřené u jednotlivých disků pak porovnané v kapitolách se souhrnem v podobě přehlednějších grafů.

Rychlost M.2 SSD v notebooku HP Omen
i Zdroj: PCTuning.cz
Rychlost M.2 SSD v notebooku HP Omen

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama