Test mini-ITX skříně Cooler Master MasterBox NR200P Color | Kapitola 6
Seznam kapitol
Uvažujete o pořízení výkonné pracovní, nebo herní sestavy s vodním chlazením, která by vám však nezabrala mnoho místa na stole? Požadujete kvalitu a nadčasový design v atraktivním barevném provedení? Máte obavy z komplikované instalace a problematické funkce komponent ve stísněném prostoru mini-ITX skříně? V takovém případě máme pro vás zajímavé řešení.
Stejně jako ostatních modelů skříní, i u dnes testované Cooler Master MasterBox NR200P Color výrobce používá šikovný způsob upevnění disků obou velikostí pomocí jednoduchých silentbloků. V takovém případě do kotevních otvorů v disku nejprve zašroubujeme speciální ocelové kolíky s vroubkovaným povrchem.
Výchozí pozicí pro upevnění 3,5" disku je vnější stěna koše napájecího zdroje, kde jsou připraveny otvory, do nichž navlékneme čtyři gumové průchodky z montážního příslušenství. Disk s našroubovanými hroty pak do průchodek již jen zatlačíme. Konektory disku by přitom měly směřovat do středu skříně.
Takto vytvořené spojení je spolehlivé a přitom dostatečně pružné, takže dokáže účinně eliminovat přenos vibrací disku do plechové konstrukce skříně.
Oficiální alternativou je upevnění disku na plechový držák bočních ventilátorů, kde jsou k tomuto účelu připraveny odpovídající otvory pro šrouby. V tomto případě se však jedná o spojení disku přímo na plech bez opatření proti přenosu vibrací. Jelikož každý mechanický disk více či méně vibruje, toto alternativní upevnění spíše nedoporučuji.
Disk zde současně zabere místo pro instalaci jednoho z dvojice bočních ventilátorů, či zamezí instalaci bočního 240/280mm radiátoru vodního chlazení.
Neoficiální alternativou je upevnění disku na dno skříně, kde se také nachází odpovídající kotevní otvory. Tuto možnost bych ale využil pouze v případě, že by nebylo možné použít výchozí pozici na koši. Disk by zde překážel průtoku chladícího vzduchu k horizontálně umístěné grafické kartě. V případě vzorové sestavy tedy zůstávám u výchozí pozice disku na koši.
Stejný princip upevnění pomocí silentbloků se nabízí i v případě menších 2,5“ disků. Opět tedy předem zašroubujeme do otvorů na dně disku čtyři ocelové vroubkované kolíky.
První z možností, kam bychom mohli 2,5“ disk upevnit (pokud zde neosadíme větší 3,5“ disk), je vnější stěna koše napájecího zdroje s odpovídajícími otvory, do nichž navlékneme gumové průchodky. Do průchodek pak disk pomocí hrotů již jen zasuneme.
Dvě výhradní pozice pro 2,5“ disky se nachází na čelní stěně šasi. Také zde musíme do odpovídajících otvorů nejdříve navléknout gumové průchodky a teprve poté do nich disk zasunout. Přitom si můžeme vybrat, zda budou konektory disku směřovat vzhůru, nebo dolů. Obě možnosti jsou funkční.
Na řadu nyní přichází standardně dodávané ventilátory, které upevním na stropní panel skříně. Přitom využiji i přibalený rozbočovací kabel PWM FAN.
Již z výroby jsou ventilátory kompletovány s ochrannými mřížkami a ve stropním panelu jsou pro jejich upevnění připraveny gumové průchodky. Musíme si tedy pouze promyslet vhodné umístění vývodu kabelů s ohledem na jejich směřování a pak ventilátory pomocí ocelových kolíků, které jsou součástí mřížek, jednoduše zatlačíme do průchodek.
Nyní připojíme všechny již instalované komponenty na datové a napájecí kabely. Stropní panel s ventilátory a také dno skříně již v této fázi montáže upevníme zpět k šasi. Čeká nás pouze instalace chladiče procesoru a v té nám nebudou překážet.
Na následujících detailních obrázcích vidíme, že stropní ventilátory s ničím nekolidují, ani nezasahují nad základní desku. Pokud bychom však použili větší napájecí zdroj SFX-L, který se s košem zavěšuje do vyšší pozice, došlo by zřejmě ke kolizi s jedním ze stropních ventilátorů. Naštěstí jsou běžně k dispozici SFX napájecí zdroje s výkonem až do 850 W, takže s SFX-L zdrojem se v praxi asi nepotkáme.