Test nováčků: Athlon II X2 250 a Phenom II X2 550 BE
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test nováčků: Athlon II X2 250 a Phenom II X2 550 BE

Test nováčků: Athlon II X2 250 a Phenom II X2 550 BE

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 7. 2009 03:00 59

Seznam kapitol

1. Čtyři procesory v testu (+1) 2. Babylón jader 3. Specifikace procesorů 4. Athlon II X2 250 5. Phenom II X2 550 Black Edition 6. Phenom II X3 720 Black Edition 7. Phenom X3 8750 Black Edition 8. Testovací systémy
9. Přetaktování a teploty 10. Syntetické testy - Paměti 11. Syntetické testy - Benchmarky 12. Praktické testy, hry 13. 64-bitové testy a spotřeba 14. Shrnutí výkonu 15. Hodnocení a závěr ...

Je tomu již pár týdnů, co AMD vydalo dva nové dvoujádrové procesory. Oba jsou postaveny na architektuře K10 (Phenom) a díky vysoké pracovní frekvenci by se mohlo jednat o solidní náhradu dosluhujících dvoujader architektury K8. V dnešním testu najdete čtyři procesory AMD, kromě dvoujader otestujeme i dva tříjádrové čipy.

Reklama

Před nedávnem jsme otestovali nejvyšší modely od AMD i Intelu. Testu nejvýkonnějších procesorů předcházela recenze levných modelů, kde jsme podrobili zkoumání trojici dvoujádrových procesorů. Od té doby se na trhu leccos změnilo a AMD vydalo dva velice zajímavé procesory vyrobené na 45nm procesu. Právě na první dvoujádrové odvozeniny od Phenomů II se dnes podíváme. Abychom také zkompletovali náš test procesorů, přibrali jsme do této recenze i dva tříjádrové čipy, a obraz o výkonu procesorů AMD budeme mít celistvý.

Test nováčků: Athlon II X2 250 a Phenom II X2 550 BE
i Zdroj: PCTuning.cz

Než se podíváme na samotné procesory a výsledky, zamysleme se nad dvoujádrem, jako dostačujícím čipem či nikoliv. Pro majitele novějších procesorů rodiny Core 2 Duo a Quad, Phenom X3, X4, II, nemá uvedení nových dvoujader žádnou důležitost. Ti si je jistě nekoupí, protože jejich stávající systém nabízí stejný a nebo vyšší výkon. Potenciálními zákazníky tedy budou majitelé starších počítačů s Pentiem nebo Athlony 64 X2. Uživatele s Pentiem rovnou vyřaďme, museli by měnit i desku. Majitelé desky s paticí AM2/AM2+ si s ní ale stále vystačí i nadále.

Bude ale nárůst výkonu nových procesorů vůči Athlonu 64 X2 znatelný? Vyplatí se investovat, byť slušně nízkou částku, do nového procesoru? Toto zkoumání bude také součástí našeho testu, ke zmíněné čtveřici čipů jsem totiž otestoval i Athlon 64 X2 5000+ přetaktovaný na 3 GHz, čímž si jeho výkon pěkně porovnáme s novým Athlonem II. Pokud jste opravdu nenároční uživatelé, kteří hrají pouze hry, mohou vás nové procesory oslovit a poslouží vám snad dobře. Zdali tomu tak je, zjistíme dnes.

Obecně si myslím, že doba dvoujádrových čipů je pryč. Nejde o to, že by snad při běžné práci bylo zapotřebí jader více, ovšem v operačním systému je odezva s více volnými prostředky zkrátka lepší. Kromě procesorového výkonu jsem se více zaměřil právě na hry, jelikož hráči budou významnými zákazníky těchto dvoujádrových procesorů. Výsledky jsou zajímavé a zjistíme, že dvoujádra sice stačí, za jen o málo vyšší cenu ale máme lepší alternativy. O tom ale až později, nebudu prozrazovat závěr testu hned v úvodu.

Co vás tedy v dnešním testu konkrétně čeká? Postavíme vedle sebe Athlon II X2 250, Phenom II X2 550 Black Edition, Phenom II X3 720 Black Edition, Phenom X3 8750 Black Edition a ještě k tomu Athlon 64 X2 5000+ (3 GHz). Začněme popisem jader a jejich rozdíly.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama