
Test skříně Cooler Master HAF 700 EVO – extrém v mnoha aspektech | Kapitola 12
Seznam kapitol
Přivítejme po letech skutečně důstojného pokračovatele legendy HAF. S modelem HAF 700 EVO přichází vesměs extrémní počítačová skříň, která nabízí nejen obrovské prostorové možnosti pro instalaci komponent a účinné větrání, ale také jedinečný a nepřehlédnutelný design. Což takhle osadit společně osmnáct 120mm ventilátorů, nebo šest rozměrných radiátorů vodního chlazení? Žádný problém, dveře fantazie jsou zde doširoka otevřené.
Naše recenze potvrdila, že skříň Cooler Master HAF 700 EVO je skutečně důstojným produktem, který po letech vrací na trh legendární modelovou řadu HAF konstruovanou primárně pro poskytnutí maximálního průtoku chladicího vzduchu. Jak již bylo uvedeno v úvodu, jedná se v mnoha ohledech o extrémní počítačovou skříň.

Na první extrém narazíme již při stěhování rozměrného a těžkého balíku, a také při vybalování skříně. Další extrémní prvky nás udeří do očí hned po jejím vybalení. Bude to velikost skříně, a to zejména její šířka, konstrukce čelního panelu s tlustými žebry z temperovaného skla, nebo třeba kruhová obrazovka LCD displeje.

Při návrhu skříně výrobce extrémně dbal na omezení nutnosti používat k vestavbě komponent počítačové sestavy nářadí. Z vnějšku prakticky nevidíme žádné spojovací prvky, uvnitř pak nacházíme vesměs důmyslné spoje a zámky ovladatelné jen rukou. Šroubovat nemusíme ani záslepky karet ve slotech PCIe, které pevně uchytí sofistikovaný mechanizmus uzavíratelných dvířek. Všechny pozice pro upevnění mechanických disků jsou opatřené prvky pro eliminaci přenosu vibrací do konstrukce skříně.

Extrémní jsou prostorové možnosti skříně, tedy až na výjimku maximální výšky věžového chladiče procesoru, u nějž se musíme vejít do jen průměrných 166 mm. Pro zájemce upřednostňující účinné chlazení proudem vzduchu nabídne extrémních 18 pozic pro 120mm ventilátory. Tohle je ale ideální skříň pro použití vodou chlazených sestav, neboť současně pojme až 5 kusů radiátorů délky 360 mm a k tomu ještě jeden 240mm. Pokud nevyužijeme možnost kombinace více kusů, lze do skříně osadit i větší radiátory s délkou 420 a 480 mm. Přitom se ani nebudeme muset výrazněji omezovat v tloušťce zvolených radiátorů.

Mezi extrémy si dovolím zařadit také standardně montovanou dvojici 120mm ventilátorů na zadní stěně skříně, kapacitu pro instalaci až 12 kusů 2,5“/3,5“ disků, prostor pod přepážkou základní desky pro ukrytí kabelů v šířce takřka 10 cm, volný prostor okolo základní desky i v případě použití největšího dostupného formátu SSI-CEB/EEB při současném zachování průchodnosti kabelů skrze přepážku.

Také některé prvky standardní výbavy lze označit za extrém. Například skleněné zrcadlo s plochou odpovídající radiátoru velikosti 420 mm, případně dvojici výklopných držáků (pro ventilátory, radiátory, nebo disky) podobné velikosti, jejich bezešroubové upevnění a možnost přemisťování těchto prvků na různá místa uvnitř skříně. Z hodnotných prvků standardní výbavy připomenu tři 120mm a dva 200mm PWM ventilátory SickleFlow v provedení s ARGB, rozbočovač PWM napájení a osvětlení ventilátorů ARGB, řídicí jednotku osvětlení ARGB a již zmíněnou informační obrazovku LCD IRIS na čele skříně. Přibalen je také vertikální držák grafické karty s prodlužovacím kabelem PCIe 4.0.

Zásadní výhrady nemám vůči použitým materiálům a dílenskému zpracování. Plechy jsou dostatečně silné, sjednocení odstínu nesourodých materiálů na plášti skříně je dokonalé. Pro utěsnění skříně výrobce neváhal s doplněním několika spojů o izolační pěnové pásky. V současném trendu je i moderní konektivita na čelním panelu. No a barevné světelné efekty ve skle čelního panelu okouzlí nejednoho návštěvníka naší pracovny. Pokud ne, tak jej dorazíme spuštěním videa na IRIS displeji.

Rekapitulace dalších skutečností, které se mně líbily, by zabrala ještě mnoho povídání a jenom bych se opakoval. Vše najdete v předchozích kapitolách. Připomenutí zjištěných nedostatků však zvládnu rychle. Chybí mi kontrolka aktivity disku na čelním panelu a jeden z 200mm ventilátorů lehce klepal, což bylo slyšitelné z blízka při minimálních otáčkách.

Nakonec jsem si nechal poslední extrém, jimž bude zřejmě pořizovací cena skříně HAF 700 EVO. Tuzemské obchody skříň zatím nenabízí, v Německu se ceny pohybují na úrovni 499 Euro, což odpovídá doporučené ceně výrobce. V přepočtu se jedná o částku okolo 12000 Kč. Pokud jsem chtěl na CZC najít nějaké potenciální konkurenty v dané cenové kategorii, musel jsem seznam skříní v nabídce seřadit od nejdražších směrem dolů.

Došel jsem přitom k závěru, že za rovnocenného konkurenta HAF 700 EVO lze považovat jedině ikonický model Cooler Master Cosmos C700M, tedy produkt z vlastní stáje. Na případnou otázku, která z těchto skříní je lepší, vám ale neodpovím. Skříně jsou srovnatelné cenou, velikostí a svým nevšedním ztvárněním, funkčně jsou ale v některých ohledech odlišné.

Dnes testovaná skříň Cooler Master HAF 700 EVO je funkčně i vizuálně velmi atraktivní a svým způsobem jedinečná. I přes velmi vysokou pořizovací cenu si své zákazníky určitě najde. Za svůj vzhled a atraktivní výbavu, prostornost a variabilitu, si od nás odnáší zlaté ocenění.
Za zapůjčení skříně a napájecího zdroje do testu děkujeme společnosti Cooler Master.

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Za zapůjčení chladiče do testovací sestavy děkujeme společnosti Fractal Design.

Za zapůjčení RAM paměťových modulů a SSD disku do testovací sestavy děkujeme společnosti ADATA.

Verdikt
Skříň Cooler Master HAF 700 EVO je mnoha ohledech extrémní produkt pro zákazníky s nevšedními požadavky, kteří nemají hluboko do kapsy a tuto skutečnost chtějí dát jasně najevo svému okolí. Jedná se o produkt nejvyšší třídy, jenž sebevědomě vystavuje své luxusní prvky na odiv, aniž by přitom působil kýčovitě. Jeho design je čistý a dokonale sladěný, dráždivý efekt ARGB osvětlení lze umocnit či umravnit podle vkusu svého majitele. Obrovské prostorové možnosti a variabilitu lze využít pro vestavbu těch nejvýkonnějších počítačových sestav s extrémními požadavky na účinnost chlazení. Legendární série HAF má tedy nového krále.
Co se nám líbí a nelíbí?
Udělené ocenění

PCTuning Golden Award, duben 2022, pro Cooler Master HAF 700 EVO, za atraktivní, velmi prostornou a variabilní počítačovou skříň s bohatou výbavou