Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)
Článek Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 4. 2019 10:00 1

Seznam kapitol

1. Další TLC disk v řadě, může překvapit? 2. Představení disku VPN100 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité) 6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby
7. Start Windows a shrnutí výkonu 8. SLC cache a výkon versus teplota 9. Bonus: výkon v RAID detailně 10. Závěr 11. Soutěžní otázka a pravidla soutěže

Zdá se, že disky s čipy TLC jsou pro všechny možné výrobce atraktivní artikl, na trh přichází nové OEM řešení od Phison, tentokrát s logem Patriot a robustním chladičem přímo z výroby. Cena je ale vůči konkurenci mírně vyšší. V recenzi se na nové SSD pro M.2 podíváme a o jeden si rovnou můžete zasoutěžit.

Reklama
Reklama

Další TLC disk v řadě, může překvapit?

S TLC disky se roztrhl pomyslný „pytel“, nabízí je každý, a kdo dosud nikoliv, chce to napravit v roce 2019. Je to dané tím, že velkou většinu těchto řešení vyrábí jedna společnost jako OEM a nabízí je každému, kdo je chce koupit. Vloni na Computexu představil Phison svůj nový řadič PS5012-E12 což byl nástupce PS5008-E8 z roku 2017. Za zmínku v této souvislosti stojí, že Phison už avizoval řadič PS5016-E16 pro PCI-e 4.0 a pěknými rychlostmi čtení až 4,8 GB/s a zápisem 4,0 GB/s. Na to si ale počkáme, vraťme se k současné nabídce.

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)

I když byl řadič představen vloni, dostává se ve fyzické podobě na trh až v tomto roce. Já už jsem tento disk jednou testoval, bylo to s logem Corsair. Model MP501 dopadl výborně, kvality řadiče se potvrdily. V tuto chvíli své portfolio rozšiřuje další z výrobců RAM, americký Patriot. Tato značka je v USA velmi oblíbená, už kvůli svému názvu a lpění na vývoji v USA. Vyrábí ale na Tchajwanu. Patriot si koupil od Phison OEM řešení, opatřil jej chladičem a nazval jej Viper Gaming VPN100. A tento disk dnes testujeme, škoda jen, že poslali tak malou kapacitu. Ta neukáže plný výkon.

Phison E12 je highend kontrolér určený pro náročné využití, spíše v profi segmentu. Základ tvoří dvoujádrový ARM se speciálním dvoujádrovým výpočetním koprocesorem. Podporuje samozřejmě LDPC, šifrování, SLC cache a také NVMe 1.3. Nejdůležitější je ale počet kanálů, těch je osm. Každý má přenosovou rychlost až 667 MB/s. To je teoretických 5,3 GB/s. To je nad možnosti rozhraní PCIe x4, z čipů tedy můžeme teoreticky dostat jejich maximální výkon. I když jsou fyzicky čipy jen čtyři, jsou připojeny osmi kanály, čipy jsou 3D vrstvené, takže jsou dva logické v jednom fyzickém.

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)

Všechny disky s 3D TLC využívají algoritmus SLC cache, disk Phison (Viper Gaming) není jiný. Tentokrát ale výrobce o této schopnosti opět mlčí, nenajdete o ní zmínku ani na webu, ani v technických datech. Nevím proč výrobci tuto skutečnost tají, dle mého tím klamou méně znalé zákazníky, kteří o TLC nevědí nic a myslí si, že je jejich disk opravdu rychlý stále a za všech okolností. Já samozřejmě velikost i funkci vyzkouším, je to nejzásadnější parametr u všech TLC (a QLC) disků. Trochu málo informací najdeme přímo u výrobce kontroléru, který tuto funkci u řadiče přiznává. Jaká je SLC kapacita, se ale nedozvíme. Uvidíme z praktického měření.

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)

V tuto chvíli je na trhu pět disků této řady v různých kapacitách. Kromě kapacity se také disky liší výkonem, nejslabší je nejmenší disk se 128 GB, který má čtení jen 1,5 GB/s a zápis 0,5 GB/s. Také u něj výrazně klesají hodnoty IOPS. Další kapacita je 256 GB se čtením 3,2 GB/s a zápisem 1,0 GB/s. Verze 512 GB už je na tom lépe se čtením 3,5 GB/s a zápisem 2,0 GB/s. 1 TB a 2 TB verze mají čtení i zápis stejné, zápis je až 3,4 GB/s a čtení 3,0 GB/s. Výrobce řadiče ale udává jen 3,2 GB/s pro čtení. Důležitý parametr je také cena, nejmenší disk stojí 1000 Kč, 256 GB pak 1800 Kč, 512 GB je za 3000 Kč a 1 TB disk pořídíte za 5500 Kč. Nejmenší a největší disky ale zatím koupit v ČR nelze. Ceny jsou v podstatě totožné s konkurencí, žádná výhoda zde není.

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)

Patriot v této řadě Viper Gaming přinášejí novinku v podobě chladiče. Z mého testu disku Corsair se stejným řadičem i komponenty víme, že teploty byly vysoké a disk jsem doporučoval chladit, měl pak lepší výkon a kultivovanější chod. Chladič už v základu se tedy hodí a výrobce za něj dostává pochvalu. Teploty jsou opravdu nízké, jak vám ukážeme v testu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning