Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 4. 2019 10:00 1

Seznam kapitol

1. Další TLC disk v řadě, může překvapit? 2. Představení disku VPN100 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité) 6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby
7. Start Windows a shrnutí výkonu 8. SLC cache a výkon versus teplota 9. Bonus: výkon v RAID detailně 10. Závěr 11. Soutěžní otázka a pravidla soutěže

Zdá se, že disky s čipy TLC jsou pro všechny možné výrobce atraktivní artikl, na trh přichází nové OEM řešení od Phison, tentokrát s logem Patriot a robustním chladičem přímo z výroby. Cena je ale vůči konkurenci mírně vyšší. V recenzi se na nové SSD pro M.2 podíváme a o jeden si rovnou můžete zasoutěžit.

Reklama

Další TLC disk v řadě, může překvapit?

S TLC disky se roztrhl pomyslný „pytel“, nabízí je každý, a kdo dosud nikoliv, chce to napravit v roce 2019. Je to dané tím, že velkou většinu těchto řešení vyrábí jedna společnost jako OEM a nabízí je každému, kdo je chce koupit. Vloni na Computexu představil Phison svůj nový řadič PS5012-E12 což byl nástupce PS5008-E8 z roku 2017. Za zmínku v této souvislosti stojí, že Phison už avizoval řadič PS5016-E16 pro PCI-e 4.0 a pěknými rychlostmi čtení až 4,8 GB/s a zápisem 4,0 GB/s. Na to si ale počkáme, vraťme se k současné nabídce.

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)
i Zdroj: PCTuning.cz

I když byl řadič představen vloni, dostává se ve fyzické podobě na trh až v tomto roce. Já už jsem tento disk jednou testoval, bylo to s logem Corsair. Model MP501 dopadl výborně, kvality řadiče se potvrdily. V tuto chvíli své portfolio rozšiřuje další z výrobců RAM, americký Patriot. Tato značka je v USA velmi oblíbená, už kvůli svému názvu a lpění na vývoji v USA. Vyrábí ale na Tchajwanu. Patriot si koupil od Phison OEM řešení, opatřil jej chladičem a nazval jej Viper Gaming VPN100. A tento disk dnes testujeme, škoda jen, že poslali tak malou kapacitu. Ta neukáže plný výkon.

Phison E12 je highend kontrolér určený pro náročné využití, spíše v profi segmentu. Základ tvoří dvoujádrový ARM se speciálním dvoujádrovým výpočetním koprocesorem. Podporuje samozřejmě LDPC, šifrování, SLC cache a také NVMe 1.3. Nejdůležitější je ale počet kanálů, těch je osm. Každý má přenosovou rychlost až 667 MB/s. To je teoretických 5,3 GB/s. To je nad možnosti rozhraní PCIe x4, z čipů tedy můžeme teoreticky dostat jejich maximální výkon. I když jsou fyzicky čipy jen čtyři, jsou připojeny osmi kanály, čipy jsou 3D vrstvené, takže jsou dva logické v jednom fyzickém.

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)
i Zdroj: PCTuning.cz

Všechny disky s 3D TLC využívají algoritmus SLC cache, disk Phison (Viper Gaming) není jiný. Tentokrát ale výrobce o této schopnosti opět mlčí, nenajdete o ní zmínku ani na webu, ani v technických datech. Nevím proč výrobci tuto skutečnost tají, dle mého tím klamou méně znalé zákazníky, kteří o TLC nevědí nic a myslí si, že je jejich disk opravdu rychlý stále a za všech okolností. Já samozřejmě velikost i funkci vyzkouším, je to nejzásadnější parametr u všech TLC (a QLC) disků. Trochu málo informací najdeme přímo u výrobce kontroléru, který tuto funkci u řadiče přiznává. Jaká je SLC kapacita, se ale nedozvíme. Uvidíme z praktického měření.

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)
i Zdroj: PCTuning.cz

V tuto chvíli je na trhu pět disků této řady v různých kapacitách. Kromě kapacity se také disky liší výkonem, nejslabší je nejmenší disk se 128 GB, který má čtení jen 1,5 GB/s a zápis 0,5 GB/s. Také u něj výrazně klesají hodnoty IOPS. Další kapacita je 256 GB se čtením 3,2 GB/s a zápisem 1,0 GB/s. Verze 512 GB už je na tom lépe se čtením 3,5 GB/s a zápisem 2,0 GB/s. 1 TB a 2 TB verze mají čtení i zápis stejné, zápis je až 3,4 GB/s a čtení 3,0 GB/s. Výrobce řadiče ale udává jen 3,2 GB/s pro čtení. Důležitý parametr je také cena, nejmenší disk stojí 1000 Kč, 256 GB pak 1800 Kč, 512 GB je za 3000 Kč a 1 TB disk pořídíte za 5500 Kč. Nejmenší a největší disky ale zatím koupit v ČR nelze. Ceny jsou v podstatě totožné s konkurencí, žádná výhoda zde není.

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)
i Zdroj: PCTuning.cz

Patriot v této řadě Viper Gaming přinášejí novinku v podobě chladiče. Z mého testu disku Corsair se stejným řadičem i komponenty víme, že teploty byly vysoké a disk jsem doporučoval chladit, měl pak lepší výkon a kultivovanější chod. Chladič už v základu se tedy hodí a výrobce za něj dostává pochvalu. Teploty jsou opravdu nízké, jak vám ukážeme v testu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama