Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi

Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi | Kapitola 13

Pavel Boček

Pavel Boček

6. 4. 2016 09:00 94

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení 6. Úvod do metodiky měření a testovací přístroje 7. Další vybavení
8. Přístroje k měření elektrických veličin 9. Přístroje k měření neelektrických veličin 10. Měření 11. Software Link 12. Metodika hodnocení 13. Hodnocení, závěr, poděkování

Zdroje řady GVM od Zalmanu nám posledně neexcelovaly, ale Corsair HX750i snad konečně má šanci uspět. K vlastní platformě Corsair přidává 135mm ventilátor, modulární kabeláž a nově i záruku 7 let. Přestože není nejnovější, s takovými vlastnostmi a s certifikátem 80 PLUS Platinum má vedle svých následníků stále co říci.

Reklama

Hodnocení, závěr

Corsair HX750i zvládl dodat dodat výkon v kombinované zátěži i v přetížení a zvládl jej dodat v souladu s normou ATX, díky tomu si tak zaslouží hodnocení. Regulace napětí a hodnota zvlnění jsou velmi dobré, je dobré po nějaké době vidět zdroj cenou jednoznačně v high-endu, který také poskytuje high-endovu kvalitu. Jak se dalo čekat, je v některých ohledech o malinko horší, než RMx (což je nová, vylepšená platforma založená právě na HXi), ale není to o moc, stále velmi dobré výsledky. Účinnost jsem naměřil mírně nižší, než by se dala čekat, nicméně rozhodně blíž certifikaci 80 PLUS Platinum (než byly předchozí měřené zdroje).

Semi-pasivní chlazení funguje v pořádku a pokud zdroj udržíte chladný, neměl by nikdy být vyloženě hlučný. Nicméně blízko maximálnímu výkonu už bude slyšet. Pokud je vaším cílem velmi tichá sestava, udržte zátěž nějakých 200 W pod nominální. Jinak není moc co říct: plně modulární zdroj s kvalitním osazením a sedmiletou zárukou (ačkoli pár konkurenčních produktů již nabízí i víc). Pokud si dáte pozor na distribuci výkonu (= žádné šílené kryptominery odebírající 20 A přes jeden 6pinový konektor) s ohledem na krapet levnější kabeláž (na můj vkus), bude to v pořádku.

Ještě jednou bych však rád zopakoval, že se mi opravdu nelíbí tato praktika prodávání 7větvového zdroje (+12 V) propagovaného jako zdroj s jedinou větví všude, kam se podíváte. Ano, dá se to vypnout přes aplikaci Link, ale vše u tohoto zdroje v člověku vyvolává zdání, že mód s jednou větví aktivní jako výchozí, přitom opak je pravdou. Musí jednoznačně zaznít, že takové zavádějící praktiky jsou jednoznačně špatně. Někteří lidí by to totiž mohli vidět i jako záměrné klamavé matení (jelikož zdroje s jednou větví se mnoha zákazníkům prodávají lépe). A to zejména v zemi žalob (vzpomeňme např. případ Liebeck v. McDonald’s Restaurants). A aplikace Link je sama o sobě ještě horší. Má poměrně zásadní problémy s podporou v operačních systémech, SW nároky a potenciálně i s webem. Ale to vám ani nikdo dopředu neřekne, že vůbec nemusí podporovat váš operační systém, zjistíte to až po nákupu, když to nefunguje.

Hodnocení zdroje Corsair HX750i v segmentu high-end je tedy následující:
  • použité součástky: 6 b. (− za tenčí vodiče, − za chybějící zlacení, - za nebezpečné OCP, + za odpojovací klipy konektorů molex, + za funkční OTP, + za funkční ochranu ventilátoru)
  • kvalita provedení: 4 b. (− za bordýlek po pájení, − za uvízlý kus elektrody)
  • regualce napětí: 21 b. (+ za kombinovanou zátěž, + za crossloading)
  • zvlnění: 13 b. (+ za kombinovanou zátěž, + za crossloading)
  • účinnost: 7 b. (- za nižší účinnost)
  • výdrž při mikrovýpadku napájení: 11 b. (+ za kratší výdrž)
  • ostatní: 19 b. (- za zavádějící konfiguraci OCP/větví, + za modulární kabeláž, + za výbavu navíc, + za funkcionalitu Link, + za semi-pasivní chod, + za delší záruku)
Výsledek je poměrně slušný, ale stále jsou zde jisté věci, které se mi u tak drahého zdroje moc nelíbí. Nicméně na stříbro to stále stačí!
Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz

Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz

Za předpokladu, že cena je 4300 korun, pak poměr hodnota/cena by byl 100×81/4300 = 1,88. Po osmi zdrojích ze segmentu high-end je vidět, že Corsair HX750i je na druhém místě. Nicméně, pokud se podíváme na poměr hodnocení/cena, tak RM550x rovněž od COrsairu je za jeho cenu téměř dvakrát výhodnější!

Zdroj Hodnocení (high-end)
Corsair RM550x 85,5
Corsair HX750i 81
Be Quiet! Dark Power Pro P11 550 W 54
Super Flower Leadex Platinum 750 W 54
Cooler Master V Semi Modular 550 W 53
Antec Earthwatts Platinum 550 W 22,5
SilentiumPC Supremo M1 Gold 550 W 10
Silverstone Strider Essential Gold 600 W 4
                 
Corsair HX750i
KLADY
Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz
Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
modulární kabeláž nebezpečný limit OCP na některých větvích
semi-pasivní chod levnější kabeláž
funkcionalita Link a nějaká výbava navíc zavádějící konfigurace +12V větví
funkční OTP a ochrana ventilátoru problémy s programem Link
dobrá regulace napětía  
velmi nízké zvlnění  
dlouhá záruka  
solidní účinnost  
OK kvalita provedení, kvalitní komponenty  
dobrý čas výdrže při ztrátě napájení  
Orientační cena s DPH: 4300 Kč

Graf ceny produktu Corsair CP-9020072-EU poskytuje server Heureka.cz

Poděkování

Děkuji společnosti Corsair za poskytnutí zdroje Corsair HX750i.

Článek je překladem originálu, který v angličtině vyšel na Hardware Insights.

Příspěvek na rozvoj

Podpořte recenzování zdrojů! Nové přístroje, vybavení (stále je kam výrazně zlepšovat), zakoupení nedostupných zdrojů apod. - můžete se sami podílet na novém a zajímavějším obsahu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama