Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi

Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi | Kapitola 5

Pavel Boček

Pavel Boček

6. 4. 2016 09:00 94

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení 6. Úvod do metodiky měření a testovací přístroje 7. Další vybavení
8. Přístroje k měření elektrických veličin 9. Přístroje k měření neelektrických veličin 10. Měření 11. Software Link 12. Metodika hodnocení 13. Hodnocení, závěr, poděkování

Zdroje řady GVM od Zalmanu nám posledně neexcelovaly, ale Corsair HX750i snad konečně má šanci uspět. K vlastní platformě Corsair přidává 135mm ventilátor, modulární kabeláž a nově i záruku 7 let. Přestože není nejnovější, s takovými vlastnostmi a s certifikátem 80 PLUS Platinum má vedle svých následníků stále co říci.

Reklama

Sekundární strana

Za usměrnění větve +12 V jsou zodpovědné dvě skupiny tranzistorů po třech. V tomto případě se jedná o Infineon BSC014N04LS (100/400 A při 40 V a 25 °C, RDS(On) 1,9 mΩ při 50 A a VGS 4,5 V, nebo 1,4 mΩ při 10 V) v pouzdře PG-TDSON-8 FL. To je další verze jen mírně odlišná od HSON, LFPAK, DFN5x6-8 atd. Řídicí prvek sekundární strany, řídicí tranzistory, je Texas Instruments UCC27324D. K vedení vysokých proudů z a do desky jsou použity silné měděné pláty. Přímo na samotné desce jsou další pláty, nejprve přišroubované malými šroubky a pak ještě zapájené. Na usměrňovacích deskách jsou pak malé pláty, sloužící jako chladiče. Další jeden plech je také připájen přímo doprostřed cesty +12 V, mezi filtrační kondenzátory, opět jako chladič. Kondenzátory jsou Chemi-Con KZH 3300/16 (D12,5); nevyužity zůstaly dvě pozice pro polymery.

Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz

V rohu desky, připojen třemi rezistorovými bočníky (paralelně), je samotný výstup +12V větve. K další filtraci má jeden polymer Enesol Enecap 470/16. Jedna třetina výstupní desky je přímo zapájena sem, další dvě třetiny dostávají výkon přes pár silných kabelů. Na každém takovém připojení jsou další rezistorové bočníky, jedná se tedy skutečně o zdroj s vícekánalovou ochranou proti přetížení. Nicméně deska s DC-DC měniči je zapájena napřímo do +12 V ještě před prvními bočníky (čili zde není žádné přímé omezení +3,3 a +5 V kombinovaně). Deska je stejná, jako v RM550x, sestává ze tří tranzistorů Ubiq QM3004D (55/110 A při 30 V a 25 °C, 8,5 mΩ při 30 A a VGS 10 V nebo 14 mΩ při 15 A a 4,5 V) na každý měnič. Oba jsou jako obvykle řízeny kontrolérem Anpec APW7159. Každý měnič má jeden polymer Enesol 470/16 na vstupu a dva 1500/6,3 na výstupu. Vodiče vedoucí do modulární desky jsou zde přišroubovány k plechům, sloužícím také jako chladiče.

Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz

K poskytování stabilního výstupu -12 V se zdá být použit buck kontrolér Texas Instruments TPS5430. K filtraci výstupu je použit jeden Chemi-Con KY 1000/16. Obvod pro řízení ventilátor nevypadá, že by používal přímo jakýkoli termistor. Tentokrát je však deska „MCU board“ podstatně pokročilejší, neřídí totiž pouze ventilátor, ale také měří data o zdroji a poskytuje digitální konektivitu. Je tedy vybavena výkonnějším, 32bitovým mikroprocesorem Microchip PIC32MX250F128D. Modulární deska se pak hemží polymery Apaq. Tyto mají tendence při některých specifických podmínkách vysoké zátěže vyletět do luftu, nicméně zde by neměly být moc zatěžované. Což je pravděpodobně důvod, proč sem dali tyto. Máme jeden 100/16 z řady AV na −12 V, několik CV 820/6,3 a PV 560/6,3 na nižších kladných větvích. Zbytek, sestávající z PV 330/16, poskytuje další filtraci větví +12 V.

Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz

Dále máme ještě jeden tranzistor QM3004D, ten vypadá, že napájí větev +5 V SB z +5 V, když zdroj běží, pro úsporu proudu (účinnost stand-by zdroje je o něco horší). Za tímto účelem má navíc jeden polymer 820/6,3 na větvi +5 V. Vedle toho se na desce nachází dva čtyřkanálové monitory přetížení Weltrend WT7518, což dohromady dává osm +12V větví. Šest pro jednotlivé konektory EPS (v tomto případě je jich využito pouze 5), jedna pro periferie, jedna pro Main ATX. A pak ještě WT7502 na hlavní desce pro ty obvyklé věci (UVP, OVP, PG, PWR On).

Kvalita provedení

Jako obvykle se zde zaměřím zejména na celkovou kvalitu továrního zpracování a další věci jako elektrickou bezpečnost, kvalita součástek byla již probrána v předchozích kapitolách. Oddělení primární a sekundární strany je dobré, navíc máme nějaké „zuby“ pro otlačení vysokonapěťových výbojů pod jednou z cívek ve vstupní filtraci. Varistor je obalen bužírkou, termistor sice není, ale ten je obejti přes relé a tak uvidí minimální zatížení. Celkový design je pěkný, čistý, i pájení vlnou je celkově dobré. Na hlavní desce je ručně přepájen jeden spoj, nicméně všechny kabely do modulární desky jsou pak pájeny ručně. Tato oblast je dost znečištěná, nikdo se nenamáhal to po pájení očistit.

Test zdroje Corsair HX750i: platinový základ řady RMi
i Zdroj: PCTuning.cz

K zajištění součástek bylo použito značných dávek silikonu, zejména ve vstupní filtraci. Elektrody jsou zastřiženy dobře, nicméně jeden z těchto odstřižků se dostal až do silikonu na jednom z DC-DC měničů, kde doposud seděl. Je to poměrně velký kus vodivého materiálu, který se mohl časem uvolnit a něco zkratovat. Na druhé straně jsem však nenašel žádné kuličky pájky. Přitom cesty vedoucí velké výkony jsou zesíleny jak vrstvou pájky, tak měděnými pláty. Také všechny drátové propoje jsou poměrně silné. Celkově zdroji ubírám 6 bodů ue základu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama