tiche-pc-vzduchotechnika-v-pc-skrini
Návody Článek Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

5. 11. 2003 00:00 94

Seznam kapitol

1. Jádro problému 2. Výchozí stav a úprava větráku 3. Finální provedení

Tiché a efektivní chlazení počítače bych rozdělil na dva okruhy problémů. Tou první je otázka jak efektivně přenést teplo procesoru do okolí, o ni strach nemám - dnes už existuje spousta účinných a promyšlených chladičů, druhou je otázka, co s teplem které ve skříní zůstává. V této situaci mnozí navrhují "větráčky, větráčky a zase větráčky". Já si však myslím že tudy cesta nevede - tam kde je to technicky možné bývá efektivnější zavést ve skříni vnitřní vzduchotechniku. Popsaný projekt je zároveň dalším krokem na cestě k našemu projektu "Tiché PC".

Reklama

Jelikož jsme se podobnou záležitostí zabývali dříve připomenu vám podstatnou část prvního článku o větrných tunelech v PC, nové řešení je popsáno v další kapitole.

Předem chci případné remcaly a věčné kritiky upozornit na to, že si nedělám nárok na to, že mé řešení je nejlepší nebo nejjednodušší - berte ho však jako výzvu - pokud něco umíte lépe a jednodušeji, klidně se tím podělte s námi :-)

Pokud se podíváte na některé overclockerské skříně s mnoha větráky (ty bývají nahoře, dole a občas i na bocích skříně), můžete snadno podlehnout dojmu, že takovéto chlazení nemá žádnou chybičku. Tedy až na hluk, který - jak se při této příležitosti tvrdí - je oprávněnou obětí efektivního chlazení. V diskuzích se mluví o tom, kolik že to větráků je "intake" (vhánějících vzduch dovnitř) a kolik že "out-takových" (odčerpávající vzduch ven). Druhá část lidí se zase vydává jiným směrem - zaměřuje se na problematiku chladiče procesoru. Zde pak není konce diskuzím o otáčkách větráků, materiálu a účinnosti radiátorů.

Modelový případ

Dejme tomu, že i vy se jednoho dne pustíte do úprav chlazení. Nejdříve si patrně pořídíte kvalitní chladič procesoru. Vše si pečlivě proměříte - bravo, jste o 10oC níže než jste byli u starého typu - to už stojí za to uvažovat o možnosti snížení otáček větráku. Ještě dát kryt... A safra, co to? Teplota roste, rozdíl oproti starému systému se snížil na mizerné 3oC. Asi nezbude než přidat další větrák (-ky) případně nechat skříň odkrytou - tak tento "kolovrátek" se opakuje denně v různých podobách snad tisíckrát...

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni
i Zdroj: PCTuning.cz

Působení klasického větráku v uzavřené skříni bych nazval částečným tepelným "zkratem" - část horkého vzduchu (a tím i tepla) je větrákem chladiče nasávána zpět a cirkuluje falešným oběhem. Situaci zhoršují překážky a těsné prostory, od kterých se vzduch odráží. Pokud je skříň zavřená, vytvoří se u procesoru obvykle skutečný "horký kotel".

Jádro problému

Chladič procesoru typicky nasává vzduch o teplotě, která je ve skříni. Ta je však často o 10 -12oC vyšší než teplota okolí. Jelikož teplo musí být stejně odčerpáno, stoupá ve finále teplota jak ve skříni, tak i na procesoru - tato situace může vést až k občasným pádům systémů v parném létě, kdy jde referenční teplota okolí o nějaký ten stupeň nahoru.

Naštěstí abyste tento problém vyřešili, nemusíte dělat ve skříni notný průvan ani je nechávat odkrytou.

Původní řešení - viz článek:

Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení

Pokud nechcete příliš klikat, shrnu toto řešení do dvou odstavců: Základem tohoto přístupu je dodávat procesoru vzduch o teplotě v okolí a co nejvíce zabránit "recyklaci" tepla. Za tímto účelem jsme vyrobili "wind tunnels".

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni
i Zdroj: PCTuning.cz

Tiché PC: Vzduchotechnika v PC skříni
i Zdroj: PCTuning.cz

Původní Windtunely nejsou nic jiného, než dodatečné (zde pružné, zvuko- a termo- izolační) roury vedené mezi boční stěnou skříně a chladičem procesoru. Ke chladiči procesorů je tak přiveden relativně chladný okolní vzduch. Vyšší tepelný spád (rozdíl mezi teplotou vzduchu a procesoru) způsobuje to, že vzduch který opouští chladič procesoru není navíc tak horký jak dříve - hravě ho zvládne odčerpat i větrák zdroje.

V původním článku je i postup výroby přímého Windtunelu z... PET láhve (viz, zde) - nové, alternativní řešení je prezentováno v následující kapitole.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama