tri-vga-chladice-v-testu-prvni-salva
Skříně, zdroje, chladiče Článek Tři VGA chladiče v testu - první salva

Tři VGA chladiče v testu - první salva | Kapitola 2

Filip Eckstein

Filip Eckstein

1. 8. 2008 01:00 19

Seznam kapitol

1. Úvod aneb měníme arzenál 2. Metodika a testovací podmínky 3. Specifikace testovaných modelů 4. Akasa Vortexx Neo AK-VC03 5. Zalman Z-Machine GV1000
6. Thermaltake CL-G0102 Duorb 7. Teplotní testy: 2D klid, 3D zátěž 8. Test hlučnosti 9. Vzájemné srovnání 10. Hodnocení a závěr

Přinášíme vám totiž podrobný test tří VGA chladičů - tentokrát se bude jednat o zástupce z dílen společností Akasa, Thermaltake a Zalman. Určitě se máte na co těšit, jelikož některé výsledku jsou vskutku velice překvapující. V metodice měření jsme tentokrát zahrnuli i test hlučnosti.

Reklama

Dvakrát měř, jednou řež - asi tak bychom mohli popsat instalaci jednotlivých chladičů, o testech samotných to však platí dvojnásob. Nyní už ale k samotné metodice.

Testovat výkon, hluk a efektivitu chladiče není žádné legrace. Celý test může ovlivnit řada faktorů, se kterými v prvních chvílích ani nemusíme počítat. Je třeba s precizní přesností stanovit jednotné podmínky pro každý testovaný kus - umístění počítačové skříně, okolní teplota, doba žhavení počítače a samozřejmě také okolní hluk. Stejně tak nesmíme během testu ponechat nastavené jakékoliv autoregulace otáček jiných ventilátorů, případně pak zaměstnávat pevný disk nějakou jinou činností, než ke kterému je určen celý test. Ano, toto všechno má zásadní vliv na objektivitu celého měření. My se nyní podíváme, v jaké systematičnosti vám přinášíme dnešní recenzi.

Tři VGA chladiče v testu - první salva
i Zdroj: PCTuning.cz

Prostředí

Nyní už bychom se pomalu měli přesunout k samotné problematice testování. Jak už jsem výše zmiňoval, v první řadě bylo nutné stanovit přesné a spravedlivé podmínky, a to tak, aby každý testovaný model podával co nejobjektivnější výsledky.

Co se týká prostředí samotného, v redakci jsme předpokládali, že většina uživatelů bude chtít grafickou kartu spolu s chladičem provozovat někde v domácích podmínkách pokud možno se zavřenou skříní a za běžné pokojové teploty. Tyto podmínky byly při testování samozřejmě splněny. Dále tu máme testy hluku, pro níž bylo nutné provádět testy v co možná nejtišší místnosti s kvalitním těsněním. Abychom předešli mnoha dalším nepříznivým vlivům, hlukové testy byly realizovány v nočních hodinách.

Testy

Tři VGA chladiče v testu - první salva
i Zdroj: PCTuning.cz

Nyní k testům samotným. V dnešní recenzi jsme zvolili celkem 3 druhy testů. Konkrétně se jedná o měření teplot v klidu ve 2D, dále pak při zátěži ve 3D a nakonec test hlučnosti. Test v zátěži byl prováděn při různých otáčkách ventilátorů, přičemž teplota kolísala. Mít však nastavené ty nejvyšší otáčky není vždy záležitostí příjemnou, proto jsme pro vás připravili nový druh testu - hlučnost. K tomu jsme za speciálně upravených okolních podmínek použili citlivý decibelometr, s nímž jsme při konstantním hluku celé sestavy zaznamenali jednotlivé výchylky hlučnosti v závislosti na změnách otáček ventilátoru jednotlivých chladičů.

Při testech ve 2D bylo užito speciální měřící metodiky. Počítač se spustil za studena a nechal se po startu operačního systému 10 minut "žhavit". Poté započal 2D test, který samotný trval též deset minut. Hodnoty v něm nasbírané se pak za jednotlivé minuty zprůměrovaly. Testy byly v této větvi prováděny (pokud možno) při aktivním ventilátoru nastaveným na 1000 ot./min.

Software

Co by to bylo za test, kdybychom k získání objektivních výsledků nepoužili také kvalitní software. K naměření teplot a sledování kolísání frekvence jádra a pamětí sloužila nejnovější verze aplikace RivaTuner. Otáčky ventilátoru jsme pak korigovali programem SpeedFan. K dobru nám posloužili také oficiální ovladače NVIDIA a aplikace Tech Power Up GPU. Zátěž jsme testovali v 3DMmark05 a 06. Dobře posloužili také počítačové hry Bioshock, Assasian

's

Creed, Crysis a Need For Speed: Most Wanted.
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama