tri-vga-chladice-v-testu-prvni-salva
Skříně, zdroje, chladiče Článek Tři VGA chladiče v testu - první salva

Tři VGA chladiče v testu - první salva | Kapitola 6

Filip Eckstein

Filip Eckstein

1. 8. 2008 01:00 19

Seznam kapitol

1. Úvod aneb měníme arzenál 2. Metodika a testovací podmínky 3. Specifikace testovaných modelů 4. Akasa Vortexx Neo AK-VC03 5. Zalman Z-Machine GV1000
6. Thermaltake CL-G0102 Duorb 7. Teplotní testy: 2D klid, 3D zátěž 8. Test hlučnosti 9. Vzájemné srovnání 10. Hodnocení a závěr

Přinášíme vám totiž podrobný test tří VGA chladičů - tentokrát se bude jednat o zástupce z dílen společností Akasa, Thermaltake a Zalman. Určitě se máte na co těšit, jelikož některé výsledku jsou vskutku velice překvapující. V metodice měření jsme tentokrát zahrnuli i test hlučnosti.

Reklama

Balení

Krabice, v níž je nový Thermaltake DuOrb dodáván, odpovídá klasickému návrhu většiny balení této světoznámé společnosti. Zde ještě jednou použiji mojí velice oblíbenou větu - nijak nepřekvapí, avšak ani neurazí. Co více dodat, chladič vypadá na první pohled poměrně sympaticky.

Tři VGA chladiče v testu - první salva
i Zdroj: PCTuning.cz


Elegantní a praktické balení

Velmi mě potěšilo také příslušenství, které je poměrně bohaté. Obsahuje jak sadu sedmnácti heatsinků, tak montážní šrouby, teplovodivou pastu a dvě hliníková ramínka rozšiřující možnosti uchycení. Stejně jako u Vortexxu Neo, i zde mě zklamala teplovodivá pasta, kterou výrobce neprakticky umístil do obyčejného plastového sačku.

Tři VGA chladiče v testu - první salva
i Zdroj: PCTuning.cz


Nový DuOrb je na tom z hlediska příslušenství určitě lépe, než výše zmiňovaná Akasa

Podrobná inspekce a montáž

Vzhled a provedení nového DuOrbu je vskutku velmi povedené. Práce, jež výrobce odvedl, se zdá být čistá, propracovaná a kvalitní. Nebudeme ale předbíhat, uvidí se až v testech. Hned ze začátku si ovšem musím postěžovat. Kritika konkrétně padá na kablík přivádějící proud do dvou ventilátorů. Výrobce ho totiž osadil klasickým 4-pin molex konektorem, což už je v dnešní době poměrně nesmyslný krok. Proč tak Thermaltake učinil? Co ho k tomu vedlo? To už se asi nikdy nedozvíme. Faktem ale zůstává, že nám tím vlastně Thermaltake odepřel jakoukoliv manuální manipulaci s otáčkami ventilátoru. A věřte, dva na "plné pecky" rozpálené ventilátory není zrovna příjemné poslouchat. Můžeme snad jen ručně zasáhnout, a to patřičně umístěným rezistorem v obvodu. Jiné východisko zde bohužel nevidím.

Tři VGA chladiče v testu - první salva
i Zdroj: PCTuning.cz


Klikněte pro detail

Nyní se dostáváme ke stránce montážní. Zde bych až tak zásadní problém neviděl. Na měděnou základnu stačí umístit dvě rozšiřující ramínka, kterými si ovšem polepšíme pouze o dvě další pozice. Holt, srovnávat to se Zalmanem GV1000 asi tak jednoduché nebude. je to však rozhodně lepší, než dnes testovaná Akasa Vortexx, která má přesně určenou úchytnou pozici.

Tři VGA chladiče v testu - první salva
i Zdroj: PCTuning.cz


Kvalitní měděná základna - čistá práce

Tři VGA chladiče v testu - první salva
i Zdroj: PCTuning.cz


Nový DuOrb v akci

Thermaltake DuOrb je podobně jako Akasa osazený "pouze" dvěma měděnými heat-pipe trubicemi. Zato jsou však obestlány kvalitním měděným žebrováním. Akasa je v oblasti žebrování vybavena pouze hliníkem.

Tři VGA chladiče v testu - první salva
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama