Trojice 120mm větráků  v testu – AC, Primecooler a Scythe
Článek Trojice 120mm větráků v testu – AC, Primecooler a Scythe

Trojice 120mm větráků v testu – AC, Primecooler a Scythe

Daniel Wojtěch

Daniel Wojtěch

8. 12. 2010 03:00 29

Seznam kapitol

1. Co a jak se bude testovat? 2. Arctic Cooling F12 PRO - Představení 3. Primecooler PC-L12025L12S Blue - Představení 4. SCYTHE SY1225SL12LM-P Slip Stream - Představení
5. Měření průtoku a vyprodukovaného tlaku 6. Měření hluku a spotřeby 7. Měření s prachovým filtrem 8. Závěr, doporučení a cena

Dnešním článkem zahájíme testování ventilátorů, kde se především zaměříme na jejich výkon a hluk. V první trojici najdete Arctic Cooling F12 PRO, Primecooler PC-L12025L12S a Scythe SY1225SL12LM-P. Také se ale dozvíme, co udělá s výkonem ventilátoru prachový filtr. Jak moc se zvýší hluk a co to provede s výkonem?

Reklama
Reklama

Náš testovací tunel byl spolurealizován se společností Liquid Technology a je kompatibilní s ventilátory o velikostech 80, 92, 120 a 140mm, což určitě vyhoví všem ventilátorům, které na dnešním trhu jsou, a které se do běžných počítačových sestav dají osadit. V recenzích se zaměříme na měření průtoku vzduchu (CFM) při určitých otáčkách, měření vyprodukovaného tlaku při maximálních otáčkách a hluku. Krom toho si změříme i jejich spotřebu.

Trojice 120mm větráků  v testu – AC, Primecooler a Scythe

K měření nám firma Conrad zapůjčila měřící přístroje mezi nimiž lze nalézt kvalitní anemometr EXTECH Instruments s modelovým číslem AN100. Tento přístroj slouží k měření rychlosti průtoku vzduchu a jeho druhou funkcí je měření teploty. Díky kuličkovým ložiskům a průměru vrtule 72mm je velice citlivý (výrobcem udávaný rozsah 0,4 až 30 m/s), a tak dokáže zaznamenat průtok i při těch nejnižších otáčkách ventilátoru. Dokáže měřit v několika jednotkách: m/s, km/h, uzly, míle/h, ft/min a nakonec CMM a CFM. My však budeme měřit v CFM (Cubic feet per minute), což je jednotka nejvíce používaná mezi výrobci ventilátorů.

Trojice 120mm větráků  v testu – AC, Primecooler a Scythe

Druhým přístrojem je manometr Greisinger GDH 200-07, který je speciálně určen pro měření velmi malého tlaku, konkrétně 20,0 - 199,9 mbar s přesností až 0,2%. Díky ventilu lze tunel uzavřít a následně měřit tlak.

Trojice 120mm větráků  v testu – AC, Primecooler a Scythe

Spotřeba se měří přes dva multimetry UNIT-T UT33C, z nichž odečítáme napětí a proud a spotřebu vypočítáme jednoduchým vzorečkem.

Trojice 120mm větráků  v testu – AC, Primecooler a Scythe

Posledním přístrojem je hlukoměr od firmy VOLTCRAFT s označením SL-100, který disponuje rozsahem 30-130 dB a přesností ±2 dB. Jeho další výhodou je schopnost měřit v dBA i dBC. Regulace otáček probíhá přes kvalitní regulátor Zalman ZM-MFC2 a hluk se měří v odhlučněném boxu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning