Úvaha: AMD v krizi – černá budoucnost IT průmyslu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: AMD v krizi – černá budoucnost IT průmyslu

Úvaha: AMD v krizi – černá budoucnost IT průmyslu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 10. 2012 10:00 100

Seznam kapitol

1. Úvod – historie pádů a vzestupů 2. Od Jerry Sanderse 3. Po Roryho Reada 4. Finanční výsledky a platy
5. Současná situace AMD 6. Možná řešení situace 7. Svět IT bez AMD

Společnost AMD zažívá největší problémy za posledních pět let, prodeje produktů váznou, akcie letí dolů, obchodní výsledky nejsou nijak dobré. Budoucí produkty se odsouvají, o místo přijdou tisíce zaměstnanců firmy. Pojďme si situaci zhodnotit a zamyslet se, jaká budoucnost nás čeká a co všechno by znamenal případný konec.

Reklama

Aby nedošlo k omylu, hned v úvodu musím říci, že je zcela jisté, že AMD neskončí ani nezkrachuje a bude tu s námi ještě dlouho. Něco se ale přeci jen změnit musí, a také změní. Bude tu možná nové AMD, možná krapet jiné ale bude tu s námi i nadále. Dnešní článek nemá za úkol AMD pohřbívat, ale střízlivýma očima současnou situaci zhodnotit z mnoha běžně neviditelných aspektů. Napadlo vás třeba někdy porovnat počty zaměstnanců podobných společností nebo rivalů AMD na poli procesorů a grafiky? - Vypočítat zisk společnosti "na hlavu" a porovnat efektivitu těchto firem? - Asi nenapadlo, že? - My vám nabídneme i tento pohled, jež je vskutku zajímavý.

Úvaha: AMD v krizi – černá budoucnost IT průmyslu
i Zdroj: PCTuning.cz

I když firmy každý kvartál zveřejňují příjmy a bilanci řadou čísel, rozumí jim vůbec někdo? - I to se vám pokusíme osvětlit, kolik potřebují firmy vydělat aby nebyly ztrátové a jak je na tom v tomto směru AMD, Nvidia a nebo třeba Intel. V prvé řadě vám oživíme paměť stručnou historií společnosti AMD, jež nás ale dnes bude zajímat zejména z pohledu úspěšných a neúspěšných období v řeči čísel. Kdy a jaký produkt společnost vydala mnoho z vás ví, ale jak si za posledních deset let AMD vlastně finančně vede ví málokdo, i to bude zajímavé zjištění, mít na trhu dobrý produkt totiž vždycky bohužel neznamená také ohromné zisky. Po malé lekci čísel a historie nás pak čeká kapitola s popisem a náhledem na současný stav firmy. Zde nebudu zatím nic naznačovat, počkejte si do patřičné kapitoly.

 To nejkontroverznější vás pak čeká nakonec, pokusíme se zamyslet nad možnými scénáři budoucího AMD, kde by mohla firma vyhrát a co už raději opustit a nemrhat prostředky. Zaspekulujeme si, co by AMD mohlo pomoci a co nikoliv a k čemu současné akce vedení firmy vedou. Poslední kapitola pak bude patřit sci-fi v podobě katastrofického scénáře zániku AMD a dopadu na IT průmysl. Ten by byl totiž drastický a dotkl by se v podstatě celého odvětví a nenávratně by jej poškodil. Více opět v dané kapitole.

Úvaha: AMD v krizi – černá budoucnost IT průmyslu
i Zdroj: PCTuning.cz

V příští kapitole se podíváme tedy v krátkosti na stručnou historii AMD a posledních +/- deseti let od roku 2000 do 2012. Rok 2000 totiž znamená pro AMD začátek zlaté éry. Jako zajímavost uvedu, že společnost AMD byla deset let od roku 1990 do roku 2000 každé čtvrtletí, každý rok neustále ve ztrátě (zdroj Forbes). Jde tedy vcelku o zázračnou firmu, deset let a víc bez zisku by přežil jen málokdo, vlastně nikdo jiný to nedokázal.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama