Úvaha: Co vede k technologickým revolucím?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Co vede k technologickým revolucím?

Úvaha: Co vede k technologickým revolucím?

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 7. 2013 09:00 27

Seznam kapitol

1. Boj se zákazníkem 2. Nenápadné aplikace 3. Pohodlnost a hravost 4. První grafika a start PC
5. Příchod her a pirátství 6. Mobilní revoluce 7. Jak se nenechat podojit

Když jsem tak popisoval už asi desátou výstavu historických počítačů, všiml jsem si, že se v nich opakuje jedna zvláštnost: Každý výrobce opravdu uspěl jen s jednou nebo dvěma řadami počítačů. A tahle úspěšná řada vzdorovala pokusům o inovaci i od výrobce samotného. Nakonec úspěšná řada mizí – a opět navzdory pokusům o inovaci. Čím to?

Reklama

Původně mě napadlo, že by bylo zajímavé zjistit, jak dlouho se můžete udržet s jedním produktem na výsluní. Některé produkty mají spotřebitelé rádi natolik, že se jich drží jako klíště a odmítají se jich pustit, i když do nich mlátíte smetákem (jak by mohl potvrdit třeba takový Microsoft o Windows XP). Jenomže toto není fenomén nijak nový: Commodore měl problém s tím, že uživatelé kupovali Commodore 64 a odmítali přejít na inovované osmibitové řady (modely řady 16/116/Plus4 nebo C128). Atari mělo ten samý problém s řadou 800, kde uživatelé odmítali inovované kusy 1200XL a 1400XL tak, že cena starších počítačů dokonce vzrostla.

Úvaha: Co vede k technologickým revolucím?
i Zdroj: PCTuning.cz

Zkrátka a dobře, když se výrobcům povedl trhák, bylo to na jednu stranu velké pozitivum, ale taky prokletí. Do značné míry došlo k zastavení vývoje a stagnaci platformy. Výrobci měli problém inovovat, jediné vylepšení, které vždy zabralo, bylo zjednodušení hardware a jeho zlevnění. Tento problém se opakuje neustále: Stačí, když se podíváte na konzole Sony a jasně vidíte, že ty nejstarší mají nejvíce portů, jsou nejlépe expandovatelné, mají hardwarovou emulaci předchozí verze – a jak tak kráčí čas, tak se sice zlevňují, ale porty a funkce z nich mizí, až zbude absolutní minimum. Toto minimum je technologicky vyladěné, spolehlivé a kvalitní, ale jde o deevoluci, ne o evoluci.

Neplatí to zcela obecně, například vylepšení Xboxu 360 o Kinect je jednoznačně krokem vpřed, ale takový vývoj je relativně málo častý, mnohem častěji se setkáváme právě se zjednodušováním. Tohoto jevu si všimnete mnohem snáze, když se rádi vrtáte v hardware se šroubovákem v ruce: V první verzi počítače je hodně čipů, potom méně a méně a méně. Kvalita provedení pozorovatelně roste, zároveň se ale systém zjednodušuje a přichází o porty.

Úvaha: Co vede k technologickým revolucím?
i Zdroj: PCTuning.cz

Nové funkce jsou používány málokdy, v podstatě jsou nadbytečné a představují pouze zdroj nekompatibility – a nikde to není vidět lépe, než právě u posledních modelů Amstradu, jako je Amstrad 464plus a 6128plus. Tam firma uvedla vylepšené grafické režimy, které snížily kompatibilitu, zavedla cartridge, které byly už v podstatě výběhové a navíc z počítače vydlabala ROMku, takže jste základní cartridgi museli mít v systému zasunutou tak jako tak. Nové grafické režimy byly fajn, stejně jako možnost připojit analogový PC joystick, ten ale podporovala snad jenom jedna hra.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama