Úvaha: Jsme chytřejší než naši předkové. Opravdu?!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Jsme chytřejší než naši předkové. Opravdu?!

Úvaha: Jsme chytřejší než naši předkové. Opravdu?!

Michal Rybka

Michal Rybka

17. 5. 2013 03:00 34

Seznam kapitol

1. Geniální stroj 2. Differce Engine 3. Jak na to přišli? 4. Výpočetní handicap 5. Fascinující návrhy 6. Respekt k předkům

Jedna z věcí, která vás ohromí ve chvíli, kdy začnete studovat staré technologie, je to, jak jsou neuvěřitelně vymakané. Většinou si myslíme, jak jsme dnes vyspělí a dokonalí, zatímco předkové byli zaostalí joudové. Ale podívejte se na mechanismus z Antikythéry: Je navržený velmi úsporně, na svoji dobu je kompaktní a přesto neuvěřitelně funkční.

Reklama

Mechanismus z Antikythéry je řecký analogový astronomický počítač z doby zhruba kolem roku 100 před naším letopočtem. Byl nalezen ve zbytku antického vraku ve vodách u ostrova Antikythéra v roce 1900 a trvalo skoro 100 let, než se vědcům podařilo zjistit, na co se to vlastně doopravdy dívají. Částečně to souviselo s tím, že na začátku 20. století měli vědci jenom omezenou představu o počítačích, byť mechanických – a bylo zcela mimo jejich představivost, že by starověký mechanismus mohl být složitější než řekněme hodiny. Zjištění, že počátky historie počítačů je nutno posunout dva tisíce let zpět do minulosti, znamenal pro výzkumné týmy docela šok.

Úvaha: Jsme chytřejší než naši předkové. Opravdu?!
i Zdroj: PCTuning.cz

Za skutečný počátek počítačových technologií se považuje Druhá světová válka, během níž Němci nepoužili svůj počítač Zuse, zatímco Američané postavili skutečný počítač ENIAC. Už dříve existovaly pokusy o sestavení mechanického počítače, jako byl Difference Engine a Analytical Engine Charlese Babbage. Byly to konstrukce z první poloviny devatenáctého století, které měly sloužit pro tvorbu polynomických tabulek, které se používaly pro sestavování tabulek logaritmických a trigonometrických funkcí.

První funkční stroj Difference Engine, přestože byl navržen v roce 1823, byl přitom postaven až v roce 1991. Problém byl hlavně v tom, že za viktoriánské éry bylo velmi složité dodržet správné tolerance mechanických součástek. U jednoduchých strojů mírné nepřesnosti nevadily, nicméně u mechanického počítače ano. V té době prostě nebylo možné levně vyrobit dostatek identických dílů, které by dohromady mohly spolehlivě fungovat. Přesto moderně vyrobená replika Difference Engine funguje. Počítá. (V původních plánech bylo nutno opravit několik drobných chyb, které ale byly zjevné, takže panuje podezření, že tam byly zaneseny jako „ochrana proti kopírování“, aby v případě ukradení plánů nemohl být zkopírovaný stroj funkční.)

Úvaha: Jsme chytřejší než naši předkové. Opravdu?!
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdá se, že tvůrci starých počítacích mechanismů nebyli omezeni ani tak svou fantazií, jako faktickou nemožností stroj reálně sestavit. V hlavách to už měli – a fungovalo to. Pro Analytical Engine sestavil Babbage první počítačový program, který měl sloužit k výpočtu Bernoulliho čísel. Byla v něm chybka, kterou Babbage okomentoval jako „grave mistake“, naštěstí mu ji pomohla odhalit první programátorka světa, matematička Ada Lovelace . Kdyby se podařilo v roce 1850 Analytical Engine opravdu vyrobit a nasadit na něj Adin program, fungovalo by to. Měli bychom programovatelný počítač o sto let dříve.

Jenom ta zatracená strojařina, která nedovolovala tento sen realizovat a nesmírně prodražovala už i jenom pokus o jeho výrobu! Steampunkový mechanický počítač? Zapomeňte. Babbage sice snil o parou poháněném stroji, ale byl to sen mimo meze tehdejší technologie.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama