Úvaha: Pevné disky v akci, jen za dvojnásobek!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Pevné disky v akci, jen za dvojnásobek!

Úvaha: Pevné disky v akci, jen za dvojnásobek! | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 7. 2012 03:00 70

Seznam kapitol

1. Já jsem vám to říkal 2. Alternativní náhrady 3. Zaplaťte ztráty! 4. Umělá krize? 5. Blýská se na horší časy

V jednom z dílů The Daily Show Jon Stewart divákům oznámil: „Daňoví poplatníci! Dnes máme co slavit – koupili jsme si pojišťovnu!“ Tou pojišťovnou byla AIG, která se dostala na pokraj bankrotu. A aby nezbankrotovala, stát ji podepřel horou peněz z daní. Stejně tak zákazníci po loňských záplavách podpořili výrobce disků.

Reklama

Ten, kdo na minulý podzim zareagoval rychle a vykoupil disky z obchodů okamžitě poté, co byly oznámeny záplavy, na tom vydělal. Mohl si pořídit do zásoby disky za ceny, ke kterým se jen tak asi nedostaneme a pokud byl podnikavý, mohl je se slušnou přirážkou prodat. Nárůst ceny byl u velkých disků tak značný, že pokud jste měli nějaké volné, tak se je vyplatilo vymazat a prodat přes aukci či bazar. Takováto příležitost se jen tak neopakuje, ceny obvykle klesají a nebo přinejhorším stagnují.

Úvaha: Pevné disky v akci, jen za dvojnásobek!
i Zdroj: PCTuning.cz

Chápu obchodní logiku celé té události – ostatně i výrobci sami můžou namítat, že měli velmi omezené zisky a jejich zákazníci si užívali příliš velkých disků za příliš málo peněz. A nízká cena za disky vlastně demotivovala vývoj alternativních technologií, jako jsou ty stále oznamované a stále neprodávané holografické paměti. Faktem ale je, že alternativní řešení dnes k dispozici nejsou a jsme tak v rukou dvou majoritních výrobců, kteří můžou v podstatě definovat cenu.

Úvaha: Pevné disky v akci, jen za dvojnásobek!
i Zdroj: PCTuning.cz

Problém tentokrát nevidím na straně prodejců – jako etalon ceny používám externí 2TB disk pro USB 2.0/3.0 a cena nejlevnějších typů se víceméně všude pohybuje kolem 3300 Kč s DPH. Je jedno, od koho chcete koupit, je to všude stejné. Trochu nám to slezlo z excesivních cen, které se zpočátku blížily 4000 Kč, ale stále je to hodně, hodně daleko od původních 2000 Kč. A zatím nevidím žádný, ale naprosto žádný tlak, který by dostal ceny na tu úroveň, kde byly před záplavami. Který by nás dostal zpět do období hojnosti levného úložného prostoru, kdy jsme nemuseli řešit riziko selhání disku, protože jste si mohli koupit rovnou dva a zrcadlit je.

To není dobře, to vážně není dobře...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama