Úvaha: Pevné disky v akci, jen za dvojnásobek! | Kapitola 2
Seznam kapitol
V jednom z dílů The Daily Show Jon Stewart divákům oznámil: „Daňoví poplatníci! Dnes máme co slavit – koupili jsme si pojišťovnu!“ Tou pojišťovnou byla AIG, která se dostala na pokraj bankrotu. A aby nezbankrotovala, stát ji podepřel horou peněz z daní. Stejně tak zákazníci po loňských záplavách podpořili výrobce disků.
Stačí, abyste se podívali na ceny vysokokapacitních flash disků, které se staví do stejné role jako externí harddisky: za stejné peníze si můžete koupit buď 128GB flash disk a nebo 2TB harddisk. Co je nanejvýš pikantní, je fakt, že když tak sleduji trh s flash disky, mám dojem, že se vývoj k vyšším kapacitám a nižším cenám v podstatě zastavil. 256GB flash disky se prodávaly už před rokem a stály stejně astronomické peníze jako dnes, takže je kupují jenom opravdoví fanatici. Největší pokles cen zažily 32GB flashdisky, což je takový mírný pokrok v mezích zákona, který ale z trhu vytlačil jen relativně drahé harddisky formátu 1,8“. Ale už 64GB flashdisky stojí zhruba to samé, co (nyní značně předražené) harddisky s kapacitou 320 GB. Připlatíte si pár stovek a máte harddisk s kapacitou 750 GB až 1 TB, což znamená, že větší flashdisky nikdo kupovat nebude. Náhrada harddisků SSD disky obecně? To nemůžete myslet vážně.

Cloud rovněž jen těžko nahradí velké místní úložiště. Pokud ho používáte správně, tedy ukládáte na něj jen malé objemy dat a velké soubory (jako třeba filmy) jenom streamujete, nedochází k žádné konkurenci s velkými disky, protože velký disk prostě nepotřebujete. Cloud je pro ukládání velkých dat stále pomalý, velmi drahý a problematický. Nikdy nevíte, kdy na sdílecí službu uvalí klatbu nějaká mocná organizace a smete ji z povrchu země.

V případě jediné kopie dat uložených v cloudu je to událost tak zvaně na mašli. U lidí, kteří si zálohují jenom do cloudu, obdivuji jejich statečnost a odhodlání riskovat ve jménu pokroku, ale nikomu normálnímu bych to nedoporučil. Záloha na místní disk je prostě záloha na místní disk – zaplatíte za něj jednou a značně zvýšíte pravděpodobnost přežití svých dat. Takový externí disk připojujete jen když ho potřebujete, čímž snížíte šanci ztráty dat havárií systému a nebo virovou nákazou. A pokud odjíždíte na cesty, můžete si ho uložit třeba v bezpečnostní schránce v bance. Celé to můžete mít zakryptované třeba TrueCryptem, takže si tam můžete uložit v podstatě cokoliv. Výrazné zlepšení bezpečnosti za opravdu malé peníze!