Úvaha: Proč se vrací chromebooky?
Článek Úvaha: Proč se vrací chromebooky?

Úvaha: Proč se vrací chromebooky?

Michal Rybka

Michal Rybka

17. 1. 2014 03:00 20

Seznam kapitol

1. Proč se vrací chromebooky? 2. Probuzení z kómatu 3. Bez signálu ani ránu 4. Na ty internety to stačí
5. Zpátky na stromy 6. Data odevšad... a pro všechny 7. Jen takový tablet s klávesnicí 8. Probere se Microsoft?

Když byla zveřejněna data, podle kterých byl během americké vánoční sezóny každý desátý prodaný počítač chromebook, dost mě to překvapilo. Novodobou terminálovou technologii jsem přece jenom považoval za okrajovou záležitost. Vždyť u nás první vlna chromebooků neuspěla. Dokonce natolik, že už je dnes žádný větší český eshop neprodává!

Reklama
Reklama

Buď jak buď, z hlediska Microsoftu je to velice špatně. Pokud tablety ukously část PC zákazníků ze segmentu, který konzumuje obsah, chromebooky ukusují část ze zákazníků, kteří ještě používali PC, protože potřebovali tvořit obsah. Microsoft má pořád obří výhodu zpětné kompatibility, a pokud ji neobětuje, má pořád šanci hrozbu ze strany chromebooků eliminovat. Může donutit výrobce hardware, aby se přestali pokoušet zreplikovat Macbook Air stokrát jinak a začali dodávat velmi levné stroje pro Windows. Ostatně jediné, co potřebuje například Acer C720 Chromebook k tomu, aby se z něj stal normální notebook, je větší úložiště. Samozřejmě, má velmi málo RAM, ale nemilá příhoda s netbooky z roku 2007 už mohla Microsoft poučit v tom smyslu, že by měl brát ohled i na existenci slabých strojů. Na to, abyste se podívali na zprávy a nebo si napsali úkol do školy, prostě více než 2 GB RAM potřebovat nemůžete.

Úvaha: Proč se vrací chromebooky?

Pokud Microsoft setrvá v myšlenkové poloze své kampaně Scroogled a bude vydávat notebooky s Windows za plnohodnotnější a tudíž logicky i dražší, může dát Google čas na to, aby dopiloval svoje aplikace do zcela použitelného stavu a získal více a více uživatelů. Už dnes slaví Google s chromebooky úspěch na amerických základních školách, což by pro Microsoft měl být docela zásadní problém. Jeden malér je, že jim utekly tablety, celá kategorie zařízení, která je dnes víceméně rozdělena mezi Android a iOS. Teď se pod nimi doslova trhá další kategorie zařízení, velmi levné notebooky, které v roce 2007 ještě dokázali pro sebe uhájit.

Úvaha: Proč se vrací chromebooky?

Tento rok bude velmi napínavý. Ještě je šance, že prodeje chromebooků představovaly sezónní výkyv a nikoliv trend. Pokud jejich prodeje tento rok porostou, znamená to, že plánovači kolem Windows udělali velkou, velkou chybu, že nechali segment velmi levných notebooků neobsazený. A taky to znamená, že jsem se velice, velice, velice mýlil, když jsem považoval chromebooky za zcela okrajové zařízení. Stále jsem na té straně, která je odmítá – ať už kvůli nekompatibilitě, nemožnosti používat lokální obsah a všeobecnému odporu ke sdílení soukromých dat s komerčními i státními subjekty. Ale moje pozice se, zdá se, diametrálně rozchází s postojem civilistů, kteří to buď za problém nepovažují, a nebo je jim to úplně ukradené.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning