uz-vas-stve-otesanek-icq5-1-zkuste-qip
PCTuning Článek

Už Vás štve otesánek ICQ5.1? Zkuste QIP!

PCMark
PCMark
15. 11. 2006 00:00 94 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Instant messaging - úvod 2. ICQ 5.1 3. QIP messenger – náhrada za ICQ 5.1? 4. QIP - pokračování a závěr

Programy pro IM (neboli "instant messaging" - pro tuto skupinu existuje hezký český termín "internetové kecálky") jsou pro internetovou komunikaci totéž, jako SMS pro mobilní telefony. Že vám pojem IM ani "instant messaging" nic neříká? A znáte ICQ? Pak vězte, že ICQ je typickým představitelem IM komunikátoru. Bohužel, svůj původní náskok autoři ICQ docela prokaučovali - ICQ 5.1 je náročné na zdroje počítače (výkon, paměť i internetové připojení - reklamy) a navíc je v poslední době i docela nebezpečné...

Reklama
Reklama

Pod pojmem IM / "instant messaging" se rozumí internetová služba, umožňující rychlou "ad-hoc" komunikaci (především textovou - tzv. chat) mezi uživateli internetu. Hlavní výhoda, oproti používání např. emailu, je v rychlosti a jednoduchosti posílání zpráv a souborů. Většina IM systémů umožňuje sledovat status vašich kontaktů, pomoci něhož snadno zjistíte, jestli je daný uživatel přítomen u svého počítače (přesněji řečeno, jestli je přihlášen k dané IM síti). Komunikace mezi uživateli pak probíhá v reálném čase - Vaší zprávu uvidí příjemce okamžitě a je také schopen také okamžitě odpovědět. Na druhou stranu uživatele nikdo nenutí, aby na zprávy odpovídali ihned.

Poznámka: Kromě psaných zpráv můžete také posílat SMS (zatím v omezené míře), komunikovat hlasem, obrazem nebo přenášet soubory.

Základní pojmy spojené s IM a ICQ

UIN (Unified Identification Number) je unikátní číslo každého registrovaného uživatele sítě ICQ. Díky tomu, že toto číslo stále roste, je počet uživatelů teoretický neomezený. Pro přehlednost se v tzv. "kontakt listu" zobrazují také přezdívky  / nicky jednotlivých uživatelů - narozdíl od UIN nejsou nicky unikátní (a tak současně připojených uživatelů "joro" můžete na ICQ najít více než 20).

Protokol - je společný "jazyk", pomocí kterého se komunikátory spolu domlouvají. Počítá se také s komunikaci s centrálním serverem (nebo několika servery), které zajišťují přihlášení k síti. Pokud nějaký komunikátor zvládne několik různých protokolů, může se většinou připojit i na několik IM sítí. A právě tento fakt umožňuje být na síti ICQ i bez firemního ICQ klienta...

Klient - klientský program se obvykle instaluje na počítač uživatele (existují ale také internetové klientské programy napsané ve Flashi nebo v Javě). Klient provádí přihlášení (připojuje se na server IM sítě), eviduje kontakty a umožňuje posílání a příjem zpráv.

Adware - Firma Mirabilis (a nyní AOL) se rozhodla, že k bezplatné síti ICQ připojí reklamní systém, který bude pokrývat náklady a zároveň bude zdrojem případného výnosu. Bannery se zobrazují pod kontakt listem a pod každým komunikačním okénkem (ICQ Message Window Banner).

Status - Status je u každého kontaktu v ICQ reprezentován malou ikonou reprezentující stav uživatele (online, offline, pryč, nerušit...). Typickou ikonou u ICQ je kytička - zelená, pokud je kontakt online; červená pokud je offline.

Server - v IM síti zprostředkovávají servery přihlášení k síti a zároveň monitorují status uživatele (online, away, invisible...). Komunikace připojených klientů probíhá přímým způsobem - v některých zvláštních případech (příjemce zprávy je np. offline) servery zprávy archivují a doručují.

ICQ v číslech

  • více jak 370 000 000 stažení ze serveru download.com,
  • průměrný uživatel je připojený k síti ICQ víc než 5 hodin denně,
  • denní traffic: 400 000 000 zpráv,
  • denně přihlášených uživatelů 8 000 000,
  • aktivních uživatelů 20 000 000,

K těmto úctyhodným číslům musíme dodat, že ICQ přes internet denně přepumpuje stovky miliónů reklamních bannerů. Bohužel, spolu běžným obsahem (textem a soubory) se pomocí ICQ přenáší stále více virů a jiné internerové havěti.

ICQ - historie

ICQ (a "firemní" ICQ protokol pro instant messaging) uvedla malá izraelská firma Mirabilis v roce 1996. Díky velmi rychlému růstu popularity ICQ (což činilo problémy ostatním IM programům komerčních společnosti a sítí) došlo k akvizici firmy Mirabilis (a tím i ICQ) společnosti AOL (America Online). Hodnota transakce překročila 400M USD.

V  České republice je ICQ nesporně nejrozšířenější IM komunikační protokol. Síť ICQ umožňuje zasílat textové zprávy, celé soubory, navštívenky a umožňuje chat. ICQ protokol je vyvíjen komerčně, je živen z reklamy na svém serveru icq.com a z reklamy ve svém messengeru ICQ5.1. Kvalita služeb produktů Mirabilis však dnes - bohužel - nedosahuje ani průměru.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning