uz-vas-stve-otesanek-icq5-1-zkuste-qip
Software Článek Už Vás štve otesánek ICQ5.1? Zkuste QIP!

Už Vás štve otesánek ICQ5.1? Zkuste QIP! | Kapitola 2

PCMark

PCMark

15. 11. 2006 01:00 94

Seznam kapitol

1. Instant messaging - úvod 2. ICQ 5.1 3. QIP messenger – náhrada za ICQ 5.1? 4. QIP - pokračování a závěr

Programy pro IM (neboli "instant messaging" - pro tuto skupinu existuje hezký český termín "internetové kecálky") jsou pro internetovou komunikaci totéž, jako SMS pro mobilní telefony. Že vám pojem IM ani "instant messaging" nic neříká? A znáte ICQ? Pak vězte, že ICQ je typickým představitelem IM komunikátoru. Bohužel, svůj původní náskok autoři ICQ docela prokaučovali - ICQ 5.1 je náročné na zdroje počítače (výkon, paměť i internetové připojení - reklamy) a navíc je v poslední době i docela nebezpečné...

Reklama

Nejpoužívanějším klientem pro ICQ protokol je ICQ 5.1. Používají ho především lidé, kteří se doslechli, že nějaké ICQ existuje a první co našli bylo právě ICQ 5.1. O jiné alternativě buď neví a nebo si už zvykli a nechtějí nic měnit.

V čem je problém??

ICQ 5.1 obsahuje spoustu zbytečností jako jsou hry Lama Lama, WarSheep, Pool a spoustu dalších věcí, bez kterých se většina uživatelů určitě obejde. Díky těmto "zbytečnostem" zabírá ICQ 5.1 jeho zbytečně mnoho místa v operační paměti počítače. Smajlíky, které se objevily v ICQ 5.1 jsou škaredé a nejde na nich moc poznat, co vlastně mají znamenat. Zvuky, které jsou v ICQ 5.1 mi už za chvíli začali silně vadit a to jsem ICQ 5.1 testoval jen jeden den, někomu se však mohou líbit.

Už Vás štve otesánek ICQ5.1? Zkuste QIP!
i Zdroj: PCTuning.cz

Nespornou výhodou ICQ5.1 klienta však nadále zůstává bezproblémové posílání souborů a možnost video konference. Mile překvapí zejména naprostá plynulost videa, a to i souběžně se zvukem. Již od své starší verze 4 obsahuje funkci s názvem ICQ Xtraz. Je to systém plug-inů, který umožní výrazně upravit celý program a nahrávat si nové a nové funkce. Xtraz tak přináší například zcela nové hry, které lze hrát přímo z ICQ nebo možnost zobrazovat vlastní obrázek při komunikaci s kamarády. V poslední době se však objevili bezpečnostní problémy, díky kterým tento klient začal strácet na popularitě.

(Ne) bezpečnost ICQ5.1

V poslední době se objevilo několik závažných problémů okolo ICQ. Přes ICQ5.1 se v první polovině října 2006 začaly hromadně rozesílat zprávy s linkem na .exe soubor infikovaný virem Win32/Stration či Win32/Warezov. Nezkušení uživatelé na to klikali a pokud neměli dostatečné zabezpečení počítače, tak se to odeslalo na všechny jejich kontakty. Postupně se objevilo několik nových variant tohoto viru.

Už Vás štve otesánek ICQ5.1? Zkuste QIP!
i Zdroj: PCTuning.cz

takto vypadaly zprávy s první variantou viru

Další varianta viru se snažila uživatele zmást tím, že odkaz se tvářil, že směřuje na jpg nebo gif obrázek, ve skutečnosti byl však přesměrován na infikované a spustitelné EXE soubory. Jako dobrou prevenci lze doporučit neklikat na nic ve zprávách v ICQ, pokud nevíte o co se jedná a samozřejmostí je mít počítač zabezpečen kvalitním antivirovým programem. Pokud se Vám náhodou stalo, že jste na něco podobného klikli a jste tímto virem infikováni, tak spolehlivé řešení, jak se viru zbavit, najdete na http://viry.cz.

Firma Mirabilis na to reagovala ne zrovna dobrým způsobem a to tak, že zablokovala všechny zprávy, které obsahovali v textu „www.“,  „ftp://“ nebo „http://“. Mnoha lidem se tak tím zkomplikovala komunikace, protože i když zpráva obsahovala jen jeden link, tak se z ní nic neodeslalo. Lidé se to pokoušeli řešit tak, že místo „www“ psali „ww w“ nebo místo živého linku napsali jen „example.cz“. Takovéto řešení je jen nouzové a mnohem lepší je udělat radikální změnu a rozloučit se ICQ5.1, které je děravé a pomalé.

Alternativy k ICQ

ICQ protokol není zdaleka jediným IM protokolem, existují rychlejší a stabilnější protokoly pro IM (např. XMPP), ale pokud chceme s většinou lidí komunikovat pomocí IM, tak jsme donuceni ICQ protokol používat. Zkušenější uživatelé mohou využít klienty, kteří jsou schopni komunikovat pomocí více protokolů.

Přehled nejpoužívanějších IM protokolů

XMPP, Jabber: http://jabber.org/
ICQ: http://icq.com/
MSN, Windows Live Messenger: http://messenger.msn.com/
YIM: http://messenger.yahoo.com/
AIM (zejména USA, celosvětová jednička): http://aim.com/

ICQ ano, ale s jiným programem...

Mnoho původních uživatelů ICQ se brání oprostit od ICQ sítě kompletně (především kvůli léty nakřečkovaným ICQ kontaktům) sahá po pokušení v podobě alternativních klientů, kteří nabízejí možnost se na tuto (a často i další) uzavřenou síť připojit.

Poznámka: jelikož protokol ICQ nepatří mezi otevřené standardy - patří firmě Mirabilis (potažmo AOL), stává se (asi 1-2x ročně), že servery ICQ mírně pozmění svůj protokol tak, aby načas (než se vydají nové verze alternativních klientů) alternativní programy blokoval. V této situaci je nutné svůj program aktualizovat...

Už Vás štve otesánek ICQ5.1? Zkuste QIP!
i Zdroj: PCTuning.cz

Přehled nejpoužívanějších alternativních ICQ klientů

Zatímco ICQ5.1 je, podle názoru v odborných kruzích, jeden z nejhorších klientů, pak Mirandu si oblíbili zkušenější uživatelé. Holá Miranda obsahuje pouze základní funkce a každý si do ní stáhne pluginy a skiny podle sebe a tak ji přetvoří k obrazu svému. Pro ty  uživatele, kteří chtějí IM klienta po instalaci hned používat bez nutnosti složitého nastavení, by mohl být vhodný QIP messenger, kterého jsme pro vás dnes otestovali.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama