Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat
i Zdroj: Pctuning
Úložná zařzení Článek Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat

Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat

Ondřej Košťál

Ondřej Košťál

19. 6. 2012 03:00 20

Seznam kapitol

1. Úvod do paměťových karet 2. Testovací metodika a tabulka parametrů 3. A-Data Turbo & Pro 4. Kingston, SanDisk Extreme 5. SanDisk Extreme Pro, Team Group
6. Transcend, Verbatim 7. Čtečky paměťových karet 8. Výsledky testů 9. Závěr a hodnocení

Kapacita 32 GB je pro paměťovou kartu ideální kapacitou pro ty, kteří fotí do bezeztrátového formátu nebo mažou fotografie z karty jednou za rok. V dnešním testu se podíváme na 8 vybraných karet a otestujeme je ve čtečce s USB 3.0. Vyzkoušíme také, zda-li se od sebe různé čtečky liší i rychlostí.

Reklama

Minulý rok jsme vám přinesli recenze několika flash disků a následně i paměťových karet, které tehdy měly kapacitu 16 GB. Minulý rok ještě na českém trhu nebyly dostupné čtečky s rozhraním USB 3.0 , a tak jsme nemohli změřit plnou rychlost všech karet a byli jsme limitováni je do rychlosti 20 MB/s. Letos jsme se rozhodli otestovat 32GB paměťové karty a k tomu už máme i čtečku paměťových karet s rozhraním USB 3.0. A ne jednu, ale rovnou dvě. Podíváme se tedy i na to, zda-li a jak velký je rozdíl v OEM čtečce oproti dražší a kvalitnější značkové čtečce.

 

Díky USB 3.0 můžeme otestovat maximální rychlosti karet, a doporučit tak některé do rychlých digitálních zrcadlovek, které při zápisu bezeztrátového formátu při sérii snímků využijí opravdu rychlé karty.

 

Všechny dnes testované paměťové karty jsou typu SDHC a mají kapacitu 32 GB. Označením SDHC (Secure Digital High Capacity, SD 2.0) se označují karty s velikostí od 4 do 32 GB. Do 4 GB se značí pouze SD a od 64 GB jsou to SDXC (Secure Digital Extended Capacity, SD 3.0).

 

Ultrarychlé karty ale mají většinou přenosový protokol UHS-I, což je novinka, která se teprve začíná v koncových zařízeních objevovat a ne všechny produkty dokážou této rychlosti využít. Aby se mohlo využít rychlosti 104 MB/s (26 MB/s přes čtyři souběžná vlákna), musí tento protokol podporovat i záznamové zařízení.

Class a × aneb značení rychlostí paměťových karet

Pokud si vybíráte nějakou paměťovou kartu, pravděpodobně se pozastavujete nad tím, jaké mají rychlosti a podobně. Pro tyto účely existují oficiální hodnocení. V dnešní době se používá tzv. Speed Class Rating (nebo pouze Class) a v minulosti se používaly také násobky, třeba 133×, což bylo mnohdy zavádějící.

 

Hodnocení typu Class (třída) je definováno skupinou SD Association, takže jsou přesně dané hodnoty pro určité třídy. Rychlosti určené hodnocením Class by měly být dosaženy i v zaplněné kartě.

Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat
i Zdroj: Pctuning


Tabulka rychlostí pro určité třídy | Zdroj: Wikipedia

Dalším hodnocením rychlostí jsou násobky, které jsou zastupovány znakem násobení a číslem (např. 133×). Toto hodnocení není oficiální a není nijak ověřována jeho skutečnost jako v případě hodnocení Class.

 

Hodnocení přes × se provádí tak, že rychlosti přenosu jsou násobky rychlosti CD-ROM mechaniky. Ta má 1,2 Mb/s (150 kB/s). Pokud tedy máte kartu, která má označení 133×, tak po vynásobení 133 × 1,2 dostaneme 160 Mb/s, což je 20 MB/s.

Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat
i Zdroj: Pctuning


Tabulka rychlostí pro určité třídy | Zdroj: Wikipedia

Pokud se podíváme do tabulky rychlostí pro hodnocení přes násobky, tak zjistíme, že toto značení se používá nejvíce u těch nejrychlejších paměťových karet, protože hodnocení Class končí na úrovni 10 MB/s. Navíc čísla jako třeba 600× na obalu vypadají moc pěkně.

 

Nakonec je zde ještě vlastní hodnocení pro karty s podporou přenosu přes UHS. V současné době je zatím pouze 1. třída. Karty se označují písmenkem U, ve kterém se nachází číslo třídy. Třída 1 má teoretické maximum 104 MB/s.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning