Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat

Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat

Ondřej Košťál

Ondřej Košťál

19. 6. 2012 03:00 20

Seznam kapitol

1. Úvod do paměťových karet 2. Testovací metodika a tabulka parametrů 3. A-Data Turbo & Pro 4. Kingston, SanDisk Extreme 5. SanDisk Extreme Pro, Team Group
6. Transcend, Verbatim 7. Čtečky paměťových karet 8. Výsledky testů 9. Závěr a hodnocení

Kapacita 32 GB je pro paměťovou kartu ideální kapacitou pro ty, kteří fotí do bezeztrátového formátu nebo mažou fotografie z karty jednou za rok. V dnešním testu se podíváme na 8 vybraných karet a otestujeme je ve čtečce s USB 3.0. Vyzkoušíme také, zda-li se od sebe různé čtečky liší i rychlostí.

Reklama

Minulý rok jsme vám přinesli recenze několika flash disků a následně i paměťových karet, které tehdy měly kapacitu 16 GB. Minulý rok ještě na českém trhu nebyly dostupné čtečky s rozhraním USB 3.0 , a tak jsme nemohli změřit plnou rychlost všech karet a byli jsme limitováni je do rychlosti 20 MB/s. Letos jsme se rozhodli otestovat 32GB paměťové karty a k tomu už máme i čtečku paměťových karet s rozhraním USB 3.0. A ne jednu, ale rovnou dvě. Podíváme se tedy i na to, zda-li a jak velký je rozdíl v OEM čtečce oproti dražší a kvalitnější značkové čtečce.

 

Díky USB 3.0 můžeme otestovat maximální rychlosti karet, a doporučit tak některé do rychlých digitálních zrcadlovek, které při zápisu bezeztrátového formátu při sérii snímků využijí opravdu rychlé karty.

 

Všechny dnes testované paměťové karty jsou typu SDHC a mají kapacitu 32 GB. Označením SDHC (Secure Digital High Capacity, SD 2.0) se označují karty s velikostí od 4 do 32 GB. Do 4 GB se značí pouze SD a od 64 GB jsou to SDXC (Secure Digital Extended Capacity, SD 3.0).

 

Ultrarychlé karty ale mají většinou přenosový protokol UHS-I, což je novinka, která se teprve začíná v koncových zařízeních objevovat a ne všechny produkty dokážou této rychlosti využít. Aby se mohlo využít rychlosti 104 MB/s (26 MB/s přes čtyři souběžná vlákna), musí tento protokol podporovat i záznamové zařízení.

Class a × aneb značení rychlostí paměťových karet

Pokud si vybíráte nějakou paměťovou kartu, pravděpodobně se pozastavujete nad tím, jaké mají rychlosti a podobně. Pro tyto účely existují oficiální hodnocení. V dnešní době se používá tzv. Speed Class Rating (nebo pouze Class) a v minulosti se používaly také násobky, třeba 133×, což bylo mnohdy zavádějící.

 

Hodnocení typu Class (třída) je definováno skupinou SD Association, takže jsou přesně dané hodnoty pro určité třídy. Rychlosti určené hodnocením Class by měly být dosaženy i v zaplněné kartě.

Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat
i Zdroj: PCTuning.cz


Tabulka rychlostí pro určité třídy | Zdroj: Wikipedia

Dalším hodnocením rychlostí jsou násobky, které jsou zastupovány znakem násobení a číslem (např. 133×). Toto hodnocení není oficiální a není nijak ověřována jeho skutečnost jako v případě hodnocení Class.

 

Hodnocení přes × se provádí tak, že rychlosti přenosu jsou násobky rychlosti CD-ROM mechaniky. Ta má 1,2 Mb/s (150 kB/s). Pokud tedy máte kartu, která má označení 133×, tak po vynásobení 133 × 1,2 dostaneme 160 Mb/s, což je 20 MB/s.

Velké srovnání 32GB paměťových karet – vyplatí se vybírat
i Zdroj: PCTuning.cz


Tabulka rychlostí pro určité třídy | Zdroj: Wikipedia

Pokud se podíváme do tabulky rychlostí pro hodnocení přes násobky, tak zjistíme, že toto značení se používá nejvíce u těch nejrychlejších paměťových karet, protože hodnocení Class končí na úrovni 10 MB/s. Navíc čísla jako třeba 600× na obalu vypadají moc pěkně.

 

Nakonec je zde ještě vlastní hodnocení pro karty s podporou přenosu přes UHS. V současné době je zatím pouze 1. třída. Karty se označují písmenkem U, ve kterém se nachází číslo třídy. Třída 1 má teoretické maximum 104 MB/s.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama