Velký test 16GB SDHC paměťových karet – nebojte se nízké ceny
Software Článek Velký test 16GB SDHC paměťových karet – nebojte se nízké ceny

Velký test 16GB SDHC paměťových karet – nebojte se nízké ceny | Kapitola 12

Ondřej Košťál

Ondřej Košťál

1. 8. 2011 03:00 32

Seznam kapitol

1. Úvod do paměťových karet 2. Testovací metodika a tabulka parametrů 3. A-Data Class 2, A-Data Class 10 4. A-Data Class 6, Emtec Class 6 5. Kingston Class 4, Kingston Class 10 6. Panasonic Class 10, Verbatim Class 6
7. Patriot Class 10, Patriot Class 6 8. SanDisk Class 10, SanDisk Class 4 9. Team Class 10, Team Class 6, Transcend Class 10 10. Čtečky paměťových karet 11. Výsledky testů 12. Závěr a hodnocení

V dnešním testu se podíváme na 15 paměťových karet. Ve výběru jsou zastoupeny všechny rychlostní třídy a také paměťovky s označením UHS. Podíváme se nejenom na jejich rychlosti, ale i kvalitu a poměr cena / výkon. Díky němu se nakonec do čela vyhouply levnější karty, jejichž ceny začínají na příjemných 500 Kč.

Reklama
Reklama

A jsme v závěru celého testu paměťových karet. V první řadě se podíváme na graf s celkovým hodnocením ze všech testů. V něm vychází nejlépe paměťová karta Transcend Ultimate Class 10. To je ale pouze v přenosových testech v našich čtečkách, které neumožnili využít celý potenciál všech karet a nepodporují protokoly UHS-I, díky kterým by například Panasonic Gold nebo SanDisk Extreme Pro byly někde na dvojnásobné rychlosti. Berte to tedy tak, že v zařízeních, v kterých výkon nemůžeme změřit (digitální zrcadlovky), může být vyšší, ale nikdy ne nižší.

Velký test 16GB SDHC paměťových karet – nebojte se nízké ceny

Neméně důležitým grafem je poměr ceny za jeden gigabajt kapacity. Kapacita totiž není vždy stejná a čím větší kapacitu zařízení má, tím větší odchylky jednotlivá zařízení mohou mít. U našich karet byla nejmenší kapacita 14 GB, největší naopak 15,7 GB, což je 1,7 GB rozdíl. Většina karet se pohybuje od 35 do 45 Kč za 1 GB, pak jsou zde prémiové paměťovky, které už mají mnohem vyšší cenu a tak i poměr ceny na 1 GB.

Velký test 16GB SDHC paměťových karet – nebojte se nízké ceny

Posledním grafem je poměr ceny a výkonu. Opět musím říct, že pokud by byly všechny karty využity naplno (tedy například UHS-I), byly by výsledky zcela jiné a úplně opačné. Nicméně takto to vypadá, že nejvýhodnější je paměťovka A-Data Class 6. Po ní Patriot Class 6 a za ní hned další A-Data, tentokrát Class 10. Příjemným překvapením je Micro SDHC karta od A-Daty s Class 2, která totiž vychází cenově velice dobře. Bohužel nepodává tak skvělé výsledky.

Velký test 16GB SDHC paměťových karet – nebojte se nízké ceny

Kdybych měl z testu vypíchnout absolutně nejhorší produkt, byl by jím SanDisk Class 4. Karta má mizerný výkon, čtení pod 10 MB/s, zápis pod 5 MB/s a kvůli celkem vysoké ceně 676 Kč i špatný poměr cena / výkon případně cena / kapacita. Této kartě bych se tedy vyhnul. Pokud máte zařízení podporující protokol UHS-I a jste si jisti, že využijete rychlosti 45 a 60 MB/s, pořiďte si Panasonic Gold nebo SanDisk Extreme Pro. Tyto rychlosti se hodí především při dlouhém sekvenčním snímání případně i ve 3D režimu, kdy si jistě polepšíte a nebudete pociťovat zpomalení snímání při zaplněné mezipaměti.

Za zapůjčení základní desky P55A-UD3 děkujeme českému zastoupení Gigabyte.

Za zapůjčení všech testovaných paměťových karet a čteček děkujeme společnosti Alza.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning