Velký test 64GB SSD - výsledky testů a zhodnocení
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Velký test 64GB SSD - výsledky testů a zhodnocení

Velký test 64GB SSD - výsledky testů a zhodnocení

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

7. 7. 2009 03:00 37

Seznam kapitol

1. Metodika, zpracování výsledků, testovací sestava 2. h2benchw 3. PCMark 05 4. PCMark Vantage
5. FC Test 6. Praktické zkušenosti s disky 7. Zhodnocení a závěr

Včera jsme si představili všechny účastníky testů a ukázali první předběžné výsledky. Podle nich už možná lecos tušíte, ale teprve dneska se pořádně podíváme jednotlivým modelům na zoubek. Všechny disky jsme otestovali a změřili, co se jen dalo. A věřte nebo ne, rozdíly jsou opravdu pořádné.

Reklama

První část testu nejdete zde.

Testovací metodika

h2benchw

 Velký test 64GB SSD - výsledky testů a zhodnocení
i Zdroj: PCTuning.cz


Stahujte zde

Zvláštností testovacího programu h2benchw je, že k disku přistupuje přímo a ne pomocí nějakého souborového systému. Testuje se tedy na úplně čistém disku.

V programu h2benchw jsem testoval seek time (jak přičtení, tak při zápisu) a průměrné rychlosti čtení a zápisu, protože program testuje každý sektor disku samostatně a na konec z naměřených hodnot udělá průměr.

PCMark 05

 Velký test 64GB SSD - výsledky testů a zhodnocení
i Zdroj: PCTuning.cz


Stahuthe zde

Do testu jsem zařadil i některé testy z benchmarku PCMark 05. Konkrétně XP Startup, jako simulace načítání operačního systému, Application loading, jako simulace spouštění programů a Virus Scan.

PCMark Vantage

 Velký test 64GB SSD - výsledky testů a zhodnocení
i Zdroj: PCTuning.cz


Stahujte zde

K testování jsem nově použil i diskové testy benchmarku PCMark Vantage. Konkrétně Windows Vista Startup , který simuluje start OS Vista, Windows Defender simulující práci antiviru a Gaming test měřící načítací doby počítačových her a výkon disku ve hrách celkově.

FC Test

 Velký test 64GB SSD - výsledky testů a zhodnocení
i Zdroj: PCTuning.cz


Stahujte zde

Tento program PCTuningu zapůjčili lidé z X-bit Labs jako univerzální test pro čtení, kopírování a zápis souborů o různém počtu a velikostech. Program nemá žádné předpřipravené testy a je jen na recenzentovi, jaké testy si připraví. Nakonec jsem pro vás vybral následující testy:

Instalace

– kopírování 414 souborů o celkové velikosti 575MB

Práce s MP3

– čtení i zápis 271 souborů, které mají celkově 990MB

Práce OS

– čtení 9006 souborů s celkovou velikostí 1060MB

Práce s programy

– čtení i zápis 8504 souborů o velikosti 1380MB
                             – zde jsme provedli napřed 1 samotný test a poté 2 a 4 stejné testy zaráz
                                jako menší simulaci práce serveru

Všechny předpřipravené profily v programu FC Test jsou mé vlastní a sestavil jsem je po několika hodinách různého zkoušení funkcí tohoto programu. Setkat jste se s nimi mohli už v mých minulých testech pevných disků.

Zpracování výsledků

Protože jsem z testovacích programů dostal mnoho výsledků, chtěl jsme je zpracovat a upravit tak, aby vyšlo snadno porovnatelné skóre pro každý disk. Vím, že jednotlivé testy nemohou mít v žádném případě stejný vliv na výsledek (například 75 % požadavků na disk jde na čtení a pouze 25 % na zápis), proto jsem se nakonec rozhodl pro následující ohodnocení.

U každého testu jsme se rozhodl pro hodnotu, za kterou bylo uděleno 1000 bodů (tu jsem odvodil z naměřených hodnot). Podle poměru výsledku disku k této hodnotě bylo spočítáno meziskóre. Z kterého bylo posléze spočítáno tolik %, kolik bylo určeno, jako důležitost na celkové skóre v testu.

Tedy například disk x dosáhl v jednom z testů rychlosti 18,88 MB/s, 1000bodů bylo uděleno za 20 MB/s a celková důležitost byla 8%. Meziskóre se spočítalo jako 18,88 × (1000/20) = 944. A 8 % z 944 je 75,52. 75,52 je tedy výsledný počet bodů za tento test.

Obdobná byla situace u obou testů seek, kde hodnota pro 1000 bodů byla stanovena 0,5 ms. Za každou 0.005 ms, o kterou disk překonal, případně zaostal za 0,5 ms byl přičten, případně odečten bod. Z tohoto mezivýsledku se pak opět spočítal počet % podle důležitosti testu. Pokud šlo o disk klasické konstrukce, dostal automaticky 0 bodů (vysoké seeky). Pokud měly některé SSD při zápisu seek nad 100 ms, dostaly -25 bodů.

Bodová ohodnocení z každého z testů se nakonec sečetly a dostali jsme výsledné skóre.

 Velký test 64GB SSD - výsledky testů a zhodnocení
i Zdroj: PCTuning.cz


proti minulým testům byly změněny hodnoty pro 1000 bodů a celková hodnocení nejsou srovnatelná

Možná vás zajímá, proč má konkrétní test tolik %. To jsem odvozoval podle vlastního uvážení. Stejně tak se některé testy opakují pro větší přesnost (například práce s OS je v testu z PCMarku 05, Vantage i FC Test) a proto mají jednotlivé dílčí testy menší hodnotu než například čtení v h2benchw.

Testovací sestava

Testy probíhaly na sestavě osazené procesorem Intel Core 2 Quad Q6600 přetaktovaným na 3,2 GHz s operační pamětí 4× 2 GB Corsair XMS2 800 MHz CL5, postavené do desky Asus Maximus Formula. Vzhledem k výkonu sestavy by disky neměly být ničím limitovány. Jako systémový disk byl použit Western Digital Raptor WD360ADFD. Testy proběhly na čisté instalaci Microsoft Windows Vista Ultimate 64bit s nainstalovaným Service Packem 1. Disky během testů nebyly nijak chlazené.

 Velký test 64GB SSD - výsledky testů a zhodnocení
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama