Viper VPR100 1 TB: TLC SSD disk s RGB osvětlením
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Viper VPR100 1 TB: TLC SSD disk s RGB osvětlením

Viper VPR100 1 TB: TLC SSD disk s RGB osvětlením

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 3. 2020 03:00 11

Seznam kapitol

1. Starý známý disk s RGB osvětlením 2. Představení disku VPR100 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité) 6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby
7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Výkon disku s RGB synchronizací 11. Závěr

Jednou to muselo přijít, SSD disk jehož hlavním úkolem je svítit a blikat v barvách RGB. Patriot uvedl novou řadu s vysokým výkonem, originálním chladičem a osvětlením pomocí adresovatelných RGB LED. Zapnutí blikátek má výrazný dopad na výkon, což pro mne bylo překvapení.

Reklama

Starý známý disk s RGB osvětlením

Nabídka 3D TLC SSD disků je široká, možná dokonce můžu říci, že je nabízí každý výrobce pamětí. Je to dané tím, že velkou většinu těchto řešení vyrábí jedna společnost jako OEM a nabízí je každému, kdo je chce koupit. A potom prodávat pod svou značkou. Jedním z nejvýznamnějších OEM výrobců je Phison, jehož řadič je dnes hojně používaný. V tuto chvíli ho najdeme na víc než dvaceti discích pro M.2. Novinka od Patriot není jiná. Navíc tento disk už tak trochu známe.

Viper VPR100 1 TB: TLC SSD disk s RGB osvětlením
i Zdroj: PCTuning.cz

Před rokem jsem totiž v podstatě stejný disk testoval, tehdy pod názvem VPN100. Značka Patriot je v USA velmi oblíbená, už kvůli svému názvu a lpění na vývoji v USA. Vyrábí ale na Tchajwanu. Patriot koupil od společnosti Phison (OEM Phison E12) řešení, opatřil jej chladičem a nazval jej Viper Gaming VPR100. A tento disk dnes testujeme. Ptáte se v čem je tedy rozdíl? V chladiči, který podporuje osvětlení RGB. To je sice na první pohled jen malá změna, v praxi je to ale důležitý moment. Zapnutí RGB totiž výrazně ovlivňuje výkon. To je důvod dnešního testu, aby zákazník o tomto fenoménu věděl, a týkat se bude časem více disků s RGB výbavou.

Řekněme si něco o kontroléru. Phison E12 byl původně highend kontrolér určený pro náročné využití, spíše v profi segmentu. Dnes už spadl do střední třídy. Základ tvoří dvoujádrový ARM se speciálním dvoujádrovým výpočetním koprocesorem. Podporuje samozřejmě LDPC, šifrování, SLC cache a také NVMe 1.3. Nejdůležitější je ale počet kanálů, těch je osm. Každý má přenosovou rychlost až 667 MB/s. To je teoretických 5,3 GB/s. To je nad možnosti rozhraní PCIe 3.0 x4, můžeme tedy z čipů teoreticky dostat jejich maximální výkon. I když jsou fyzicky čipy jen čtyři, jsou připojeny osmi kanály, čipy jsou 3D vrstvené, takže jsou dva logické v jednom fyzickém.

Viper VPR100 1 TB: TLC SSD disk s RGB osvětlením
i Zdroj: PCTuning.cz

Všechny disky s 3D TLC využívají algoritmus SLC cache a disk Phison (Viper Gaming VPR100) není jiný. Tentokrát ale výrobce o této schopnosti opět mlčí, nenajdete o ní zmínku ani na webu, ani v technických datech. Já samozřejmě velikost i funkci vyzkouším, je to nejzásadnější parametr u všech 3D TLC (a QLC) disků. Trochu málo informací najdeme přímo u výrobce kontroléru, který tuto funkci u řadiče přiznává. Jaká je SLC kapacita, se ale nedozvíme. Uvidíme z praktického měření.

Viper VPR100 1 TB: TLC SSD disk s RGB osvětlením
i Zdroj: PCTuning.cz

V tuto chvíli jsou na trhu čtyři kapacity modelu VPR100. Kromě kapacity se také disky liší výkonem, nejslabší je nejmenší disk s 256 GB, který má čtení 3,3 GB/s a zápis 1,0 GB/s. Také u něj výrazně klesají hodnoty IOPS. Další kapacita je 512 GB se čtením 3,3 GB/s a zápisem 2,1 GB/s. Verze s 1 TB a 2 TB mají čtení i zápis stejné, zápis je až 2,9 GB/s a čtení 3,3 GB/s. Důležitý parametr je také cena, nejmenší 256GB disk stojí 2000 korun, 512GB pak 3000 korun, 1TB je za 5600 korun a 2TB disk pořídíte za 11 000 korun. Disky ve všech kapacitách jsou k dostání v ČR.

Viper VPR100 1 TB: TLC SSD disk s RGB osvětlením
i Zdroj: PCTuning.cz

Patriot v této řadě Viper Gaming VPR100 přináší nový chladič, který je nižší než loňská verze. To je dobře, protože to limitovalo možnosti instalace. Tou největší změnou je podpora RGB osvětlení. To splňuje standard této technologie a podporují ho všichni výrobci základních desek, Asus, MSI, Gigabyte i AsRock. Všechny tyto desky a aplikace dovolují spravovat RGB osvětlení. To si ukážeme později.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama