Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček | Kapitola 2

Jan Černý

Jan Černý

22. 12. 2010 04:00 36

Seznam kapitol

1. Procesory a základní desky (low-end) 2. Kdo má víc plných jader vítězí (mainstream) 3. Cena nehraje takovou roli (hi-end) 4. Operační paměti není nikdy dost
5. Pevné disky a SSD 6. LCD monitory a 120Hz 3D monitory 7. Nepodceňujte výběr zdroje

Štědrý den klepe na dveře a pokud se jako každý rok rozhodujete na poslední chvíli, jaký hardware koupit, máte poslední šanci. Pro mnoho uživatelů je zbytečné měnit celou konfiguraci, a proto jsme pro vás připravili redakční výběr komponent, které zvýší výkon vašeho počítače a přidají moderní rozhraní. Mezi dárky nechybí procesory, základní desky, SSD, paměti a zdroje.

Reklama

Podobně jako v low-endu, ani v kategorii plnohodnotných čtyřjader nemá Intel přímou odpověď. Kdo pravidelně sleduje ceníky, dobře ví, že pro patici LGA 1156 začínají solidně vybavené základní desky na ceně 3 000 Kč. Procesory Core i7-5xx jsou plnohodnotná čtyřjádra a proto ani Core i5-760 nepatří mezi nejlevnější. Nepatrně pomalejší a zato dokonce  o tisíc korun levnější jsou procesory od AMD a s otevřeným násobičem AMD Phenom II X4 955 BE (Black Edition). Otevřený násobič usnadňuje přetaktování a připočteme-li k tomu o tisíc korun levnější základní desku, rázem nám zůstává 2 000 Kč navíc, které můžete investovat do SSD disku, grafické karty, více operační paměti, nebo tichého chlazení. Takovýto základ je velmi univerzální a hodí se pro široké spektrum použití od hraní her ve vysokých detailech až po sledování filmů.

Nejvýhodnějším plnohodnotným čtyřjádrem současnosti je AMD Phenom II X4 955 Black Edition. Ten běží na frekvenci 3,2 GHz. Každé jádro obsahuje 512kB L2 cache a dále mají společně sdílenou 6MB L3 cache. Díky otevřenému násobiči je také velmi vhodný pro každého uživatele, který chce získat výkon navíc pomocí přetaktování ale i snížit spotřebu pomocí podtaktování. Jako základ je opět velmi vhodná čipová sada AMD 870. Méně náročný uživatel zvolí desku MSI 870A-G54 s výhodným poměrem cena/výkon, lépe vybavené jsou pak Gigabyte GA-870A-UD3 a ASUS M4A87TD EVO.

Čtyři nebo šest jader? (Core i7-760 vs. AMD Phenom II X6 1055T)

Srovnávací testy potvrzují, že ne vždy šest jader u AMD musí být výkonnějších než čtyři jádra Intelu. Ano je to tak, čtyři jádra Intelu jsou výkonnější než šest jader od AMD. To však nemění nic na situaci, že AMD pořídíte levněji. Ovšem AMD je v případě, že chcete použít spojení více grafických karet lepší variantou. Zatímco Core i5/i7 „Lynnfield“ má v jádru integrovaných pouze 16 PCIe linek druhé generace, čipová sada AMD 890 má pro kooperaci grafických karet v režimu CrossFireX vyhrazeno 32 linek v konfiguraci ×16 + ×16 anebo 4× 8 linek. Další PCIe linky jdou vyvést z jižního můstku SB850. Zkrátka a dobře, pokud vás zajímá hrubý výkon, přehrávání a editace videa a hraní her s jednou grafickou kartou, kupte si Intel Core i5-760. Pokud vás zajímá hraní her v nejvyšších detailech s dvojicí grafických karet, vyžadujte AMD Phenom II X4 a desku s čipovou sadou AMD 890FX.

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz

Výběr základních desek pro sestavy postavené na AMD je velice pestrý. Asi nejlépe vybavený je model M4A89TD PRO/USB3 od ASUSu. Nicméně cena je oproti konkurenci velmi vysoká – 4 000 Kč. Proto můžete zvolit alternativu v podobě „preudo-AMD 890X“ řešení od Gigabytu GA-890XA-UD3. Gigabyte se zde rozhodnul zkombinovat postarší AMD 790X s moderním jižním můstkem AMD SB850. Díky tomu naleznete na desce moderní SATA 6Gb/s. Jedná se tak spíše o alternativu k procesorům Intel Lynnfield Core i5. Maximálního výkonu dosáhnete pouze u dražších desek jako ASUS.

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz
Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz

Dostáváme se k detailnějšímu rozboru desek pro Intel Core i5/Core i7-8xx. Tyto procesory mají ve svém jádře integrován jak řadič pamětí, tak PCIe sběrnici. Nevýhodou pro nejnáročnější zákazníky je, že procesor obsahuje pouze 16 PCIe linek. Pokud ale nevyžadujete osazení dvojice grafických karet, bude vám jejich počet bohatě stačit. Na výběr máme ze dvou zajímavých modelů osazených nejmodernějším USB 3.0 a SATA 600 Mb/s rozhraním. Zatímco ASUS na P7P55D-E LX řeší nižší počet PCIe linek přídavným můstkem (grafická karta i řadiče podávají maximální výkon podle zátěže), Gigabyte se na modelu GA-P55A-UD3 rozhodnul ušetřit a zvolil polovičaté řešení v podobě změny rozložení linek v BIOSu. Podobné řešení jako Gigabyte zvolilo i MSI. Nutno podotknout, že rozdíl ve výkonu poznáte pouze při použití externího SSD disku a výkonné grafické karty jako GeForce GTX 480 anebo Radeon HD 5870. Co se týče možností pro ladění výkonu a přetaktování, jsou dnes BIOSy všech tří výrobců velice podrobné a přehledné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama