Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček | Kapitola 7

Jan Černý

Jan Černý

22. 12. 2010 04:00 36

Seznam kapitol

1. Procesory a základní desky (low-end) 2. Kdo má víc plných jader vítězí (mainstream) 3. Cena nehraje takovou roli (hi-end) 4. Operační paměti není nikdy dost
5. Pevné disky a SSD 6. LCD monitory a 120Hz 3D monitory 7. Nepodceňujte výběr zdroje

Štědrý den klepe na dveře a pokud se jako každý rok rozhodujete na poslední chvíli, jaký hardware koupit, máte poslední šanci. Pro mnoho uživatelů je zbytečné měnit celou konfiguraci, a proto jsme pro vás připravili redakční výběr komponent, které zvýší výkon vašeho počítače a přidají moderní rozhraní. Mezi dárky nechybí procesory, základní desky, SSD, paměti a zdroje.

Reklama

Dnešní sestavy a komponenty jsou v klidu zelenější a úspornější, než ty prodávané v minulosti. Nicméně při zátěži dokáže jejich spotřeba značně stoupnout. Příkladem budiž procesor Intel s jádrem Lynnfield, kdy je ve Windows aktivní pouze jedno jádro a procesor „žere“ pouhých 15 wattů. Na druhou stranu ale při plné zátěži dojde k aktivování všech jader a zátěž vyskočí až na 80 W. Obdobně je tomu i u grafických karet s tím, že rozdíl může být až 150 W. Po sečtení všech špičkových výkonů máme rázem až 400 W, u procesorů Core i7-9xx s hi-endovou grafickou kartou mnohdy i přes 600 W. Na zdroje jsou tedy oproti minulosti kladeny mnohem vyšší nároky (oproti minulosti hlavně z hlediska stability napětí při náhlém zatížení).

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz

Aby se odlišily účinnější zdroje od méně účinných, vznikla certifikace 80Plus. V minulosti platilo, že zdroj s účinností 70 % z každých 100 W spotřebované elektrické energie dodá do zařízení jen 70 W a zbylých 30 W se přemění v teplo. Vysoká účinnost nám zaručí menší tepelné vyzařování, ušetření nákladů za energii a pro firmy ještě navíc menší náklady na údržbu s možností zapojení více počítačů na jeden elektrický okruh. Od vzniku byla původní certifikace přejmenována na Standard a přibyly čtyři ještě přísnější. V blízké době můžeme očekávat pouze větší rozšíření mnohem mírnějšího Silver. Všechna měření se provádí jak v americké síti 115 V/60 Hz, tak v evropské 230 V/50 Hz.
Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz

Udělání certifikátu něco stojí a proto například SeaSonic nabízí jinou revizi zdrojů bez této certifikace, i když se od dražších modelů (80Plus) zevnitř neliší. V jeho nabídce se jedná o nejnižší modely bez povrchových úprav anebo kabelů v takzvaném flexu. Do počítačů v ceně 8 000 – 15 000 Kč lze doporučit tyto modely:

 • SeaSonic Energy Knight SS-400ET 400 W: 850 Kč
 • SeaSonic SS-500ET-T3 500 W: 1 200 Kč

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro náročnější zákazníky je velice vhodný 425W zdroj společnosti Enermax PRO82+. Enermax byl dlouhé roky považován za etalon kvality, a proto je jeho cena mírně nadhodnocená. Vše vám ale nahradí neslyšitelným chodem. Potřebujete-li odpojitelnou (modulární) kabeláž, připlaťte si cca dalších 500 Kč na model Modu82+ II. Velmi výhodnou a vlastně i levnější alternativou je Corsair TX650. Jedná se o rebrandovaný (přeznačený) SeaSonic s pětiletou zárukou. Jeho nevýhodou je bohužel mírně hlučnější ventilátor.

 • Corsair TX650 650 W: 2 050 Kč
 • Enermax PRO82+ II 425 W: 2 200 Kč

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz


Drobné zdroje PicoPSU + napájecí adaptér pořídíte na eBayi do 100 dolarů

Velmi specifickou a vlastně speciální kategorií jsou zdroje bez ventilátoru. Ty jsou velmi vhodné pro stavbu supertichých počítačů a HTPC. Pokud stavíte sestavu na bázi procesoru Intel Atom, podívejte se po modulu picoPSU. Co ale dělat, pokud máte výkonný počítač a opravdu nechcete slyšet žádný ventilátor? SeaSonic uvedl loni na podzim řadu zdrojů s vysokou účinností (certifikace 80 Plus Gold), která při zátěži do 200 W nepotřebuje ke svému provozu ventilátor. Nese jméno X-Series a původně jste v ní nalezli dvojici modelů o výkonu 650 W respektive 750 W. Většina uživatelů tento výkon nevyužije a ani cena není zrovna lidová (3 300 Kč respektive 4 200 Kč). Proto se v SeaSonicu letos zjara rozhodli provést několik drobných změn. Nahradili ty nejdražší součástky za méně dimenzované, zmenšili transformátor, snížili výkon na 400 W a 460 W a hlavně zcela odstranili ventilátor. Celé označení je SeaSonic X-Series SS-400/460FL Active PFC F3.

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz


Pokud máte tak dobrý sluch, že slyšíte i trávu růst, je pro vás určený SeaSonic X-Series X-460FL – neobsahuje totiž žádný ventilátor

První vzorky již dorazily redaktorům významných zahraničních serverů Silent PC Preview a [H]ard|OCP, a tak se společně podívejme na recenze. Jak je u vyšších řad SeaSonicu dobrým zvykem, najdete uvnitř balení dlouhou modulární kabeláž a brašnu pro přenášení. Uvnitř pak najdete plošný spoj, při jehož návrhu se počítalo s ochlazováním součástek přirozenou cirkulací vzduchu, a také jsou ve zdroji osazeny kvalitní japonské kondenzátory Nippon Chemi-Con z řady KMR a KZH. Na některá místa osadil výrobce kondenzátory pevným dielektrikem série PSC. Koncept vysoké účinnosti je řešený tak, že zdroj vyrábí hlavní napájecí napětí 12 V, které podle aktuálního odběru z jednotlivých větví mění dalšími spínanými zdroji na nižší napětí 3,3 V a 5 V.

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz
Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz
Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz

 • SeaSonic X-650 SS-650KM (ventilátor se točí od cca 400 W): 3 300 Kč
 • SeaSonic X-460FL 460 W (zdroj neobsahuje ventilátor): 3 500 Kč

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz

Náročnému hernímu stroji postavenému na Nehalemu a dvojici grafických karet GeForce GTX460 v SLI nebo Radeonů HD 6870 v CrossFire výborně poslouží Enermax MODU87+ 800 W. Do nejnabušenějších mašin s dvojicí či trojicí GeForce GTX 580 kupte 1000 W zdroj od Corsairu HX1000 anebo raději Enermax Revolution85+ 1250 W. Je lepší si za kvalitní zdroj připlatit, než koupit levný a ten přetížit. Při tepelných a světelných efektech dochází k nevratnému poškození většiny komponent a výsledná reklamace je pak neproveditelná.

 • Corsair HX1000 1 000 W: 5 300 Kč
 • Enermax MODU87+ 800 W: 5 800 Kč
 • Enermax Revolution85+ 1 250 W: 7 900 Kč
   

Výběr toho nejlepšího hardwaru pod stromeček
i Zdroj: PCTuning.cz


Snažte se svým dětem koupit i jiné dárky než elektroniku a být pár dní offline. Prospěje to nejen vašemu zdraví, ale i nervům!

Máte nové komponenty pro svůj počítač už nakoupené, anebo se stále nemůžete rozhodnout? Do Štědrého dne zbývá už jen několik dní. Pamatujte, že pošty i kurýrní společnosti dnes slouží přesčasy a stále není pozdě cokoliv objednat. Pokud hledáte co nejlepší cenu, zkuste využít služeb vyhledávače Heureka.cz. Nabízí bohaté možnosti vyhledávání včetně přehledného třídění zboží podle parametrů. Pokud nedojde k výrazným změnám cen, můžete se těmito radami (kromě výběru procesoru a základní desky) řídit ještě během následujících dvou až tří měsíců. Kdo hledá doporučený výběr sestav, dočká se jej v nejbližších dnech.

Vážené čtenářky, Vážení čtenáři, přejeme nakupování bez nervů a klidné prožití Vánoc!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama