WD Black (SN750) 1TB – Vysoký výkon za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek WD Black (SN750) 1TB – Vysoký výkon za dobrou cenu

WD Black (SN750) 1TB – Vysoký výkon za dobrou cenu | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 2. 2019 03:00 23

Seznam kapitol

1. WD Black SSD NVMe disk (model 2019) 2. Představení disku 3. WD SSD Dashboard a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější)
6. Testy malých souborů (důležité) 7. Syntetické testy - body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Třetí generace SSD disku WD Black ve formátu M.2 právě přichází na trh, nabízí vyšší výkon než Samsung 970 Evo, zajímavé hodnoty zápisu i hodně slušnou cenu. Jde o evoluci loňského modelu, jeho majitelé se nemusí příchodem novinky nijak vzrušovat, ale pro ostatní by ale měli zbystřit.

Reklama

SLC cache a výkon versus teplota

U starších disků Samsung, Adata i WD byl znatelný výrazný vliv teploty na výkon. Některé disky ztrácely výkon v zápisu, některé i ve čtení. Proto je testování teploty a výkonu zásadní moment recenze SSD disku. Tady musím říci, že Samsung už tento problém nemá, jeho disky jsou vůči přehřívání imunní. Disky Adata víceméně také, ale WD vloni ukázal značnou závislost na dobrém chlazení. Takém ho letos výrobce vybavil chladičem (musíte koupit speciální verzi disku s chladičem). A protože tento disk je postaven na totožném hardware, měl by se tento problém objevit i dnes. Ale neobjevil, byly učiněny nějaké změny ve firmware.

WD Black (SN750) 1TB – Vysoký výkon za dobrou cenu
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejprve se podívejme na SLC cache. Průběh celkem jasně ukazuje, že SLC cache je celkem malá. Odhadem je to kolem 2 GB, kdy zápis boostuje na 2,5 GB/s. Mám podezření, jestli vůbec jde o SLC cache a ne paměť DDR3, která je na PCB a má stejnou kapacitu. Jistý boost tu ale je, po chvilce ale zápis padá někam kolem 1,55 GB/s což není málo. Samsung 970 Evo klesne a zapisuje pouze 0,6 GB/s! Zde WD Black SN750 drtivě vede. Z průběhu se špičkami, mám spíše pocit, že SLC cache jsou ty špičky. Kdy data projdou do SLC čipů, a poté se zapisují dál do TLC. Tak či onak je zápis na dnešní dobu slabých TLC čipů skvělý.

Disk WD Black už není potřeba chladit, na výkon to nemělo vliv
i Zdroj: PCTuning.cz
Disk WD Black už není potřeba chladit, na výkon to nemělo vliv

Druhý test měl za úkol disk zahřát, aby začal omezovat výkon. To se nepovedlo. Kontrolér měl sice teplotu kolem 70 ° C, ale výkon byl stále stejný. To mne dost překvapilo, je vidět, že WD na tomto problému zapracovali. I tak jsem zkusil disk ofukovat, kdy se jeho teplota nedostala přes 40 ° C. Průběh čtení i zápisu byl stejný. WD Black SN750 už není nutné aktivně chladit. Snad jen pro jistotu, pasiv ale postačí.

 Průběh čtení teplota také neovlivňuje
i Zdroj: PCTuning.cz
Průběh čtení teplota také neovlivňuje

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama