windows-vista-maly-pruvodce-verzemi
Zábava Článek Windows Vista - malý průvodce verzemi

Windows Vista - malý průvodce verzemi | Kapitola 4

Helmich Jiří

Helmich Jiří

16. 1. 2007 01:00 162

Seznam kapitol

1. Ceny jednotlivých verzí 2. Jednotlivé verze 3. Shrnutí tabulkou 4. Windows Vista zdarma a legálně?

V polovině minulého týdne se v cenících českých internetových obchodů objevily všechny verze systému Windows Vista, který si tak můžeme předobjednat. Co však obsahují jednotlivé verze systému Windows a kolik stojí? Můžete mít Windows Vista legálně zdarma? Pokud vás zajímá odpověď na některou z výše položených otázek, čtěte dále.

Reklama

Už to tak bývá - můžete mít něco zdarma a ani o tom nevíte. To samé ve vašem případě dost možná platí pro Windows Vista. Pokud jste v období od 26. 10. 2006 do 15. 3. 2007 zakoupili nový počítač s předinstalovaným systémem Windows XP nebo krabicovou verzi systému Windows XP, nezoufejte, nevyhodili jste vaše peníze z okna (resp. do starých oken). V rámci toho, že se Microsoft snaží o masivní rozšíření Windows Vista, zavedl technologickou záruku na svůj operační systém. Pokud jste tedy zakoupili Windows XP ve výše uvedeném období, máte právo na upgrade podle pravidel, která uvedu níže. Podle všeho tato akce neplatí na systémy zakoupené v rámci legalizační kampaně (DSP licence).

Pravidla pro krabicové verze

Zakoupená edice Windows XP

Právo na upgrade na edici Windows Vista stejné jazykové verze

Windows XP Home (plná verze)

Windows Vista Home Basic (upgrade)

Windows XP Home (upgrade)

Windows Vista Home Basic (upgrade)

Windows XP Professional (plná verze)

Windows Vista Business (upgrade)

Windows XP Professional (upgrade)

Windows Vista Business (upgrade)

Pravidla pro OEM verze

Zakoupená edice Windows XP

Právo na upgrade na edici Windows Vista stejné jazykové verze

Windows XP Media Center Edition 2005

Windows Vista Home Premium

Windows XP Professional

Windows Vista Business

Windows XP Tablet PC Edition

Windows Vista Business

Windows XP Professional x64 Edition

Windows Vista Business x64

Windows XP Home

Windows Vista Home Basic Edition (1300 Kč)

Windows XP Home Edition

Windows Vista Home Premium Edition (2000 Kč)

Tento krok Microsoftu zdá se být vstřícným. Není ale všechno zlato, co se třpytí. Například za upgrade z Windows XP Home OEM na osekanou verzi Windows Vista Home Basic musíte zaplatit 1300 Kč. Co mi vadí více, je fakt, že zde chybí možnost upgradovat z Windows XP Professional na vyšší verze Windows Vista, tedy především Business a Ultimate, třebaže za podobné poplatky jako je tomu u Windows XP Home OEM. Dále se této kampaně musí účastnit prodejce, u kterého jste vaši kopii operačního systému Windows XP zakoupili.

Podobná akce se týká také Office 2007, více se dozvíte zde.

Windows Vista - malý průvodce verzemi
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Co říci na závěr. Ačkoliv ceny Windows Vista nakonec nejsou tak vysoké, jak jsme očekávali, marketing Microsoftu se naplno projevil, a tak výsledným verzím vždy chybí něco nepatrného, ale přitom podstatného, takže lidem, kteří využívají počítač každý den stejně nezbude nic jiného, než sáhnout po verzi Ultimate. S nejvyšší pravděpodobností tak nedojde k tomu, v co jsem doufal, tedy k většímu snížení počtu ilegálních kopií operačních systému v naší zemi. Přestože nyní "na každém rohu" čtu, že si příslušný uživatel Windows Vista určitě koupí, obávám se, že bude nepatrně znechucen rozložením verzí a raději zůstane v ilegalitě. Sám za sebe však nákup operačního systému doporučuji, neboť již dnes je web Microsoftu, tedy zdroj aktualizací operačního systému, protkán systémem na kontrolu pravosti software a shánět aktualizace a doplňky pro nelegální kopie musí být zřejmě velmi složité. Windows Vista jsou opravdu dobrým operačním systémem, jehož cena s přihlédnutím na ceny drobnějšího software není vysoká. Samozřejmě mnozí lidé budou argumentovat chybami v tomto operačním systému, ale jsem si jist, že i ve Windows Vista budou tyto chyby rychle a zdarma opraveny.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama