wordpress-jednodussi-uz-to-byt-nemuze
PCTuning Článek

WordPress - jednodušší už to být nemůže

Machala Jakub

Machala Jakub

10. 8. 2007 01:00 19

Seznam kapitol

1. Trocha historie blogování 2. Instalace WordPressu 3. Klíčové nastavení, pluginy, vzhledy, widgety 4. Závěr

Vídáte je dnes a denně, podle statistik jich vzniká asi 100 000 každý den. Někteří možná již tuší, že řeč je, o dnes tolik populárních, webových deníčcích, které se do našeho podvědomí vžily názvem blogy. V tomto článku se podrobněji podíváme na nejpropracovanější bloggerskou platformu dneška - WordPress...

Reklama
Reklama

Pokud máte zájem vytvořit si, alespoň na zkoušku, svůj vlastní blog postavený na systému WordPress, nebude to nic složitého. Dokonce, pokud se smíříte s absencí vlastní domény druhého řádu (domena.cz), nemusíte platit ani korunu. Pro provoz vašeho blogu postačí jakýkoli hosting s podporou PHP verze 4 nebo 5, MySQL 4 nebo 5 a minimálně třemi megabajty místa. Pokud takový hosting máte, můžete okamžitě začít s instalací systému...

Na domovské stránce systému WordPress, v sekci download, najdete aktuální verzi ke stažení. Kliknutím na jedno z modrých tlačítek dojde ke stažení archivu ve formátu zip nebo tar.gz na váš disk. Osobně doporučuji spíše první variantu, protože s archivem zip si poradí téměř každý program pro správu souborů.

WordPress - jednodušší už to být nemůže


Stáhněte instalaci WordPressu... (Pro zvětšení klikněte)

Celý archiv má v případě zip verze asi 1MB. Po stažení jej rozbalte do libovolné složky na disku. Připojte se k FTP serveru svého hostingu (údaje vám poskytnul webhostér) a nakopírujte celý obsah složky wordpress z vašeho disku na FTP. V průběhu kopírování je dobré otevřít z disku soubor wp-config-sample.php a nastavit v něm údaje důležité pro připojení k databázi MySQL. Pro podrobnější informace o vytvoření a získání údajů pro připojení k databázi se opět musíte obrátit na správce vašeho hostingu. Soubor s údaji poté uložte jako wp-config.php (odeberte část -sample) a nahrajte na FTP namísto původního wp-config-sample.php. Jamile je kopírování u konce, otevřete příslušnou doménu v prohlížeči. Pokud se na zobrazené stránce objeví nápis „It doesn’t look like you’ve installed WP yet. Try running install.php." máte v podstatě vyhráno. V tomto případě stačí kliknout na odkaz pod textem install.php a můžete pokračovat v instalaci. Pokud se objevil jiný text, jako například „Error establishing a database connection" znamená, to, že jste v tomto případě chybně zadali přihlašovací údaje k databázi. V takovém případě zkontrolujte tyto údaje v souboru wp-config.php. Jiná chyba by se neměla objevit pokud si váš hosting dokáže bez problémů poradit s PHP a MySQL.

Pokud je vše v pořádku, tak po kliknutí na odkaz pod install.php uvidíte první krok instalace. V tomto kroku je nutné zvolit název našeho blogu a e-mail administrátora. Název můžete zvolit prakticky jakýkoliv, později půjde bez problémů změnit v administraci systému. E-mail doporučuji vložit skutečný, protože vám na něj dorazí informace a vygenerovaném hesle pro váš administrátorský účet. Poslední možností je zákaz indexace stránky roboty vyhledávačů jako je Google, Seznam, Technorati a podobně. Tuto možnost doporučuji neměnit, nakonec proč si takto znemožňovat úspěch webu. Po tomto nastavení můžete pokračovat stiskem tlačítka Continue to Second Step.

WordPress - jednodušší už to být nemůže

Poslední krok

Druhým a zároveň posledním krokem je automatické vytvoření potřebných tabulek v databázi a vygenerování vašeho uživatelského hesla. Pokud vše proběhlo v pořádku, pravděpodobně před sebou nyní vidíte podobnou obrazovku jako na obrázku pod tímto textem. Vygenerované heslo vám bylo rovněž zasláno na vložený e-mail. Nyní již můžete přejít k přihlašovacímu dialogu, který se skrývá pod odkazem wp-login.php. Vložením uživatelského jména (admin) a vygenerovaného hesla se poprvé přihlásíte do administrace vašeho blogu.

WordPress - jednodušší už to být nemůže

Zároveň by nyní měl být na vaší doméně výchozí vzhled blogu, který obsahuje jeden příspěvek a jeden komentář. Pokud je tomu tak, gratuluji, váš WordPress je připraven k použití...

WordPress - jednodušší už to být nemůže


Výchozí design WordPressu... (Pro zvětšení klikněte)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning