wordpress-jednodussi-uz-to-byt-nemuze
PCTuning Článek

WordPress - jednodušší už to být nemůže

Machala Jakub

Machala Jakub

10. 8. 2007 01:00 19

Seznam kapitol

1. Trocha historie blogování 2. Instalace WordPressu 3. Klíčové nastavení, pluginy, vzhledy, widgety 4. Závěr

Vídáte je dnes a denně, podle statistik jich vzniká asi 100 000 každý den. Někteří možná již tuší, že řeč je, o dnes tolik populárních, webových deníčcích, které se do našeho podvědomí vžily názvem blogy. V tomto článku se podrobněji podíváme na nejpropracovanější bloggerskou platformu dneška - WordPress...

Reklama
Reklama

Po přihlášení se na vašem monitoru objeví stejná administrace, kterou jsme si ukázali v první části tohoto článku. V této administraci najdete všechno důležité pro nastavení systému jako takového.

Ihned po instalaci bude nejlepší začít s konfigurací nejdůležitějších parametrů:

  • Jako první krok bude nejlepší změnit jazyk celého WordPressu na mateřskou češtinu. Český překlad najdete vždy s pouhým několikadenním zpožděním, po vydání nové verze, zde, na blogu Kuby Konečného. Stažený archiv rozbalte a nakopírujte soubor cs_CZ.mo na vaše FTP s WordPressem. Konkrétně do složky wp-includes/languages. Poté otevřete soubor wp-config.php a místo (’WPLANG’, ‘en_US ‘); vložte (’WPLANG’, ‘ cs_CZ‘);. Toť vše. Nyní by administrace vašeho WordPressu měla být v češtině (šablony vzhledů mají bohužel většinou vlastní překlad ve svých souborech).
  • Pravděpodobně budete chtít změnit své heslo z vygenerovaného na vlastní, snadno zapamatovatelné. Otevřete sekci Uživatelé a u, patrně jediného, uživatele (vás) klikněte na odkaz Upravit. Na zobrazené adrese můžete kromě hesla přidat také kontaktní informace. Jakmile budete hotovi, stačí stisknout tlačítko Upravit uživatele.

WordPress - jednodušší už to být nemůže


Změna hesla a uživatelských detailů...

  • Dále bude vhodné změnit formát data vašeho WordPressu. Tuto změnu můžete provést v sekci Nastavení - Obecné. Jako výchozí formát je nastavena americká norma - August 9, 2007, což v řeči PHP znamená F j, Y. V České Republice používáme j. n. Y, což je 9. 8. 2007. Dále je vhodné přenastavit také čas z g:i a (8:20am) na G:i (8:20).

Nastavení WordPressu je vzkutku rozsáhlé a jestli chcete znát opravdu každou jeho skulinu, doporučuji jej na vlastní kůži testovat a testovat. Za zmínku stojí snad ještě možnost, dnes tolik populárních, mod_rewrite URL. Tedy internetových adres složených například z názvu článku nebo data publikování. Nastavení takových URL je možné provést v sekci Nastavení - Trvalé odkazy. Pokud vás tato problematika ve WordPressu zajímá více, odkážu vás na oficiální zdroj informací (EN).

WordPress a pluginy

Další perfektní funkcí WordPressu je podpora pluginů. Pluginy jsou zpravidla malé skripty, které přidávají do WordPressu tu či onu funkci. Pluginů je k dnešnímu dnu už opravdu slušná řádka, nebál bych se říct, že je jich už několik desítek tisíc. Pokud vám ve WordPressu schází jakákoli funkce, nevěšte hlavu. Stačí vědět, kde hledat a za několik minut můžete tuto funkci začít používat. Jedním z největších zdrojů pluginů je stránka příhodně pojmenovaná WordPress Plugins Database. Najdete na ní tisíce pluginů roztříděných do podrobných kategorií.

Pokud už nějaký plugin máte, instalace je v drtivé většině naprosto primitivní. Vystačíte si s nakopírováním souborů pluginu do složky wp-content/plugins a s jejich aktivací v administrační sekci Pluginy.

WordPress - jednodušší už to být nemůže


Správa pluginů ve WordPressu. (Pro zvětšení klikněte)

Vzhledy a widgety

Další, neméně důležitou, oblastí je oblast šablon vzhledů pro WordPress. Existuje jich skutečně mnoho, řekl bych, že dokonce ještě více, než pluginů. Jakmile se WordPress stal masovým nástrojem, stal se z výroby vzhledů dokonce slušný business a dnes na něm mnoho lidí dokáže opravdu slušně vydělávat.

Nicméně pro první blog bude nejlepší najít si šablonu zdarma. Nejlépe k tomu poslouží dvě stránky. Oficiální zdroj na stránkách WordPressu obsahuje velké množství povedených a dobře napsaných šablon, dále skoro oficiální ThemeViewer, přes který si můžete šablony dokonce pohodlně prohlédnout před jejich stažením. Při výběru šablony doporučuji dávat pozor na to, zda vypadá minimálně podobně ve všech nejpoužívanějších prohlížečích (Internet Explorer 6, Internet Explorer 7, Firefox a Opera).

Jakmile máte vybranou vysněnou šablonu, stačí ji stáhnout na disk a obsah archivu nakopírovat do složky wp-content/themes, přejít do administrace WordPressu, konkrétně do sekce Vzhled a nový vzhled aktivovat prostým kliknutím na jeho obrázek či název. Od této doby bude vzhled používán po celé uživatelské části WordPressu. Další skvělou funkcí WordPressu jsou tzv. widgety. Jejich přítomnost se ale liší vzhled od vzhledu. Jestli vzhled widgety podporuje poznáte podle toho, že se po jeho aktivaci objeví v podmenu sekce Vzhled další sekce nazvaná Widgety. Widgety jsou vlastně malé skripty, které mohou být umístěny do menu vašeho webu bez jediného zásahu do kódu šablony. Stačí jen v administraci vybrat příslušný widget a přetáhnout jej na zvolenou pozici v menu. WordPress ve výchozí instalaci přináší užitečné widgety například pro zobrazení komentářů či posledních příspěvků. Další widgety buď přinášejí pluginy jako dodatečnou funkci nebo pluginy, které se na widgety zaměřují primárně. Více informací najdete pravděpdoně u každého konkrétního pluginu.

WordPress - jednodušší už to být nemůže


Správa šablon vzhledu... (Pro zvětšení klikněte)

Nakonec malý dodatek: nedivte se, že stažený vzhled je v angličtině. Pro počeštění je bohužel stále nutný ruční zásah do souborů šablon. Pro více informací o jejich struktuře opět doporučuji oficiální zdroj informací.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning