zalman-vf900-cu-univerzalni-chladic-pro-graficke-karty
PCTuning Článek

Zalman VF900-Cu - univerzální chladič pro grafické karty

Štefek Petr
Štefek Petr
3. 4. 2006 01:00 55 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Zalman VF900-Cu - klenot mezi chladiči 2. Testovací sestava a testy

V dnešním článku si posvítíme na nejnovější produkt společnosti Zalman, který je určen grafických kartám. Chladič vychází z podobné koncepce jako jeho předchůdci s označením VF700, kteří byli velmi dobrou alternativou k Silencerům společnosti Arctic Cooling. Chladič Zalman VF900 je naproti tomu konkurentem nové série Arctic Coolingu s názvem X1(X2).

Reklama
Reklama

V dnešním článku si posvítíme na nejnovější produkt společnosti Zalman, který je určen grafických kartám. Chladič vychází z podobné koncepce jako jeho předchůdci s označením VF700, které byly velmi dobrou alternativou k Silencerům společnosti Arctic Cooling. Chladič Zalman VF900 je naproti tomu konkurentem nové série Arctic Coolingu s názvem X1(X2). Obě společnosti k řešení problému s chlazením výkonných grafických karet přistoupily jiným způsobem.

Zalman sází na klasickou konstrukci "talířového" chladiče, kde zajímavým způsobem zapojil do konstrukce i 2 heat-pipes pro rychlejší odvod tepla ze styčné plochy chladiče a také jeho lepšímu převodu do celého těla pasivu. Velmi dobou zprávou je kompatibilita chladiče, protože jej můžete použít na širokém spektru karet do GeForce 4 po GeForce 7900 či Radeon X1900. Kompletní list kompatibilních karet naleznete zde.

Novotou je u Zalmanu VF900 heat-pipe, která se stará a převod tepla do všech částí pasivu, kde se u modelu VF700 (zvláště do konců měděných listů) dostávalo poměrně obtížně. Heat-pipe má přibližně 1000x lepší tepelnou vodivost než měď, takže převod tepla ze styčné plochy do pasivu je velmi efektivní.

Styčná plocha chladiče a jádra grafické karty je vyleštěna do dokonalého lesku. Pokud vás zajímá maximální rozteč děr pro uchycení chladiče, tak vězte že nesmí přesáhnout 75.5mm. Pokud ovšem nejste zastánci experimentů, tak se raději spokojte s výše uvedeným linkem na list kompatibilních karet.

Chladič je poměrně malý, ale jeho konstrukce je nečekaně precizní a hmotnost dosahuje díky použití mědi 185g. Rozměry chladiče jsou díky kruhové konstrukci poměrně jednoduché 96mm v průměru a 30mm na výšku.

Příslušenství chladiče Zalman VF900 zahrnuje 8 malých pasivů na paměti, které na teplotu pamětí nemají téměř žádný vliv. Součástí příslušenství je i manuální regulátor otáček větráku a sada šroubků pro instalaci. Jako třešničku na dortu můžu zmínit teplovodivou pastu Zalman a nálepku s firemním logem.

Postupem instalace se zabývat nebudeme, protože je skutečně velmi jednoduchá. Chladič byl pro ilustrační účely nafocen na grafické kartě Radeon X800GTO. Zatímco testován byl na grafické kartě Radeon X1800XT 512MB, která je z výroby přetaktována na 650MHz pro jádro a 1550MHz pro paměti.

Z ilustračních fotek je jasné, že chladič není žádným obrem a bude velmi záležet na jeho konstrukci a hlavně efektivitě.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning