Zalman ZM600-GVM: modulární Sirtec podruhé
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Zalman ZM600-GVM: modulární Sirtec podruhé

Zalman ZM600-GVM: modulární Sirtec podruhé | Kapitola 5

Pavel Boček

Pavel Boček

27. 1. 2016 03:00 9

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování

Po 500W modelu se podíváme i na silnějšího zástupce řady GVM od Zalmanu, ZM600-GVM. Stejně jako slabší kolega nabízí jedinou silnou +12V větev, semi-modulární kabeláž, certifikaci 80 PLUS Bronze a záruku pět let. Slabší model ZM500-GVM, který jsme nedávno testovali, neprošel na zvlnění, jak si povede 600W verze?

Reklama

Sekundární strana

Výstup je vůbec téměř totožný jako u 500W verze. Větev +12 V používá tentokrát čtyři schottkyho usměrňovače PFC Device Corporation PFR30L60CT (30/250 A při 25 °C a 60 V, úbytek 0,6 V při 15 A) v pouzdře TO-220, všechny spojené paralelně. Toto může dopadnout zajímavě, zejména když tento zdroj má na této větvi dodat 45 A…zbývající větve jsou vybaveny lépe, obě mají jeden MOSPEC S30D45C (30/300 A při 125 °C a 45 V, úbytek 0,55 V při 25 °C) v pouzdře TO-247. Co se týče filtrace, máme dva Chemi-Cony KY 1000/16 před a dva za Pi tlumivkou na větvi +12 V. Dále 1+1 KY 1000/10 pro +5 V a pár 2200/6,3 pro +3,3 V. Větev -12 V je filtrována jedním 1000/16. Všechny tlumivky zde vypadají dostatečně.

Zalman ZM600-GVM: modulární Sirtec podruhé
i Zdroj: PCTuning.cz

Termistor pro řízení otáček ventilátoru je k chladiči připlácnut silikonem. Co se týče monitoru sekundární strany, máme osmipinový Grenergy GR8313, který poměrně zřejmě zvládne monitorovat pouze tři věci: podpětí, přepětí a zkrat. Mimo to samozřejmě dělá obvyklé – poskytuje signál Power Good a sleduje PWR On ze základní desky. Stále tedy žádné ochrana proti přetížení větví a OVP/UVP s poměrně špatnou charakteristikou. Rovněž modulární deska je stejná. Připojena je vodiči 18AWG, sice je na ní pár pozic pro miniaturní kondenzátory, ale ty nejsou osazeny. Jinak jsou na ní jen konektory EPS a PCI Express.

Kvalita provedení

Jako obvykle se zde zaměřím zejména na celkovou kvalitu továrního zpracování a další věci jako elektrickou bezpečnost, kvalita součástek byla již probrána v předchozích kapitolách. Oddělení primární a sekundární strany je dobré, navíc zde máme ještě množství děr pod hlavním transformátorem (což také napomáhá odvodu tepla). Jak varistor, tak termistor jsou dodatečně izolovány bužírkou, to samé platí pro dlouhé vývody součástek, které jsou dost blízko jiných součástek, chladičů apod. Pod tlumivkami ve vstupní filtraci máme dokonce „zuby“, neboli hroty pro potlačení výbojů velmi vysokého napětí. Součástky jsou poměrně bohatě zalité jakýmsi silikonem, sice jsem viděl zdroje zapatlané už i víc, ale tady se právě dvakrát nešetřilo.

Zalman ZM600-GVM: modulární Sirtec podruhé
i Zdroj: PCTuning.cz

Vodivé cesty jsou zesíleny silnými vrstvami pájky, zem na sekundární straně je dokonce zesílena silným plátem, pravděpodobně měděným. Pájení samotné není na poměrně levný zdroj nijak špatné, ačkoli tentokrát jsem si už všiml nějakých zbytků tavidla. Navíc je tam pár spojů, které by užily nějaké to propájení, nicméně zdroj bude nejspíš i tak nějaký ten pátek fungovat v pořádku. Ruční opravy jsem našel tři, ale kuličku pájky jen jednu. Celková kvalita vypadá poměrně slušně, Zalmanu ZM600-GVM dnes uberu tři body.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama