zalohovani-dvd-video-dil-1-dvd-shrink
Článek Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink

Vlček Ondřej

Vlček Ondřej

28. 3. 2007 01:00 29

Seznam kapitol

1. DVD Shrink aneb Musí se vejít - svatba byla drahá! 2. Nastavení kvality konverze 3. Porovnání kvality rekomprese 4. Srovnání slovem a čísly

Článek pro začátečníky: Zálohovat si svá oblíbená DVD přestává být s příchodem DVD vypalovaček a nízkou cenou médií neřešitelný problém. Šetření každého volného bajtíku, studování křivek datových toků a zjišťování desítek parametrů zůstává "in" pouze pro přenos dat po internetu. Pro běžného uživatele přicházejí v úvahu jednodušší řešení typu "all-in-one". Mezi špičku v tomto patří už léta program DVD Shrink.

Reklama
Reklama

Na úplný začátek - pro titulní ikonu tohoto článku jsem (kvůli autorským právům) musel vyrobit unikátní obal fiktivního DVD. A teď otázka: kterému slavnému umělci se podobá jméno tohoto vozu? Do diskuze pod článkem napište název jeho nástroje... P.S. Nepište prosím název vozu!

Úvodem

V tomto seriálu budu popisovat zálohování (vlastních, originálních) a převádění disků DVD-Video. V dnešním díle se bude jednat o jednoduché zálohovaní disků DVD-9 a jejich převod na disky DVD-5. Pro neznalé - jedná se o dvouvrstvé na jednovrstvé DVD. Důvody jsou dva: ne každý dosud vlastní Dual Layer (DL) vypalovačku, dalším důvodem je, že ne každý přehrávač DVD (například některé levné automobilové typy) zvládnou hladké přehrávání zapisovatelných DL médii (s nízkou odrazivostí; ve srovnání s médii DVD+R a DVD-R).

Jako testovací DVD jsem zvolil (vlastní, originální) 5.Element.

Seznámení s DVD Shrinkem

Jako první jsem vybral starší, ale přesto stále kvalitní, relativně jednoduše ovladatelný freewarový prográmek typu "all-in-one", DVD Shrink v poslední verzi 3.2.0.15.

DVD Shrink - skončil, ale přesto žije...

DVD Shrink a DVD Decrypter stále patří do sbírky snad každého DVD kutila - amatéra. DVD Shrink se vždy extrémně hodil zejména v okamžiku, kdy jste potřebovali běžné 9GB dvouvrstvé médium dostat na jednovrstvé DVD s kapacitou pouze 4.5GB.

DVD Shrink program přestal růst již před delší dobou (důvodem je tlak vydavatelství a zejména americký Digital Millennium Copyright Act, který v USA zabraňuje kopírování chráněného obsahu, i když si kopii hodláte pořídit pro svou vlastní potřebu).

Autor naštěstí umožnil aby se DVD Shrink rozšířil na stovky dalších serverů v internetu (stačí zagooglit). I přes svůj "věk" tak DVD Shrink stále patří mezi levné (je zdarma:) a přitom poměrně kvalitní způsoby, jak ochránit své originální disky před nadměrným opotřebením (pokud máte dětské DVD pohádky + malé potomstvo, víte o čem mluvím).

Poznámka: traduje se, že autor DVD Srinku začal pracovat pro Nero - výsledky jeho práce můžete, údajně, vidět v podobě Nero Recode... Business as usual.

3, 2, 1... start!

Program po svém spuštění vítá svým příjemně skinovatelným prostředím. To základní vypadá takto:

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink


Všechny zmenšené obrázky můžete otevřít v plné velikosti

Na startu máme dvě možnosti. Buď můžeme načíst přímo DVD medium v mechanice, nebo adresář ve kterém máme již disk předem zkopírovaný (tzv. "naripovaný" - ripování je proces, kdy kopírujeme, a případně dekódujeme chráněná DVD, na pevný disk).

 
Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink
Otevře film z DVD mechaniky
 
Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink
Otevře film z HDD

Při prvním načtení filmu dojde k jeho "mělké" analýze. Mělkou zmiňuji proto, že se se později setkáme také s její hloubkovou verzí.

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink


Pro zrychlení analýz a enkódování zrušte preview

Analýza proběhne vždy jen při prvním načtení filmu a její výsledky se ukládají do adresáře C:\Documents and Settings\All Users\Data Aplikací\DVD Shrink.

Nyní máte na výběr dvě možnosti, a to:

 
Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink
Zazálohovat kompletní disk i s menu a všemi bonusy...
 
Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink
...nebo vybrat pouze určité části (tzv. re-autoring disku).

Volba Full disk

Nakolik je nutné nebo zbytečné některé části DVD vynechat si ukážeme později na příkladech. Pro začátek zvolím jednodušší, tj. Full Disk variantu (budeme převádět celý obsah).

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink

Kromě obsahu disku a preview program zobrazí i složení jednotlivých VOBů (datové soubory na DVD). I při volbě Full disk máme naštěstí možnost pár věcí ovlivnit. Konkrétně: mírů komprese, ozvučení filmu a množství jazykových mutací titulků. Výběr jednotlivých položek určíte pomocí zaškrtávácích políček.

Zatímco vynecháním titulků získáme, namísto volného místa, spíš menší guláš na DVD, vynecháním některých audio stop už můžeme ušetřit až stovky MB. V tomto případě jsem vynechal anglický jazyk ve stereo verzi a také maďarštinu. Nedávno jsem totiž strávil na Maďarských hranicích šest nedobrovolných hodin a došel k závěru, že tento uhro-finský jazyk rozhodně opravdu nemusím...

Teď si porovnejte kolik místa jsme tímto krokem ušetřili:

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink

Poslední důležitou věcí, kterou musíme sledovat je míra komprese videa a naplnění disku. U komprese můžeme zvolit z těchto možností:

  • No compression - tedy žádná (re)komprese

  • Automatic - program sám zvolí maximální možnou kompresi pro naplnění disku

  • Custom ratio - volně nastavitelná komprese

  • Still Image - nahradí video jedním obrázkem

  • Still Pictures - nahradí video sekvencí obrázků po 0.5s

V 99% případů použijete nejspíše Automatic. Nevidím žádný důvod proč volit Custom ratio, kdy kompresi zvýšíme a necháme tak na disku prázdné místo, nebo snížíme a film se nám pak na disk nevejde. Ještě se mi nikdy nestalo, aby se při volbě Automatic film na disk nevešel.

Volba Re-author

Další možností je vybrat si na začátku Re-author. Aby měl Re-author nějaký smysl, zvolíme na další obrazovce pouze Main Movie, tedy hlavní film - ostatní materiál (Extras, obsahující zejména tzv. bonusy) nebudeme, kvůli úspoře místa, na nový disk převádět.

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink

Doporučuji film pomocí preview prohlédnout, někdy totiž i ten obsahuje dovnitř "integrované" bonusové materiály - ty pak odstřihneme pomocí volby Start/Stop frame. Cílem těchto úprav je, docílit maximum místa pro hlavní film, který nebudeme pak muset "trápit" nadměrnou kompresí.

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink

Nakonec znovu ustřihneme Maďary a dvojreprákové Angličany... Všimněte si o kolik se snížila potřebná rekomprese z 50% (to odpovídá poměru 2:1) na 70% původní hodnoty. Film program tedy v dalším kroku zmenší o 30%.

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink

Pálíme připravený disk

Poslední tlačítko v menu (až na Analysis) je Backup! Po jeho stisknutí se objeví tabulka s několika záložkami:

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink

U Target Device (cílové zařízení) máme tyto možnosti:

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink

  • Pokud máte nainstalované v počítači Nero (stačí demoverze), vypálí vám první možnost disk přímo na DVD (+/-) R/RW.
  • Druhá možnost vytvoří ISO obraz (1:1) upraveného DVD na pevném disku,
    - Třetí volba ho pak automatický vypálí pomocí DVD Decrypteru.
  • Poslední možnost uloží výsledný disk taky na pevném disku počítače, ale v podobě, ve které jsou data uložené na DVD, čili ve VOBech.

Pro zachování standardního formátu nechte zaškrtnuté poslední políčko.

Zálohování DVD-Video, díl 1. - DVD Shrink


Je třeba něco vysvětlovat?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning