Zvyšují nové ovladače grafický výkon? Testujeme Radeon
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Zvyšují nové ovladače grafický výkon? Testujeme Radeon

Zvyšují nové ovladače grafický výkon? Testujeme Radeon | Kapitola 12

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

15. 6. 2011 03:00 47

Seznam kapitol

1. Dopadnou Catalysty lépe než ovladače GeForce? 2. Novinky v Catalystech od 9.10 po 10.7 3. Novinky v Catalystech od 10.8 po 11.5 4. Testovací sestava, hry a metodika 5. ArmA II, Assassins Creed 6. Crysis, Crysis 2
7. F1 2010, Far Cry 2 8. GTA: ELFC, Just Cause 2 9. Mafia 2, Metro 2033 10. STALKER, Splinter Cell: Conviction 11. TDU 2, W40k: DoW II, WiC 12. Shrnutí výsledků a závěr

Minulý týden jsme přinesli článek zaměřený na ovladače grafických karet. V něm jsme si vzali na mušku GeForce od nVidie, výsledky ale nebyly nijak valné. Za více než rok zvýšily ovladače výkon karty v průměru jen o slabých sedm procent. Dnes se zaměříme na karty společnosti AMD a už předem mohu prozradit, že tentokrát je to podstatně zajímavější.

Reklama
Zvyšují nové ovladače grafický výkon? Testujeme Radeon
i Zdroj: PCTuning.cz

Zatímco s GeForce GTX 470 jsem před týdnem naměřil s nejnovějšími ovladači nárůst výkonu v průměru o sedm procent proti ovladačům při vydání karty, s dnes testovaným ATI Radeonem HD 5870 je situace podstatně lepší. Ovladače za rok a půl od vydání karty zvýšily její výkon v průměru o slušných 17 %. Samozřejmě tomu tak není v každé hře a jsou hry jako Mafia II nebo Warhammer 4000 Dawn of War II, kde jsou nárůsty jen minimální, u většiny her jsou ale znatelné. Třeba u Crysis může dělat rozdíl 28 vs. 33 fps (tedy 18 %) rozdíl mezi plynulou hratelností a snižováním detailů, což je naprosto zásadní. Stejně tak se v testu objevilo i několik her jako S.T.A.L.K:E.R.: Call of Pripyat, ArmA II nebo F1 2010, kde jsou nárůsty výkonu s novými velmi vysoké a pohybují se okolo třiceti i více procent.

Zvyšují nové ovladače grafický výkon? Testujeme Radeon
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhým dechem je ale nutné dodat, že nezanedbatelná tři procenta nárůstu výkonu dělá v průměru hra F1 2010, kde je nárůst z 40 na 60 fps daný dle mého názoru spíš bugem v první verzi ovladačů Catalyst 9.10 než vynikající optimalizací. Stejně tak je Radeon HD 5870 na trhu o cca půl roku déle než GeForce GTX 470, což také nějaký rozdíl udělá. I pokud však do výsledků započteme tyto elementy, vychází z porovnání ovladače Catalyst jednoznačně lépe a výkon AMD Radeonu HD 5870 zvedly více než ovladače nVidie u GeForce GTX 470.

Při pohledu na graf výsledků se na první pohled může zdát, že je u karet AMD Radeon naprosto nezbytné mít neustále nainstalovanou poslední verzi ovladačů. To si však nemyslím. Je nutné si uvědomit, že testovaný Radeon HD 5870 je na trhu cca 20 měsíců a osobně jsem měřil výkon každé třetí až čtvrté verze ovladačů (tedy vydané přibližně každého čtvrt roku), přičemž nárůst výkonu mezi každými dvěma verzemi není zase tak velký. Stejně jako u karet nVidia GeForce tedy bohatě stačí aktualizovat ovladače grafické karty dvakrát až třikrát do roka, častěji nebude nárůst výkonu příliš patrný a smysl to má jen u majitelů dvou karet zapojených do CrossFire či při používání netradičních technologií jako je Eyefinity.

Zvyšují nové ovladače grafický výkon? Testujeme Radeon
i Zdroj: PCTuning.cz

Závěrem musím souhlasit s hojně rozšířeným názorem, že ovladače Catalyst pomáhají výkonu karet AMD Radeon více, než je tomu u konkurenčních ovladačů pro karty nVidia. Ani u AMD však nejsou rozdíly propastné s každými novými ovladači, jasně zřetelné jsou nárůsty výkonu až v rozestupu několika měsíců. Pokud tak budete aktualizovat ovladače cca dvakrát až třikrát do roka, bude mít vaše karta stále ten nejvyšší možný výkon, aktualizace ovladačů měsíc co měsíc není nezbytně nutná.

Z naměřených výsledků se navíc dá odvodit ještě jeden závěr. Pokud si grafickou kartu kupujete na delší dobu než jeden až dva roky a rozhodujete se mezi stejně výkonnými modely AMD Radeon a nVidia GeForce za stejnou cenu, může být pomyslným jazýčkem na vahách právě tento článek. Ukazuje totiž, že v dlouhodobém časovém horizontu poroste výkon Radeonu o něco více. Rozdíly jsou však v průměru jen v jednotkách procent a tuto moji úvahu proto berte v potaz jen v případě, že jste opravdu na vážkách a nevíte, který ze dvou modelů zvolit (jinak se vždy řiďte aktuální situací, jako je poměr cena / výkon apod.).

První část s testem ovladačů nVidia GeForce najdete zde.

Poděkování

Za zapůjčení testovacího monitoru Dell U2711 děkujeme společnosti Dell.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama