PCTuning Článek

3× AMD Ryzen 7: procesory 1800X, 1700X a 1700 v testu 

Z. Obermaier
Z. Obermaier
13. 3. 2017 03:00 142 Sdílej:

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen 7 – Základní informace 2. Takty Ryzenu 7 (1800X) a boost, podpora pamětí 3. Čipsety pro Ryzen 4. AMD Ryzen 7 1800X, 1700X, 1700 5. Testovací sestava a specifikace CPU 6. Syntetické testy – Paměti 7. Syntetické testy – Výpočetní operace 8. Komprese, multimédia 9. Photoshop, Excel, šifrování, JavaScript 10. 3D rendering + Multitask
11. AvP 1080, Dos Box, PhysX 12. Spotřeba a teploty 13. Shrnutí výkonu a ceny 14. Přetaktování Ryzen 7 1800X, 1700X a 1700 15. Přetaktování pamětí 16. Výkon po přetaktování 4,0 GHz 17. Herní testy 1080p 18. Srovnání architektur (clock to clock) 19. Hodnocení a závěr

Mírný časový odstup vždy recenzím pomůže. Máme zbrusu nový BIOS, prodejní verze procesorů z české distribuce, a také nabízíme test všech tří nových procesorů AMD pohromadě. Čeká vás taktování, vliv SMT na výkon (hry), srovnání architektur, měření IPC a mnoho dalšího. 

Reklama
Reklama

AMD Ryzen 7 – Základní informace

Jelikož nás dnes čeká ohromná porce informací, nebude úvodní kapitola nijak dlouhá, jen nezbytně dlouhá pro úvod.

Vždy je otázkou, zda vydávat recenzi v den uvedení, i když na ni nezbývá dostatek času – čtenáři ji chtějí co nejdříve, má maximální čtenost, ale někdy kvůli tomu nemůžete nabídnout zcela kompletní porci informací. Nebo můžete trochu počkat, až se vše usadí a uvést recenzi později.

V případě uvedení testu v den „D“, neboli s koncem embarga, to má pro čtenáře vždy nějaké nevýhody.

Recenzent většinou dostává hardware na poslední chvíli, obzvláště v ČR, tudíž na vytvoření testu má jen několik málo dní, někdy jen hodin. A nestíhá do testu dát vše, co by sám chtěl. Ani BIOSy a ovladače nejsou vždy perfektní, a tak se potýká s potížemi, které nestíhá vyřešit s technickou podporou výrobce. Pokud totiž narazí na problém, většinou má smůlu a musí shánět pokoutně řešení, jelikož výrobci, často ještě přes prostředníka v podobě PR agentury nebo lokálního zastoupení, většinou nereagují zavčasu a někdy dokonce vůbec. A konečně – testujete prakticky naslepo, nemáte s kým porovnávat, a tak do poslední chvíle netušíte, jestli někde není chyba a vše běží, jak by mělo.

Ze všeho výše popsaného je jasné, že recenze krapet „odleželá“ je vždy lepší. Jiní za vás vyřešili problémy, nebo se k nim po testech postavil zpříma výrobce, také se vyjasní některé nesrovnalosti, včetně možnosti porovnat výsledky s jinými – zda jsou správné. Většinou pak je k dispozici nový BIOS nebo ovladač, a také víte, co od čipu čekat třeba po stránce OC, jelikož je na webu možnost většího srovnání.

Další výhodou je možnost zajistit hardware přímo z distribuce, tedy stejné, jaké si můžete koupit. Vzorky na recenze, ať si každý říká co chce, bývají většinou postavené na nějaké předprodukční verzi produktu (křemík, ES jádra GPU a podobně), a konkrétní kusy do testů vybírá výrobce.

Poslední, nejdůležitější výhodou je čas, tedy dostatek času. Můžete dát do testu vše, co chcete a co by měl čtenář vědět. Náš dnešní test, je tedy ta „druhá“ možnost, neboli recenze připravená s krátkým odstupem po uvedení.

Cesta k ZENu

V roce 2010 AMD pohřbilo velmi úspěšné Phenomy, které ještě solidně konkurovaly Intelu (hlavně Phenom II X6). Škoda, že v roce 2011 neuvedli jen vylepšené Phenomy na novém procesoru + dvě jádra navíc, dnes bychom byli dávno jinde.

Místo toho přišel na svět Bulldozer, který boural vše, co z CPU divize AMD zbylo. Začal pád, který trval šest let. AMD pracovalo na ZENu od roku 2012, šlo prý o kompletně nový návrh, kdy se inženýři oprostili od všeho v minulosti AMD. Nakonec to tak úplně pravda není, spousta částí CPU jsou jen vylepšené bloky starších architektur.

U Ryzenu muselo AMD překonat dva zásadní problémy najednou, novou architekturu a nový výrobní proces (14nm FinFET GF). V obou směrech je Ryzen kompromisem, výkon není zcela vyrovnaný napříč spektrem aplikací a výrobní proces je vyždímaný až na dřeň (nulové taktování a rezerva). Přesto je nakonec výsledek velice solidní.

AMD už rok dopředu také oznámilo, že výpočetní výkon jádra (IPC) naroste minimálně o 40 procent, což při uvedení Ryzenů ještě vylepšili na 52 procent. Zde hodně záleží, v jaké aplikaci měříte, my to prozkoumáme v samostatné kapitole. Samotný čip se skládá ze dvou stejných bloků (CCX), které nesou čtyři výpočetní jádra, dohromady osm fyzických jader. Blok samotný jde ale násobit v čipu, kolikrát „chcete“; takto v budoucnu jistě vzniknou i čipy s 32 či 64 fyzickými jádry (pokud to dovolí výroba). Každé jádro procesoru má k dispozici 512KB L2 cache a blok CCX má přístup do sdílených 8MB cache L3.

Zajímavostí je počet tranzistorů čipu, AMD uvádí 4,8 miliard pro osmijádro Ryzen 7. Core i7-5960X (osmijádro Haswell-E) má ale jen 2,6 miliard tranzistorů. Desetijádrový Broadwell-E (Core i7-6950X) pak 3,2 miliard. AMD Ryzen potřebuje dvakrát tolik tranzistorů než Intel, ovšem nese v sobě také USB, SATA, PCIe hub a další I/O. Důležitým parametrem je také SMT (u Intelu Hyper-Threading), tedy funkce umožňující jednomu fyzickému jádru zpracovat dvě úlohy najednou. Tím se vytíží čip a jeho výkon, který by jinak ležel ladem. Osmijádro má tedy k dispozici šestnáct pracovních vláken.

AMD Ryzen

Začněme klíčem k rozeznání modelů rodiny Ryzen. V této generaci se mění pouze oranžově zvýrazněné části názvu. Obchodní název je zřejmý, následuje číslovka jako pozice výkonu. Sedmička je nejvyšší segment, pětka a trojka značí střední vyšší a střední třídu. Další číslo označuje generaci (1). Následující číslice ukazuje už modelové označení, kdy osm a sedm patří highendu, zbytek (4,5,6) pak nižším modelům. Zajímavý je pak poslední znak názvu, který může mít mnoho podob. X – aktivní funkce XFR, G pro APU s grafikou a třeba T pro úsporné čipy.

V tuto chvíli jsou na trhu pouze tři nejvyšší modely, neboli Ryzen 7 1800X, 1700X a 1700. První dva jsou highend bez chladiče a třetí už spíše střední vyšší třída s chladičem. Další modely z řady Ryzen 5 přijdou na trh v druhém čtvrtletí (které začíná už za pár týdnů), ještě levnější (Ryzen 3) až ve třetím kvartále roku. Specifikace a konkrétní vlastnosti si proberme v následujících kapitolách.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning