AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude
PCTuning Článek

AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

25. 1. 2010 03:00 17

Seznam kapitol

1. Evoluce řady Accelero 2. Balení, příslušenství, kompatibilita 3. Twin Turbo PRO — podrobný pohled 4. Asus Radeon HD 4890 — instalace chladiče
5. Testy při defaultním napětí jádra (1,3125 V) 6. Testy při napětí jádra 1,375 V 7. Testy při napětí jádra 1,45 V 8. Závěr

Když se řekne Arctic Cooling, většina z vás si nejspíš jako první věc představí chladič Accelero S1/S2. Ten se stal téměř legendou a neznám téměř nikoho, kdo by jej někdy nevlastnil. Doba však pokročila a po prvním nástupci v podobě Accelero Twin Turbo přichází Arctic Cooling s vylepšenou verzí PRO, na kterou se dnes zaměříme.

Reklama
Reklama
AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude

Nyní se podívejme na samotný chladič. Jak již bylo řečeno, vychází jeho konstrukce z původního modelu Accelero S1/S2. To znamená, že chladič samotný chladí pouze jádro grafické karty. Styk s jádrem je zajištěn pomocí kusu mědí, ze kterého vede celkem čtveřice měděných heatpipe. Ty teplo rozvádí na velká hliníková žebra, která profukují dva ventilátory. Ventilátory foukají vzduch směrem do grafické karty, takže ofukují také ostatní komponenty, které jsou chlazené malými pasivy. Sem patří zejména napájecí kaskáda a paměťové čipy.

AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude

Zde je vidět chladič při pohledu ze spodu. Patrný je zde jednak měděný blok (všimněte si pasty nanesené přímo výrobcem) zajištující odvod tepla od jádra a z něj vedoucí čtveřice heatpipe, a také hliníková žebra tvarovaná tak, aby proudící vzduch foukal směrem do grafické karty. Z tohoto pohledu jde o ideální řešení, řada Accelero má však i nevýhody. Neřeší totiž odvod horkého vzduchu z počítačové skříně, takže teplo stoupající vzhůru musíte odvádět na jiném místě než skrz záslepku u GK, kterou projde jen menší část.

AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude

Další nevýhodou chladiče Accelero Twin Turbo PRO jsou jeho rozměry.  Nemyslím teď šířku chladiče, ale zejména jeho výšku. Chladič totiž nezabere pouze dva sloty, jak je tomu zvykem, ale hned tři. S tím je při koupi chladiče nutné počítat a já například na desce Asus P6T DeLuxe musel během testování vyndat z PC svoji PCI zvukovou kartu Creative X-Fi, protože deska má pouze jediný PCI slot. Osobně bych tedy tento chladič používat nemohl a je opravdu nutné na to myslet.

AC Accelero Twin Turbo PRO — tichý vždy a všude

Co se týče konektorů, jsou osazeny dva. První je plnohodnotný čtyřpinový, přes který lze provádět veškerou regulaci včetně té v závislosti na teplotě. Druhý je pak třípinový, přes který lze pouze monitorovat otáčky a dělat ruční regulaci (případě si vytvořit profil v nějakém programu). Malý dvoupinový konektor zde sice chybí, ale nabízí se otázka, kdo si bude kupovat chladič za téměř tisíc korun k levné grafické kartě pouze s dvoupinovým konektorem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning