Adata XPG EMIX H30, I30 + SOLOX F30: basový démon udeřil 
Článek Adata XPG EMIX H30, I30 + SOLOX F30: basový démon udeřil 

Adata XPG EMIX H30, I30 + SOLOX F30: basový démon udeřil  | Kapitola 3

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

6. 12. 2017 03:00 30

Seznam kapitol

1. Úvod 2. XPG EMIX H30 + SOLOX F30 - představení 3. XPG EMIX H30 – zvuk 4. XPG EMIX I30 – představení, zvuk 5. Rozhřešení

Před měsícem firma Adata přiživila herní odvětví svým prvním pokusem o kvalitní poslyšenou. Dosud sice obdělávala hlavně pole, kde rostly paměti, ale to nebrání zkusit i něco nového. A jelikož nadšení nechybí, máme tu velký herní headset s vlastním zesilovačem a zároveň menšího špuntového bratříčka na cesty.

Reklama
Reklama

XPG EMIX H30 – zvuk

Po zapojení a nasazení na kokos jsem jako první uslyšel šum. A čím větší hlasitost, tím větší šum. Ten byl přítomný jak u stolního PC, tak i u notebooku. Naštěstí k poslechu stačí relativně malá hlasitost, jinak bych mohl rovnou poslouchat nenaladěný tranzistorák. Patrně jde o nedokonalý návrh zesilovače, šum se projevuje u stolního PC i u notebooku. S určitostí to ale tvrdit nemohu. Může jít i o špatně odstíněné základní desky, které na USB portech vyhrávají jako městský rozhlas.

Ovládací program je dobře použitelný. Umožňuje nastavit hromadu funkcí a vyladit zvuk podle chuti. Navíc se stále vyvíjí. Oproti první verzi je ta čerstve vydaná o výrazný krok vpřed, protože stará verze neumožňovala téměř nic. Lze si hrát s ekvalizérem, dynamickými basy, nastavením prostorového zvuku, potlačením šumu u mikrofonu a s dalšími chytrými možnostmi.

Zde musím dodat, že s původní softwarovou výbavou (vč. firmware zesilovače) byl zvuk v herním nastavení mohutně přebasovaný a čtyři režimy zesilovače nebyly s to nabídnout rozumný poslech. Skutečně to bylo jako mít na hlavě dunící sopku. Pokud jsem vynechal zesilovač a zkusil samotná sluchátka krmit jen zvukovou kartou (Sound Blaster Z), byl zvuk bez šumu, čistý, a s basy v rozumné míře. Naštěstí je to s novým softwarem mnohem lepší a i herní režim je poslouchatelný. Pořád je to sice basový démon, ale o řád nižší a díky hromadě nastavení v ovládacím programu už není problém zvuk upravit.

Adata XPG EMIX H30, I30 + SOLOX F30: basový démon udeřil 

Samotné čtyři volby zvuku na zesilovači jsem zkoušel různě ve hrách a filmech. Výsledkem bylo nastavení „Film“ s lehounce zvýšenými basy a výškami v ekvalizéru ovládacího programu. Tento mód mi totiž přišel nejvíc přirozený. Herní je příliš zabalený do basů, kdy i řeč hučí a detaily se ztrácejí. Režim „Mluvené slovo“ je přesný opak, ale to je samozřejmě dobré pro online pokec. A nakonec „Hudba“ zase až moc potlačuje střední pásmo, má usykané výšky a například ve skladbě Hells Bells se kytary krčily někde v koutku. Pokud ovšem někomu vyhovují basové rázy do šedé kůry s tříštivými výškami, stačí si pohrát. Sluchátka to zvládnou, ale mozek možná změní skupenství.

Poté jsem se jal testovat onen inzerovaný virtuální zvuk ve hře Shadow of War. Problém je samozřejmě v tom, že virtuální prostor je pouhá sójová náhražka, tvořená obyčejnými zpožďujícími algoritmy. Těžko totiž vyloudíte ze sluchátek s jedním měničem na ucho prostorový zvuk. Ale k věci. Zapnul sem tedy mód 7.1, stoupnul si k ohni (ve hře, doma ho obvykle nerozdělávám), zavřel oči a snažil se přijít na to, zda k němu stojím bokem, čelem, nebo zády. Výsledek je takový, jaký bych čekal. Scénu přede mnou produkují měniče jakoby shora a to co je za mnou jde do uší jak ze spodního šuplíku. Při troše tréninku se podle toho orientovat dá, ale nikdy se to nevyrovná klasickému rozvržení reproduktorů nebo sluchátkám, které operují s odpovídajícím počtem měničů. Nepříjemné je všudypřítomné echo, což vyniklo například ve Skyrimu SE. Kroky v krajině se rozléhaly, jako kdybych kráčel ve velkém dřevěném sudu.

Adata XPG EMIX H30, I30 + SOLOX F30: basový démon udeřil 

Zkusil jsem Forzu Horizon 3, zda bude virtuální prostor lepší. Tady se objemný headset cítil mnohem lépe. S mým nastavením „Film“ brumlání motorů znělo správně agresivním barytonem a jízda byla díky tomu zábavnější a měla grády, což jako milovník amerických osmiválců dokážu ocenit. Okolní krajina a život v ní se také příjemně poslouchaly. Prostor nebyl tak jasný, ale to se dá přičíst vysokému řidičskému nasazení.

Celkově byl však zvukový projev sluchátek solidní a umně dotvářel ve hrách atmosféru, stejně jako si poradil s hudbou či filmy. Jen je nutno si se zvukem pohrát a nastavit jej přesně pro sebe a své netopýří plachty.

Adata XPG EMIX H30, I30 + SOLOX F30: basový démon udeřil 

Použitý mikrofon je ohebný a odpojitelný. Plastový vršek konektoru vytvarován tak, aby se dal zastrčit do levé mušle jen v určité poloze. Musíte potom přesně kouknout, zda vše pasuje, a nervat konektor do zdířky násilím. Funkci indikuje nezbytná červená dioda. K mikrofonu se dá říci jen to, že pro zamýšlené použití, jako je kecání při hrách nebo Skype hovorech, plní funkci dostatečně a slovu je rozumět. Alespoň malá vrstvy pěnové ochrany by však přišla vhod. Funící parní válce za mikrofonem a jejich protějšky by potěšila.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning