PCTuning Článek

Aerocool monitoring – aneb tři panely v testu

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
19. 5. 2009 22:00 12 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Opravdu jen monitoring? 2. 3x AeroCool 3. AeroCool EasyWatch 4. AeroCool DoubleBay Modern-V 5. AeroCool FP-01 6. Závěrečné zhodnocení

Už je tomu opravdu hodně dlouho, co se na našich stránkách objevila nějaká recenze monitorovacího panelu. Což je určitě škoda, jelikož tyto panely a regulátory jsou mezi uživateli velmi oblíbené a v současnosti jich na trhu najdeme obrovské množství. Dnešní článek tedy tento nedostatek napravuje a to rovnou trojící panelů od značky AeroCool.

Reklama
Reklama

Všechny tři krabice jsme již otevřely, tak můžeme začít postupně odhalovat funkce jednotlivých panelů. První na řadě je malý a poměrně levný AeroCool EasyWatch. Již z jeho názvu vyplývá, že se také jedná o velice jednoduchý monitorovací panel, který však v sobě skrývá i několik poměrně zajímavých funkcí. Nespornou výhodou je však i jeho velikost, která se rovná pouze jedné 3,5“ pozici. Tento prostor podle mého názoru pro zobrazení provozních dat naprosto dostačuje a na segmentovém barevném displeji malé velikosti najdeme všechny potřebné informace.

Základem panelu je však naprosto jednoduchý plastový rámeček, který disponuje montážními otvory pro výše zmíněnou pozici. Nebudete tedy mít sebemenší problém s instalací tohoto zařízení do jakékoliv skříně.

Na čele zařízení pak nemusíte hledat žádné extra rozsáhlé ovládací prvky. Jsou zde pouze dvě tlačítka a displej. Nic jiného není třeba. Tlačítka slouží především pro úvodní nastavení, případně pro přepnutí režimů zobrazení teploty (°C/°F). O zbytek se pak stará již pouze displej.

Základem je jednoduchý plastový rámeček, do testu nám dorazilo černé provedení.

Pokud nahlédneme na zadní část, tak zde je samozřejmě plošný spoj, z něhož vychází dvojice plochých několikakilových kabelů. Na konci jednoho z nich najdeme tři malé 3pinové konektory pro připojení ventilátorů a zároveň velký 4pinový molex konektor, který je potřebný pro napájení tohoto zařízení. Panel využívá pouze 12V větev. Navíc na kabelu je i další molex, který umožňuje dále připojit další zařízení. AeroCool tedy neblokuje celý kabel od napájecího zdroje. Druhý kabel je pak zakončen trojící teplotních čidel, které je třeba rozmístit na vhodná místa v case. Na displeji jsou však zobrazeny zkratky CPU, GPU a HDD, takže jejich umístění je již předem určeno, nicméně na internetu můžete najít i fotografie tohoto panelu s označením TEMP1 až TEMP3, které již dovoluje individuálnější rozmístění. Bohužel tato verze je pravděpodobně určena pro jiný trh. Osobně si však myslím, že většina lidí bude stejně monitorovat právě procesor a grafickou kartu, třetí čidlo je pak možné umístit buď podle popisu k HDD, anebo jednoduše monitorovat teplotu case. 

Elektronika panelu je jednoduchá, stejně jako plastová konstrukce.

Po zapojení panelu do case a zapnutí PC se hned na úvod ozve „jekot“ zvukové signalizace, který si vyžaduje prvotní nastavení panelu. Musíte tedy zvolit režim teploty, v mém případě byly od výrobce nastaveny °C. K přepnutí postačí stisk obou ovládacích tlačítek současně. Poté je však ještě třeba nastavit hodnotu teploty, při které se má spustit zvuková signalizace. Tuto funkci totiž nelze vypnout a upřímně, pokud tyto hodnoty nastavíte v rozumné hodnotě, je tato funkce spíše přínosem. Tuto teplotu je nutné nastavit u všech tří čidel jednotlivě, jelikož je jasné, že nebezpečná teplota na procesoru nebo grafické kartě se bude nějakým způsobem lišit. K nastavení stačí podržet horní tlačítko a pak již pouze za pomoci obou přepnout na danou hodnotu, přesun k dalšímu čidlu je automaticky po několik vteřinách nečinnosti. Poté již bude panel potichu a vy se nemusíte bát, že by se počítač začal přehřívat, aniž byste byli informováni.

AeroCool EasyWatch v 3,5" pozici case.

Teď však samozřejmě i další funkce, které panel nabízí. K tomuto popisu asi nejvíce poslouží obrázek samotného displeje. V pravé části tedy najdete trojici teplot, které se získávají z napojených čidel. V levé části jsou pak zobrazeny další hodnoty, tentokráte se jedná o otáčky za minutu připojených ventilátorů. Nečekejte ale, že by v tomto případě byla možnost manuální regulace. Tu zde bohužel nenajdete, regulací však panel EasyWatch disponuje – ta je však plně automatická a je ovládána teplotními čidly. Bohužel se mi nikde nepodařilo zjistit, jaké jsou hodnoty teplot pro zvýšení otáček jednotlivých ventilátorů. Po zapnutí počítače panel reguluje otáčky na minimální hodnotu (u 120mm ventilátoru to je kolem 600ot./min., u 80mm verze pak kolem 1500ot./min.). Jakmile se však počítač začne zahřívat, panel dle potřeby přidává otáčky, které přehledně vidíte na displeji.

V pravém horním rohu je pak ještě symbol ventilátoru, který se točí pouze v případě, že je připojen alespoň jeden ventilátor. V případě, že by za provozu některý z ventilátorů vypověděl službu a přestal se otáčet, panel ihned spustí zvukovou signalizaci, takže se opět dozvíte o problému velmi rychle. Stejně tak začne signalizovat i v případě, že vy sami ventilátor odpojíte od panelu, což je logické. Nedoporučuji však k panelu připojovat ventilátory, které mají ještě vlastní termoregulaci. V takovém případě by totiž mohlo dojít ke zmatení a EasyWatch by signalizovat poruchu ventilátoru při každém snížení otáček termoregulací.

Ve střední části displeje se nakonec nachází ještě 12 malých obdélníčků, jež jsou nad sebou barevně odlišeny. Ty indikují hlučnost sestavy, respektive okolí. Tento jednoduchý ekvalizér totiž reaguje přes integrované čidlo i na okolní hluk, takže např. při spuštění hudby vám bude blikat do rytmu. Pokud je v okolí panelu ticho, tak uvidíte pouze hladinu hluku samotné sestavy. Je možné škoda, že na místo grafického znázornění není zobrazena číselná hodnota v dB (decibelech), nicméně i v této formě jde o poměrně zajímavou funkci. Otázkou je, jak hodně je použitelná.
Zbytek displeje pak pokrývají pouze grafické barevné prvky, které nemají další využití, pouze opticky oddělují jednotlivé části monitorovacího panelu a jsou tedy spíše estetickým doplňkem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning