PCTuning Článek

Aerocool monitoring – aneb tři panely v testu

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
19. 5. 2009 22:00 12 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Opravdu jen monitoring? 2. 3x AeroCool 3. AeroCool EasyWatch 4. AeroCool DoubleBay Modern-V 5. AeroCool FP-01 6. Závěrečné zhodnocení

Už je tomu opravdu hodně dlouho, co se na našich stránkách objevila nějaká recenze monitorovacího panelu. Což je určitě škoda, jelikož tyto panely a regulátory jsou mezi uživateli velmi oblíbené a v současnosti jich na trhu najdeme obrovské množství. Dnešní článek tedy tento nedostatek napravuje a to rovnou trojící panelů od značky AeroCool.

Reklama
Reklama

Posledním, z dnes recenzovaných panelů, je AeroCool FP-01. Pro tento panel výrobce neurčil žádný zajímavější slovní název, ale označil ho pouze jakýmsi kódem, z kterého jen těžko poznáme, o jaký panel se bude jednat. Hned na úvod však mohu říci, že nepůjde pouze o monitorovací panel, nýbrž spíše o multifunkční základnu. Pod označením na kartonové krabici však vždy najdeme ještě popisek „with flip-up LCD screen“, tedy volně přeloženo „s výklopnou LCD obrazovkou“. Inspirací pravděpodobně byly především displeje pro automobily, které často fungují na podobném principu, ovšem s elektronickým vysouváním. Před rozděláním krabice jsem byl tedy velice zvědavý, jak se AeroCool s tímto mechanismem popral a jaký vlastní tento jedno pozicový panel bude.

Ilustrašní fotografie, kde už je patrné plastové a jednoduché šasi panelu.

Krabice je stejné velikosti jako předcházející Modern-V, uvnitř však najdete více kabeláže a oproti tomu rozměrově jiné zařízení. FP-01 je totiž vejde do jedné 5,25“ pozice, ale do hloubky je rozměrnější. Při vyklopení displeje zasahuje ještě kus do vyšší pozice, záleží tedy na vás, kam si panel na své case umístíte a samozřejmě i to, jak často budete panel vysunovat.

Co se týká konstrukce, tak ta je opět plastová, z mého pohledu však naprosto příšerná. Je použil velmi měkký plast, navíc v nepříliš vhodné tloušťce, takže už při držení panelu v ruce se kryty prohýbají. Zde si myslím, že nemusel výrobce tolik šetřit na materiálu. Tento fakt se navíc projevuje i u kloubu a samotného výklopného displeje, který je sice o něco pevnější, ale pořád působí spíše jako hračka od vietnamských spoluobčanů, než multifunkční panel za skoro 1000,-Kč.

AeroCool FP-01 s vyklopeným LCD, v balení je manuál, instalační CD pro čtečku karet a kabeláž.

Je však jasné, že v tomto případě není LCD hlavní funkcí celého zařízení. V jeho spodní polovině totiž najdeme i USB a eSATA konektor a především čtečku paměťových karet, kdy výrobce deklaruje podporu 55in1, tedy 55 typů paměťových karet. V podstatě lze tedy říci, že za pomoci tohoto zařízení přečtete jakoukoliv paměťovou kartu. Všichni ale asi víme, jak je to s tímto deklarovaným počtem.

Jedná se o multifunkční panel, mimo monitoringu jsou zde i rozšiřující konektory a čtečka karet.

Jako nevýhodu možná trochu vidím absenci audio konektorů, které by rozšiřující panel také oživily ještě dále z funkčního hlediska. Tyto konektory však již dnes většina case nabízí již v základu, takže možná proto se AeroCool uchýlil k jejich vypuštění.

Zadní strana panelů, napojit je možné pouze ty kabely, které zrovna potřebujeme.

Oproti předchozím panelům nejsou zezadu navíc vyvedeny žádné kabely, v zadní části najdete tedy pouze několik konektorů, ke kterým si již připojíte potřebnou kabeláž, která je samozřejmě součástí balení. Opět to budou tedy 3pinové konektory pro ventilátory – v tomto případě pouze 3ks. Tři teplotní čidla (v balení jsou opět i náhradní, což chválím) a poté napájecí a USB kabel. Nesmím zapomenout ani na indikační konektor pro HDD LED, jelikož na displeji panelu najdeme i ikonku aktivity pevného disku.

Teď již ale k LCD displeji. Jak jsem již uvedl, tak ten je umístěn na výklopném mechanismu – manuálně ovládaném, aby si někdo nemyslel, že za tuto cenu dostane motoricky výklopné LCD. Osobně mě poměrně zamrzelo, že samotný displej je malý a plocha je tak celkově nevyužitá. Po stranách displeje najdeme už jen čtveřici ovládacích tlačítek, které slouží pro nastavení všech hodnot, regulaci otáček a samozřejmě i přepnutí °C/°F. Navíc je zde možnost podobně jako u panelu Modern-V přepínat mezi automatickým a manuálním ovládáním.

Popis všech částí barevného displeje panelu AeroCool FP-01.

Oceňuji však, že i přes malé rozměry samotného displeje jsou na něm informace zobrazeny poměrně přehledně a navíc je jich dost. Panel disponuje trojící teplotních čidel a mezi jednotlivými teplotami přepínáte tlačítkem, stejně tak je to u ventilátorů, které je možné jednotlivě regulovat v manuálním modu. Opět zde nalezneme i varovnou signalizaci v případě potíží s ventilátorem nebo při přehřátí, která je navíc doprovázena i zvukovým signálem. Uprostřed LCD jsou pak ještě ikonky aktuálně vložených paměťových karet a indikace aktivity HDD, jak bylo popsáno výše. Nemile mě však překvapila kvalita displeje. Ten je totiž oproti předchozím dvěma modelům znatelně horší a jeho čitelnost je dobrá pouze z určitých úhlů. Jelikož se jedná o nejdražší panel z dnes vybraných, čekal bych opravdu kvalitnější řešení, ať kvalitativně, tak i velikostně – prostoru je zde dostatek.

Výklopný LCD je sice hezký nápad, ale chtělo by to lepší zpracování.

Stejně tak zklamán jsem byl i z mechanismu vyklápění. Na něj totiž musíte velmi opatrně, aby kloub najel do polohy, kdy ho je možné zasunout. Dráha zasunutí by měla být určena přesněji a ne pouze jakýmisi plastovými drážkami. Ani zajištění displeje není zrovna chvályhodné. Ve vyklopeném stavu totiž LCD příliš nedrží a pokud ho jen o kousek sklopíte, hned se překlání. Opět bych tedy ocenil nějaké pevnější zajištění.

Panel nainstalovaný v case, čitelnost displeje je velmi špatná.

Jinak se však jedná o velice zajímavé a neokoukané řešení, kterému chybí podle mého názoru především lepší zpracování a kvalitnější displej. Čtečka paměťových karet a rozšiřující konektory plní svojí funkci tak, jak mají a monitoring systému funguje taky celkem uspokojivě, ale ergonomie ovládání není na příliš vysoké úrovni. Musím také poznamenat, že mnou vyzkoušený kus ukazoval nesmyslené teploty, řádově o několik stupňů vyšší, než doopravdy byly.
 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning