AMD Athlon II X4 — čtyřjádro pro spořivé
Článek AMD Athlon II X4 — čtyřjádro pro spořivé

AMD Athlon II X4 — čtyřjádro pro spořivé

Jan Černý

Jan Černý

30. 9. 2009 02:00 34

Seznam kapitol

1. Jádro k jádru sedá 2. Testovací konfigurace 3. Syntetické testy 4. Výkon procesoru a paměti 5. Multimédia a filmy
6. Rendering a rytracing 7. Kancelářské aplikace 8. Herní výkon 9. Teplota a spotřeba 10. Odemykání a závěr

Před pár dny uvedl Intel nové procesory s jádry Lynnfield. AMD zatím nenabídlo přímého konkurenta, ale levné čtyřjádro Athlon II X4 a Phenom II s menší L3 cache určené spořivým uživatelům. V našem testu se podíváme, jak si vede proti Core 2 Quad.

Reklama
Reklama

Je to pár dnů, co AMD vstoupil na trh s novou řadou cenově dostupných čtyřjádrových procesorů nesoucím startující lidovou cenou — 99 USD za nejnižší model Athlon II X4 620. Jsou určeny do patice s 938 piny (socket AM3), integrují v sobě paměťový řadič jak pro moderní DDR3, tak pro starší DDR2; to umožňuje kompatibilitu se staršími deskami s paticí AM2 a AM2+. V podstatě se jedná o jádro Deneb (použité v procesorech Phenom II X4) s fyzicky odstraněnou vyrovnávací pamětí L3 cache.

AMD Athlon II X4 — čtyřjádro pro spořivé


Na čínských serverech se pravidelně objevují zajímavé fotografie, zde si můžete prohlédnout procesory AMD bez IHS

Dle slov AMD jsou nové Athlony II založeny jak na nových jádrech Propus, tdak na starších jádrech Deneb, které neprošly výstupním testem L3 cache. Pro oživení paměti: jádra Deneb jsou dostupná na frekvenci od 2,5 do 3,4 GHz a obsahují 6 MB L3 cache sdílené pro všechna jádra.

AMD Athlon II X4 — čtyřjádro pro spořivé


Rozdíl velikosti jádra mezi Phenomem II X4 (Deneb) a Athlonem II X4 (Propus) je viditelný na první pohled

V AMD při návrhu počítali i s drobnými defekty a chybou výroby, a tak je možné tento vadný blok deaktivovat. Denebu je takto možné snížit velikost L3 cache z 6 MB (Phenom II X4 9xx) na 4 MB (Phenom II X4 8xx); z jádra Propus (Athlon II X4) může vzniknout tříjádro Rena (Athlon II X3). V poslední části si povíme, zda jsme byli úspěšní s jejich odemykáním.

AMD Athlon II X4 — čtyřjádro pro spořivé


Ceny nových Athlonů II X4 jsou opravdu lidové, jak jsou na tom s výkonem?

Před srovnáním výkonu si pojďme projít ceny vycházející z minimálního odběru 1 000 ks. Menší jádro Propus pomáhá snížit výrobní náklady, díky kterým mohlo AMD zvolit velmi agresivní cenovou politiku. V kategorii do 100 dolarů (mezi 1 800 – 2 000 Kč bez DPH), není mnoho procesorů v nabídce. Společnost Intel nabízí Pentium-Dual Core E5400 za 90 dolarů (2,7 GHz, 2 MB L2), a také Core 2 Duo E7400 (2,8 GHz, 3 MB L2) za 120 dolarů. Nejlevnější čtyřjádro Core 2 Quad Q8200 na frekvenci 2,33 GHz vyjde na 150 dolarů.

AMD Athlon II X4 — čtyřjádro pro spořivé

Jako první se podíváme na nejořezanější verzi Athlon II X3. Jde o model určený do nejlevnějších sestav a pro OEM trhy. Chybějící jádro se má za úkol kompenzovat vyšší frekvence. Po přepočtu na české ceny vychází na 2 699 Kč.

AMD Athlon II X4 — čtyřjádro pro spořivé

Stačí připlatit 200 Kč a za 2 899 Kč, můžete pořídit plnohodnotnou variantu. Podle označení CPUID 01F52, nese Athlon II X4 630 jádro Propus taktované na frekvenci 2,8 GHz. Násobič je uzamčený a přetaktování provedete zvýšením sběrnice.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning