Antivirové programy: Medicína horší než nemoc?
PCTuning Článek

Antivirové programy: Medicína horší než nemoc?

Michal Rybka

Michal Rybka

3. 11. 2017 16:00 78

Seznam kapitol

1. S křížkem po funuse 2. Viry jsou nenápadné... 3. ...antivirus nikoliv 4. Co s tím? 5. Pro efektivitu, ne pro efekt

V minulosti se považoval antivirový program vedle udržovaného firewallu a updatovaného operačního systému za svatou trojici počítačové bezpečnosti. V poslední době se do mě vkrádá podezření, zda jsou stále kynoucí balíky bezpečnostního softwaru ve skutečnosti ještě vůbec k něčemu dobré.

Reklama
Reklama

4) Cílem nezávislých antivirů by měla být efektivita, ne efektnost.

Dnes mám velký problém najít opravdu lehký antivirus pro mé zastarávající a nepodporované platformy. Vyzkoušel jsem všechno možné – a to všechno možné jsem později zase odinstaloval, protože s postupem času kynuly všechny antiviry. Momentálně jsem u Windows Defenderu pro novější Windows a u Panda Protection pro starší a nepodporované OS. Důležité přitom je, aby bezpečnostní systém nebyl intruzivní a byl nenáročný na prostředky. Nechcete o něm vědět do okamžiku, než zadetekuje špatné věci a skočí jim po krku. Výrobci nezávislých antivirů by se fakt měli přestat pokoušet „udělat ve městě karneval“ a předvést, že jejich bezpečnostní řešení je spíš jako skvělý šermíř – úsporný, účelný, ekonomický, schopný bojovat znova a znova bez přerušení.

5) Používejte mozek!

Chcete si stáhnout drivery, ale website vám řekne, že si musíte nainstalovat aplikaci, která vám bude stahovat drivery? Nasrat! Nic takového do počítače nesmí! Čím obskurnější služba žádá o instalaci softwaru, tím vyšší pravděpodobnost je, že si dobrovolně instalujete malware, zvlášť když jste na to narazili na webech v Rusku anebo v Číně. Vlastně je jedno, kdo vám to nabízí – pokud ale nevidíte logický důvod, proč byste něco instalovat museli, tak to instalovat nemusíte!

Nabízí vám služba, která jede normálně přes web, ať si nainstalujete desktopovou aplikaci? Nasrat! Nejsou důvody, proč byste to měli dělat. Aplikaci si instalujete proto, že potřebujete používat aplikaci, ne proto, že vám dovolí používat webové služby „jednodušším“ způsobem. Je to prostě absolutní blbost. Vůbec: Instalujte jenom absolutní minimum aplikací a to takových, o kterých víte, proč je instalujete a jaký je jejich smysl.

Antivirové programy: Medicína horší než nemoc?

Je to tak. Pozvolna opouštím nezávislé antiviry proto, že jsou strašně otravné a prudivé a řešení vidím v jiné cestě. Stále si myslím, že firmy nabízející bezpečnostní řešení mají smysl, ale ten smysl není v tom, že si budou psát vlastní nadstavbu nad operačním systémem a její verzi zdarma pojmou jako agresivní propagaci na placenou verzi.

Asi má smysl dobrý bezpečnostní balíček, ale ne tak, jak to vypadá dnes. Balíček služeb nabízející Tor, diskovou kryptografii, inkrementální zálohování, bezpečné offsite zálohování – něco důvěryhodného, jednoduchého, nenáročného a dobře napsaného. To by asi za mírný peníz stálo, alespoň pro lidi, kteří si alternativy neumí najít sami.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning