apogee-gtz-prekona-d-tek-fuzion-v2
PCTuning Článek

Apogee GTZ - překoná D-Tek FuZion V2?

Michal Částka
Michal Částka
14. 10. 2008 23:00 21 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Představení 2. Příslušenství a Instalace 3. Teplotní testy - C2D 4. Teplotní testy - C2Q 5. Měření průtoku a teplotní závislost 6. Dnešní závěr

Invex už skončil a všichni co se přišli podívat, mohli vidět na vlastní oči nový model od Swiftechu, Apogee GTZ. Jedná se o dalším nový luxusní blok, který má být přímá konkurence již recenzovanému D-Tek FuZion V2. Rozhodně se je na co těšit, protože nový Apogee GTZ už není vyráběný z hliníkového materiálu, ale z černého delrinu.

Reklama
Reklama

Na první pohled malá, nic moc neříkající krabička s obrázkem bloku a logem firmy. Apogee GTZ není blokem zcela univerzálním, protože má od výroby přibalenou sponu pouze pro socket 775.To je velká škoda, protože při použití bloku na jinou patici než na 775 si musíte objednat další nerezovou sponu. Ta se sice dá koupit bez problémů zvlášť, ale jsou to další investice navíc.

Když otevřete krabičku, vykouknou na Vás dvě balení nerezových fitinek, instalační manuál a čtyři plastové svěrky na hadice. Po odhalení tohoto příslušenství nalezneme pečlivě zabalený vodní blok, který je pevně přimontovaný s backplate panelem.

Vodní blok je klasické koncepce a  celý je jednoduše demontovatelný pomocí čtyř malých imbusových šroubů M3. Pokud si dobře pamatuji, tak u minulého modelu Apogee GTX výrobce dodával i imbusový klíč, kterým jste mohli pohodlně blok demontovat. U tohoto balení žádný klíč není, a proto je potřeba při čištění a demontáži bloku si nějaký opatřit.

Montážní šrouby jsou opatřeny segerovou podložkou. V případě výměny za jiný typ šroubů je nutné jejich opatrné vysunutí. Otvor v nerezové sponě je 4mm, takže kdo by chtěl vyměnit celý systém uchycení za jiný typ, nemusí nerezovou sponu zbytečně převrtávat na větší průměr.

Vnitřní konstrukce

Na druhém a třetím obrázku je vidět speciální tryska, která je od výrobce umístěna přímo v bloku. Není to žádný upgrade jako u bloku D-Tek FuZion, kde jste si mohli libovolně měnit  vstupní trysky. Bez této trysky, by blok nefungoval tak jak by správně měl a jeho účinnost by byla mizerná. 

Jediná zvláštnost, kterou tento blok má, je tzv. bowing frame (kovový rámeček), který je opět od výroby umístěný přímo v bloku. Lze ho odebrat a tím nasimulovat tzv. Bow efekt (konvexní prohnutí celé základny). Vyjmutí tohoto rámečku doporučuji jenom u procesorů, které mají křivý IHS. V ostatních případech to nemá smysl.

Základna, která je vyrobena celá z mědi, má tloušťku 3mm. Mikrokanálky jsou frézované do hloubky 2mm od povrchu a jsou neuvěřitelně malinkaté. Nejslabší místo uprostřed bloku bude má kolem 1mm. Jednotlivé výstupky byly už tak malé, že nešly fyzicky změřit. Pouhým okem jsem je  těžko od sebe rozeznal. Odhaduji na rozměr 0,25x0,25mm a šířku drážky 0,3mm.

Mikrokanálky jsou prima věc. Jsou velice účinné a dobře vyrobené, ale i tahle technologie má jednu zápornou stránku. Velice rády se ucpávají nečistotami, které v okruhu proudí. Dokonale čistý vodní okruh doma nikdo nemá a malé prachové částečky se začnou jednoduše usazovat v mezírkách - mikrokanálkách. Tím klesá chladící účinek v bloku a je nutné blok rozebrat a vyčistit.

Detailní a zvětšený pohled na jednotlivé mikrokanálky Apogee GTZ.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning