Apple Keynote September 2019: Not great, not terrible
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Apple Keynote September 2019: Not great, not terrible

Apple Keynote September 2019: Not great, not terrible

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 9. 2019 03:00 17

Seznam kapitol

1. Vyčkávání 2. O něco lepší, a nic víc 3. Telefony s cenou notebooků 4. Trumpoty v Číně 5. Nadšení neopadá

Bývaly doby, kdy každý sledoval Apple Keynote – a buď se podivoval nad inovacemi, obdivoval je anebo se jim vysmíval: Představené věci zkrátka vzbuzovaly emoce. V poslední době to začíná být jiné – ano, inovace přicházejí, ale víceméně jenom inkrementálně.

Reklama

Narazil jsem na názory, že letošní IFA 2019 byla jenom „takové meh“. Ano, najdeme takové – převážně z řad lidí, kteří si neuvědomují, že každý rok hold na trh nepřijde revoluce, jako byla Amiga. Některé roky mají inkrementální charakter, kdy většina výrobců uvádí přeleštěné konvenční modely a jenom pokukuje po revolucionářích, jako je například Samsung Galaxy Fold anebo Huawei Mate X. Mlčí, dívají se a vyčkávají, zda 1) se to chytne a zda 2) je lepší mít ohebný displej uvnitř anebo venku.

Vyčkávání je inteligentní taktika, která se tak trochu podobá huse, letící ve formaci až za tou vedoucí – drží si stejnou rychlost, ale nevyžaduje to takové úsilí. Být první vyžaduje odvahu, investice a agresivitu – a navíc vizi, skvělou schopnost odhadnout, co dává smysl a co smysl nedává. Víte, vyrobit se dá všechno, otázka je, zda to bude fungovat. I velké a úspěšné firmy, jako Nokia, měly v minulosti momenty, kdy tak nějak ztratily vizi a nahradily ji metodou „vyrobíme to všechno, ono se na trhu něco chytí“ – a tak vznikli nešťastníci jako Nokia N-Gage anebo vizionářské, ale totálně nedotažené stroje typu Nokia N900.

Od podzimu 2011, kdy zemřel Steve Jobs, se spekuluje o tom, zda si Apple zachoval svoji magii anebo ne. Pokud máte zájem o rozsáhlejší zmapování období „předání moci“ mezi odcházejícím Jobsem a nastupujícím Timem Cookem, tak si zajděte do Levných knih, prodávají tam „Zakletou říši“ od Yukari Iwatani-Kane, která to podrobně popsala. Je to kniha, pravda, zastaralá, končí listopadem 2013, ale je zajímavá proto, že vyslovuje predikce, u kterých je možné ověřit, zda se autorka mýlila anebo ne.

A hlavně proto, že se detailně věnuje rozdílům mezi řízením Steva Jobse a Tima Cooka. Chápu, proč tuto knihu nemá Tim Cook rád, ale řekněme si to otevřeně – on opravdu není Steve Jobs. Rozdíl mezi nimi bych shrnul asi jako rozdíl mezi vůdcem kultu a jeho hlavním účetním, který kontroluje provoz a další praktické věci. Je to velké zjednodušení, ale poměrně výstižně to popisuje vztah mezi vizionářem, pro kterého nic není nemožné, je ochoten tlačit na kohokoliv a hádat se s každým – a praktikem, který zajišťuje provoz a snaží se, aby vše fungovalo tak jak má.

Opravdu, doporučuji vám tuto knihu, která je pochopitelně méně populární než Jobsův životopis, ale je to určité korektivum. Protože kult je důležitější než realita, skončilo tohle čtení v Levných knihách za 49 korun, což jsou tak dvě piva. Už jen ten rozbor „jaderné války“ mezi Applem a Samsungem a jejich tahanic o práva na chytrý telefon stojí za to!

Apple Keynote September 2019: Not great, not terrible
i Zdroj: PCTuning.cz

Leč vraťme se k podstatě problému, o kterém autorka mluví: Tim Cook je technolog, udržovač a optimalizátor, ale ne vizionář. Kniha vnikla ještě před uvedením Apple Watch, což je nepochybně úspěšná inovace – ale ty se dnes také víceméně udržují. Jako medicínské zařízení je to super, ostatně video s výpověďmi lidí, kterým jejich Watch zachránily život anebo je upozornily na blížící se zdravotní hrozbu, patří mezi to nejlepší, co Keynote přinesla. Ale i Apple Watch 5 je inkrementálním vylepšením: Always on displej je super, titanová verze je rozhodně zajímavá. Máme více paměti, update softwaru... a to je zhruba všechno.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama