APU a DDR3: Jaké paměti vybrat k integrované grafice
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek APU a DDR3: Jaké paměti vybrat k integrované grafice

APU a DDR3: Jaké paměti vybrat k integrované grafice | Kapitola 11

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

14. 7. 2014 03:00 15

Seznam kapitol

1. Pár slov úvodem 2. Testovací sestava a metodika 3. AIDA64 - čtení a zápis 4. AIDA64 - kopírování a latence 5. Cinebench R15 6. WinRAR
7. Alien vs Predator Benchmark 8. GRID Autosport 9. Tomb Raider 10. World in Conflict 11. Závěr

Jak moc pomohou rychlejší paměti k vyššímu výkonu procesoru a integrované grafiky? Je lepší koupit paměti s vyšším taktem, nebo s nižším časováním? Má vůbec smysl připlácet, nebo stačí nejlevnější moduly s nízkými takty? Otestovali jsme vliv frekvence a časování pamětí na výkon ve hrách i aplikačních testech

Reklama

Nepřehlédněte: AMD A10-7850K: podrobný test CPU i GPU a přetaktování a Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri

Syntetické testy

Výsledky máme za sebou, pravý čas na to je vyhodnotit. Začneme u syntetického benchmarku AIDA64. Zde můžeme s jistotou říct pouze to, že čtení je závislé zejména na frekvenci, časování mělo menší vliv.

U testů latence už ale byla důležitá jak frekvence, tak i časování. U zápisu můžeme pouze usoudit, že platformě AMD při zápisu vyhovují kombinace nastavení s nižšími latencemi (je ovšem také možné, že je zápis ovlivněn i sekundárními a terciálními položkami časování, které se automaticky zvyšují s rostoucí frekvencí). U kopírování lze pozorovat již konzistentnější výsledky, přitom pro dobrou propustnost nemusí běžet moduly na maximální frekvenci. Maximální nárůst výkonu jsme naměřili až 30 %.

Procesorové testy

To byly ale syntetické testy zaměřené přímo na propustnost pamětí. Jak je to ale v reálném nasazení? Při renderování v Cinebenchi R15 je přínos rychlejších pamětí očekávaně velmi nízký, přesto stále měřitelný. Celkově je toto patrné u většiny testů a programů zatěžujících pouze procesorová jádra. Přínos rychlejších pamětí je zde velmi nízký, maximálně okolo 5 %. Výjimku tvoří pouze kompresní programy, jako i testovaný WinRAR. Zde je možné pozorovat téměř lineární škálování výkonu s narůstající frekvencí (~+12 %). Stejně tak je zde možné vidět, že se na výsledku pozitivně projevuje také lepší časování.

Grafické testy

U 3D testů panuje naprosto odlišná situace a bez debat je pozorovatelné téměř lineární škálování s narůstající frekvencí RAM – paměti integrovanou grafiku vysloveně brzdí. I když mezi pamětmi na taktu 2133 a 2400 MHz růst trošičku zpomaluje, je zřejmé, že úzké hrdlo je (a minimálně ještě nějaký čas bude) propustnost pamětí.

Přínos rychlejších pamětí pro výkon ve 3D se pohybuje okolo velmi pěkných 30 až 60 % (1333 vs. 2400 MHz), což už v reálu mění některé předtím nehratelné tituly v hratelné. Další nárůst FPS by se dal samozřejmě zajistit přetaktováním samotného CPU a jeho grafické části. Např. z původních 720 MHz na vzduchem lehce uchladitelných 900 MHz. Ale to již odbočujeme.

Co vás možná překvapí, je fakt, že časování má na grafický výkon naprosto minimální vliv (např. 1333 MHz CL7 vs. CL10).

Vyplatí se připlatit?

Výhody rychlejších RAM jsou v případě APU procesoru nepopíratelné – ve 3D titulech je výkonnostní nárůst opravdu solidní. Pokud navíc přetaktujete i iGPU, výkon stoupne ještě více a s přiměřeným nastavením detailů bude mnoho herních titulů bezproblémově hratelných.

Příplatek za rychlejší paměti přitom není v současnosti nikterak závratný. Cena nejlevnějších ktů 2× 4 GB s frekvencí 1600 MHz se pohybuje okolo hranice 1900 Kč, a za rychlé s taktem 2400 dáte průměrně okolo 2150 Kč (zdroj: Heureka.cz). Cenový rozdíl je poměrně zanedbatelný, přitom rozdíl ve výkonu nikoliv.

Koupi rychlejších pamětí k sestavám s APU od AMD můžeme určitě doporučit. To platí zejména pro laiky. Znalejší si mohou paměti přetaktovat – většina moderních kitů s frekvencí 1600 MHz totiž po nějakém tom ladění bez problémů zvládne i 2400 MHz. Největšího zisku dosáhnete ve hrách a za předpokladu, že při výběru pamětí upřednostníte vyšší frekvence pamětí před lepším časováním.

V druhém dílu článku se zaměříme na škálování pamětí s iGPU od Intelu (Haswell Refresh). Můžete se tak opět těšit na celou řadu grafů obsahující vzájemné porovnání obou platforem.

Za zapůjčení pamětí TridentX děkujeme společnosti G.Skill. Stejně tak děkujeme společnostem ASRock a Gigabyte za zapůjčení základních desek Z87 OC Formula a G1.Sniper A88X do testovacích sestav. Za zapůjčení SSD disků HyperX rovněž děkujeme společnosti Kingston Technology.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama