Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri

Michal Šimonek

Michal Šimonek

14. 1. 2014 13:00 49

Seznam kapitol

1. Llano, Trinity a Richland, Kaveri 2. CPU a GPU část Kaveri 3. AMD A10-7850K a další desktop verze 4. Testovací sestava
5. Testy CPU a řadiče pamětí 6. Herní preview s iGPU a dnešní zakončení 7. Závěrečné shrnutí

Letošní rok nebude na poli procesorů příliš rušný. Nejvýznamnějšími novinkami budou nejspíš dnes uvedený APU Kaveri od AMD a na podzim desktopové monstrum Intel Haswell-E s osmi jádry a šestnácti vlákny. Nové APU Kaveri si podrobně představíme a ochuzení nebudete ani o naše první testy výkonu.

Reklama
Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

Je to už dva a půl roku, co psal Zdeněk Obermaier recenzi Llana – prvního APU v historii AMD. Vycházelo z architektury K10 Stars. Výkon nebyl svého času špatný, ale byly tu zajímavější alternativy už na samotném poli procesorů AMD. A to samotné Phenomy II a nebo pro některé nový Bulldozer. Poměrně překvapil výkon integrované grafické části. Už tehdy jsme se dozvěděli, že následující rok tu bude nové APU a nový socket.

Tento procesor se odvíjel od nové unikátní architektury Bulldozer – rodiny AMD 15h. Procesor Trinity si v roce 2012 vzal na paškál Aleš, nechyběl ale ani můj návod na přetaktování APU Trinity. Trinity byl určený pro nový socket FM2. Nedlouho po Trinity byla světu představena refreshovaná verze se stejným jádrem Piledriver. Ta nabídla vyšší takty a lepší správu řízení spotřeby a přerozdělování výkonu. Recenzi AMD A10-6800K Richland s otevřeným násobičem jste mohli přečíst v červnou minulého roku. Vypadá to, že se APU konečně trochu uchytilo, patice zůstala stejná a kompatibilní i s nedávno uvedenou platformou FM2+.

Dnešním dnem AMD uvádí třetí generaci APU. Zároveň je to druhá generace postavená na Bulldozeru. V případě nového jádra Steamroller se jedná skutečně o novou generaci procesoru postavenou na novém 28nm procesu.

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

Tento obrázek nám přípomína časový vývoj APU. Sám už jsem se před několika dny dozvěděl, co nás čeká v příštím refreshi architektury, ale nebudeme předbíhat...

Procesory AMD Kaveri obecně

Kaveri se povedlo uvést do desktopu velmi brzo po Richlandu. AMD v prezentacích slibovalo, že dodávky čipů zahájí ještě před koncem minulého roku. To by mohlo souhlasit. Na právě završeném veletrhu CES veletrhu v Las Vegas AMD novinku propagovalo a nyní jsou procesory uvedené v plném rozsahu a nachystané k prodeji.

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

Samotné Kaveri je pro AMD zásadním čipem. Po technologické stránce se jedná o nově implementované prvky a charakterizují jej slova jako GCN, Compute Cores, HSA a Huma, Mantle, AMD True Audio, 28nm SHP proces, PCIe 3.0, Steamroller B, konfigurovatelné TDP. V následujících řádcích bude tedy o čem psát.

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

Velikost celého APU, tedy procesorové části, grafické části a komunikačních částí zůstala zachována (Richland a Trinity měly 246 mm²). Co je zcela nové, je samotný výrobní proces označený jako 28nm SHP. To přineslo své výhody, ale také negativa. Impozantní je hlavně udávaný počet tranzistorů – 2,41 miliardy! To je na danou plochu a 28nm neskutečné.

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se výrobního procesu týče, původně se spekulovalo, že by čip Kaveri mohlo vyrábět TSMC bulk procesem, 28nm je totiž ověřený výrobní proces z prostředí grafických karet. Nakonec čipy vyrábí přece jen Global Foundries a jedná se o „Super High Performance“ 28nm proces, který údajně kloubí výhody SOI a bulk dohromady. Znamená to hlavně vyšší hustotu tranzistorů na plochu. Samotná grafická část zabírá téměř polovinu čipu a více než polovinu tranzistorů. Nevýhoda spočívá v nižších taktech procesorových jader. Ano, na Steamroller, který spadá pod mikroarchitekturu Bulldozer, jsou to nízké takty.

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

Na Kaveri je přinejmenším zajímavé konfigurovatelné TDP. S něčím podobným jsem se setkali u Intelovského Haswellu. Hlavní přínos to bude mít v mobilní sféře notebooků, ale sám jsem byl překvapený, že toho můžeme využít efektivně i v desktopu...

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

Zde je příklad z prezentace AMD, v pruhových grafech vidíme procesor Richland a Kaveri. Konkrétně se jedná o procesory A8-6500 (65 W), A8-6700T (45 W) náležící k Richlandu a Kaveri tu zastupuje jediný model A8-7600. V prvním případě je jeho TDP defaultně nastaveno na 65 W a v druhém BIOSem navoleném 45 W. Podívejte se, že samotný výsledek v 3D Mark Firestrike se v případě Kaveri téměř neposunul směrem dolů. Jak je to možné? Domnívám se, že A8-7600 je čip, který má v praxi TDP někdy mezi, tudíž při běžném vytížení jako jsou hry a nebo v tomto případě 3D Mark není vytížení celku na 100 % a APU efektivně rozpoznává zátěž a směruje výkon tam, kde je potřeba. Ostatně, ani AMD se netají tím, že A8-7600 pracuje z celé nabídky nejefektivněji a možná se bude jednat o nejvýhodnější Kaveri pro nákup.

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

V rychlosti se podíváme i na samotný (schématicky zjednodušený) návrh čipu. Tentokrát vás bohužel o fotografii samotného die ochudím, nikde jsem ji nesehnal. V horní části vidíme čtveřici procesorových jader. Pod procesorovými jádry jsou ve schématu výpočetní jednotky grafické části architektury GCN. Na pravé straně schématu se nachází IO část a řadič PCIe.

Veškeré podporované standardy vidíme v popiscích. Kaveri je prvním procesorem AMD s integrovaným řadičem PCIe 3.0. Zcela vlevo je potom sdílený paměťový řadič nově nazvaný Huma (komunikace probíha s CPU i GPU). Detailněji se na některé prvky podíváme v další kapitole.

Čipsety

Pro patici FM2+ existují celkem tři čipsety. Dva známe z loňského roku . Těmi jsou A55 a A78 (obdoba A75). Nový je A88X, ale ani ten se příliš neodlišuje od nedávno uvedeného A85X. Proto uvedu i schéma loňského A85X.

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

Nově jsme se dočkali v říjnu 2012 vyššího A85X . Ten je téměř identický s novým A88X. Odlišnosti jsou v samotných PCIe linkách skrze procesor (3.0 vs 2.0) a vylepšeném řadiči AHCI/RAID. Procesor s jižním můstkem komunikuje skrze sběrnici UMI. Většina linek PCIe je součástí procesoru, FCH má další 4 linky PCIe x1 a dokáže obsloužit například až 8 portů SATA/eSATA, 4× USB 3.0 a 10× USB 2.0 atd.

FCH zprostředkovává skrze převodník i analogový signál. V čipsetu je také integrován generátor taktu, to může být limitujícím faktorem při taktování sběrnice (a také je, oproti A85X je situace horší, více o tom příště v kapitole přetaktování), jelikož ovlivní veškeré ostatní výstupní zařízení a může to způsobit jejich nefunkčnost. Nechybí ani komunikace s IO. Poslední podstatnou věcí na čipsetu A88X, kterou nesmíme opomenout, je podpora AMD CrossfireX (2× 8 PCIe 3.0) a rozšířený standard RAID. A88X je však rozhodně moderním zástupcem čipsetové sady.

Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri
i Zdroj: PCTuning.cz

Portofilio desek s FM2+ bude zahrnovat také čipsety A78 a A55. Osobně bych uvítal také reinkarnaci A85X do FM2+, alespoň kvůli taktování. Před další kapitolou bych jen upozornil, že procesory Kaveri osadíte pouze do socketu FM2+, ale předchozí Trinity i Richland pasují jak do FM2, tak i do tohoto nového FM2+.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama