aqcool-aqx-500rs-cesky-vodnik-zije
PCTuning Článek

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Pirs
Pirs
6. 12. 2005 00:00 38 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. AQCOOL AQX 500RS 3. Testovací sestava a metodika 4. Výsledky testů a závěr

Dnes je na pořadu další z recenzí týkající se vodního chlazení. Testovaný set AQCOOL je od tuzemského výrobce Silentek a nese modelové jméno AQX 500RS. Jako protivník v testu je mu určen set Thermaltake Bigwater SE, který jsme měli tu čest poznat v minulém článku. Bude velmi zajímavé sledovat, jestli se český vodník ukáže jako dobrá konkurence k zahraničním matadorům toho odvětví.

Reklama
Reklama

Pro test setu vodního chlazení AQX 500RS byla vybrána stejná sestava jako v minulé recenzi. Konkrétně tedy základní deska DFI Lanparty Ultra-D, která byla osazená procesorem Opteron 144. Pro účely testu byl procesor přetaktován na hodnotu 2800Mhz při napětí 1,5V.

Jako grafická karta byla použita Leadtek GeForce 6800GT, která byla pro zvýšení produkce odpadního tepla přetaktována na jádře na hodnotu 450MHz při napětí 1,4V. Frekvence a jim odpovídající napětí na jádře pro jednotlivé režimy grafické karty jsou uvedeny ve výřezech ze screenshotů programu NiBiTor.

Testovací sestava

  • Základní deska DFI Lanparty Ultra-D (Bios verze N4D702)
  • Procesor AMD Opteron 144@2800MHz (9x311, 1,5V, 1024kB L2 cache)
  • Paměťové moduly 2x512MB A-DATA DDR566
  • Grafická karta Leadtek 6800GT 256MB PCI-E
  • Zdroj Enermax 425W Noisetaker
  • Pevný disk Hitachi 160 GB SATA II
  • Windows XP SP2 CZ

Metodika

Metodika testování je stejná jako v minulém testu a proto jsou následující řádky téměř identické. První výjimkou je nezaznamenávání teplot vody z důvodu nemožnosti přístupu do rezervoáru. Odporové teplotní čidlo se prostě automobilovým ventilkem neprotáhlo a zapojení další nádoby do oběhu by změnilo původní parametry setu a tak bylo od tohoto nápadu upuštěno. Druhý rozdíl v testovacím postupu byl v měření pouze při jedněch otáčkách ventilátoru (sdružené napájení vinutí relé a ventilátoru regulaci ventilátoru neumožňovalo). Nutno však podotknout, že i při maximálních otáčkách (při napětí 12V) se ventilátor choval velmi tiše a nebylo tedy nutné ho dále tišit snižováním napětí.

Jako operační systém byly použity Windows XP Professional Edition SP2 v české verzi. Pro měření teplot procesoru sloužil Speedfan ve verzi 4.27. Teplota procesoru se měřila v zatíženém stavu pomocí programu CPUburn, konkrétně byl použit typ testu BurnK7 s prioritou Normal.

Grafická karta byla zatěžována programem rthdribl a teplota jádra byla zaznamenávána programem Rivatuner v2.0 RC 15.7.

Následně byl prováděn herní test, pro zatížení jak grafické karty tak procesoru. Jako hra byl zvolen automobilový simulátor GT Legends s následujícím nastavením...

Testování probíhalo v třech fázích, kdy byla zatěžována grafická karta, pak procesor a následně oba najednou. V první fázi se zatížila grafická karta pomocí rthdribl (Real-Time High-Dynamic Range Image-Based Lighting). Po ustálení teploty jádra se začaly zaznamenávat hodnoty po dobu jedné hodiny z teplotního čidla pomocí Rivatuneru. Jako kriterium pak byla hodnota s největší četností. Druhá fáze spočívala v zatěžování procesoru programem CPUburn, konkrétně BurnK7 s prioritou Normal. Teploty byly měřeny od ustálení teploty procesoru po dobu jedné hodiny.  Hodnoty byly zaznamenávány pomocí  Speedfanu a opět z nich byla vybrána ta, která se v souboru hodnot vyskytovala nejčastěji. Cílem třetí fáze testu bylo prověřit výkon celého setu při zatížení jak grafické karty tak i procesoru. Toho bylo docíleno hraním počítačové hry. Teploty byly zaznamenávány jednu hodinu a to stejnými programy jako v předchozích dvou fázích. Jako kritéria byly opět brány hodnoty s největší četností.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning