aqcool-aqx-500rs-cesky-vodnik-zije
PCTuning Článek

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Pirs
Pirs
6. 12. 2005 00:00 38 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. AQCOOL AQX 500RS 3. Testovací sestava a metodika 4. Výsledky testů a závěr

Dnes je na pořadu další z recenzí týkající se vodního chlazení. Testovaný set AQCOOL je od tuzemského výrobce Silentek a nese modelové jméno AQX 500RS. Jako protivník v testu je mu určen set Thermaltake Bigwater SE, který jsme měli tu čest poznat v minulém článku. Bude velmi zajímavé sledovat, jestli se český vodník ukáže jako dobrá konkurence k zahraničním matadorům toho odvětví.

Reklama
Reklama

Při klidu počítače, kdy běžel pouze operační systém a programy na záznam teplot, byla teplota procesoru 37°C, teplota jádra grafické karty 52°C (2D režim, 250MHz - 1,1V) při teplotě okolí 23°C. Další výsledky jsou uváděny v grafech přímo v porovnání se setem vodního chlazení Thermaltake Bigwater SE.

Výsledky testů

Při zatěžování grafické karty pomocí programu rthdribl byla ze souboru vybrána teplota s největší četností s hodnotou 68°C.

V druhé fázi testu se zatěžoval procesor programem CPUburn. Po dosažení konstantní teploty byly logovány jednotlivé teploty. V souboru hodnot se pak nejčastěji objevovala teplota 58°C.

Třetí fáze testu spočívající v zatěžování procesoru i grafické karty hraním počítačové hry přinesla následující hodnoty teplot s nejčastějším výskytem...

Závěr

Z hlediska srovnání výkonu setu AQX 500 RS s minule testovaným Thermaltake Bigwater SE máme jasného vítěze. Stává se jím set Bigwater SE, který dokázal za stejných podmínek uchladit grafickou kartu o 10°C méně a procesor o 5°C méně. Při herním testu pak byl rozdíl podobný, kdy na procesoru byl rozdíl 9°C a na jádru grafické karty 6°C.

Pokud bych srovnával oba sety z hlediska provedení, náročnosti montáže a hladině produkovaného hluku, tak by vítězem byl AQCOOL. Kromě nekvalitně provedené spony na CPU jsem v provedení nenašel žádný nedostatek, naopak mne poctivé zpracování externího chladícího modulu mile překvapilo. Náročnost montáže je jedním z nezanedbatelných kriterií a set AQX 500 RS je oproti Bigwateru opravdu snadné nainstalovat. Ohledně hladiny produkovaného hluku vyhrává set AQX 500 RS na plné čáře. Dobře zvolený ventilátor i čerpadlo nejsou opravdu téměř slyšet.

Cena setu AQCOOL AQX 500 RS je v současnosti 3870Kč včetně DPH. Za tuto cenu dostaneme opravdu velmi tiché vodní chlazení. Bohužel tento set nedosahuje zrovna oslnivých chladících výkonů, ale pro provoz nepřetaktovaného počítače je plně dostačující. Doporučil bych ho tedy zájemcům, kteří si touží pořídit "vodníka" do nepřetaktovaného počítače a zároveň se obávají složité montáže.

Závěrem bych rád poděkoval společnosti AQCOOL za zapůjčení tohoto vodního chlazení. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning