aqcool-aqx-500rs-cesky-vodnik-zije
PCTuning Článek

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Pirs

Pirs

6. 12. 2005 01:00 38

Seznam kapitol

1. Úvod 2. AQCOOL AQX 500RS 3. Testovací sestava a metodika 4. Výsledky testů a závěr

Dnes je na pořadu další z recenzí týkající se vodního chlazení. Testovaný set AQCOOL je od tuzemského výrobce Silentek a nese modelové jméno AQX 500RS. Jako protivník v testu je mu určen set Thermaltake Bigwater SE, který jsme měli tu čest poznat v minulém článku. Bude velmi zajímavé sledovat, jestli se český vodník ukáže jako dobrá konkurence k zahraničním matadorům toho odvětví.

Reklama
Reklama

Zapůjčený set AQCOOL AQX 500 RS byl v provedení 1+1, tzn. že součástí oběhu byl mimo bloku pro procesor také blok pro chlazení jádra grafické karty. V nabídce firmy Silentek jsou, mimo jednoduchého setu pro chlazení pouze procesoru a dnes testovaného 1+1, také verze 1+2, které se od té dnešní liší ještě přidáním bloku na čipset. Celou modelovou řadu pak uzavírá set AQX 500 RS Dual, který nabízí dva CPU bloky určené pro chlazení dvouprocesorových systémů.

Specifikace

 • Model: AQX 500RS
 • Barva: černá
 • Napájení: 230V ~50Hz, 12V
 • Příkon: 5W
 • Ventilátor: 80x80x25mm, LED, 12V
 • Čerpadlo: 230V

  ~

  50Hz
 • Hlučnost: <20dB
 • Rozměry: 200x140x85mm
 • Hmotnost: 2kg

Blok pro CPU

Blok určený pro chlazení procesoru má rozměry 40x40x10mm a je v celokovovém provedení. Vzhledem k jeho proporcím a návaznosti spodní plochy dosedající na procesor na zbytek těla, bych odhadoval vnitřní uspořádání jenom jako systém kanálů vyvrtaných do měděného hranolu. Povrchová úprava má hrubou strukturu a zřejmě jí bylo dosaženo pískováním po zaletování  vrtaných kanálů a hadicových nátrubků s následnou povrchovou úpravou galvanickým pokovením.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Spodní plocha bloku je pečlivě obrobena na hodnotu velmi malé drsnosti povrchu. Díky ní je pak zajištěn lepší kontakt se samotných procesorem, kdy mezeru mezi nimi vyplňuje jen velmi malé množství použité teplovodivé pasty, která je součástí balení.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Pro uchycení bloku k základní desce je dodávána univerzální spona z ocelového plechu. Sponu lze použít na základní desky určené pro procesory Intel s paticemi 478, 603, 604 a 775. Dále pak pro základní desky pro procesory AMD, konkrétně pak patice  754 a 939. Dokonalé rozložení působící síly zajišťuje přítlak působící na střed CPU bloku a tím také na střed samotného procesoru. Montáž spočívá v osazení desky šrouby M4x40 a přišroubování spony pomocí dodaných matic a podložek. Následně se vsune ze strany CPU blok a vystředí se dotažením červu ve středu spony. Zmiňovaná spona je v nekvalitní povrchové úpravě a s opaly po řezání laserem.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Blok pro VGA

Blok pro chlazení jádra grafické karty je stejné konstrukce jako předchozí určený pro procesor. Má rozměry 32x32x10mm a nese stejnou povrchovou úpravu, tj. pískování a následné galvanické pokovení. Blok je na horní straně opatřen dvojící závitů pro přišroubování dvoudílné spony zajišťující montáž ke grafické kartě. Díky konstrukci spony je možné použít blok na jakýkoliv typ grafické karty, kde je jedinou podmínkou dvojice děr v okolí jádra.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Styčná plocha VGA bloku je rovněž jako v předchozím případě velmi pečlivě obrobena...

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Pozn. Při testování opět docházelo při montáži bloku na grafickou kartu k jejímu nežádoucímu průhybu. Díky němu pak nebyl výkon VGA bloku odpovídající vzhledem k nedokonalému kontaktu s grafickým jádrem. Bylo tedy použito zadní spony z chladiče Primecooler, která průhybu úspěšně zabránila.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Externí chladící modul

Prvkem celého chlazení, který AQCOOL nejvíce odlišuje od provedení ostatních výrobců je externí chladící modul. Je vyroben z ocelového plechu tloušťky 1mm a má rozměry 200x140x80mm. Na přední stěně se nachází otvor pro nasávání vzduchu a za ním je jasně patrný 80mm ventilátor s krycí drátěnou mřížkou. Použitý ventilátor je od výrobce Coolermaster a je vybaven bílým LED podsvícením. Vpravo od ventilátoru se nachází průzor na rezervoár zajišťující tak funkci stavoznaku pro sledování úrovně hladiny.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Zadní strana externího modulu nabízí pouze otvor pro výstup vzduchu z radiátoru, který je krytý drátěnou mřížkou pro 120mm ventilátor. Pod otvorem je zásuvka s pojistkou pro EC konektor obstarávající napájení čerpadla.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Pro doplňování kapaliny je na horní straně externího modulu automobilový ventilek vyúsťující z vrchu rezervoáru. Před samotným doplňování kapaliny je samozřejmě nutné vložku ventilku vyšroubovat.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Uvnitř externího modulu je jednoduchý radiátor se sériovým uspořádáním trubek s nalisovanými žebry. Trubky jsou měděné a žebra jsou vyrobena ze slitiny hliníku. Pod radiátorem je umístěno čerpadlo, které je spojeno s průhledných rezervoárem. Zbývající prostor vyplňuje řídící elektronika tvořená jedním relé.

Čerpadlo je napájeno ze sítě napětím 230V a je spínáno pomocí výše zmiňovaného relé. Spínací napětí relé je 12V a jeho vinutí je připojeno pomocí 3-pinového konektoru do základní desky přes konektor určený pro připojení ventilátoru. Z toho je jasné, že tento konektor nelze zapojit např. do regulátoru ventilátorů, kde by pak nižší výstupní napětí nestačilo sepnout relé a tím i čerpadlo.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

K externímu chladícímu modulu jsou dodávány dva tvarované plechy pro přišroubování modulu k počítačové skříni. Pro montáž k zadní straně je použito šroubů, kterými je k počítačové skříni přišroubován zdroj. Není tedy nutné žádných dalších úprav (vrtání děr).

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Z externího modulu jsou hadice do skříně taženy pozicemi pro PCI karty. Pro zachování dokonalého vzhledu je výrobcem dodávána i speciální záslepka s příslušnými dírami pro hadice a kabel ventilátoru.

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Celkový pohled na externí chladící modul přišroubovaný k zadní straně počítačové skříně...

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!


Zdroj www.vodnichlazeni.cz

K dodávanému příslušenství patří potřebné množství šroubů, matic a podložek. Dále je k dispozici imbusový klíč pro dotažení CPU bloku, teplovodivá pasta, kovová čepička pro vyšroubování vložky ventilku a injekční stříkačka pro doplňování kapaliny (destilované vody).

AQCOOL AQX 500RS - český vodník žije!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning