asus-a-gigabyte-geforce-9800-gtx-v-testu-sli-a-tri-sli
PCTuning Článek

Asus a Gigabyte GeForce 9800 GTX v testu SLI a Tri SLI

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 4. 2008 01:00 139

Seznam kapitol

1. GeForce 9800 GTX - úvod 2. Gigabyte GeForce 9800 GTX 3. Asus GeForce 9800 GTX 4. Testovací sestava
5. Testy - SLI a TriSLI 6. Shrnutí testů 7. Závěr

Minulý týden uvedla NVIDIA vcelku kontroverzní GeForce 9800 GTX. V téměř všech testech napříč internetem karta dopadla solidně. Nad jejím smyslem a případným matením zákazníků svým názvem se ale pozastavil téměř každý server. Zapomeňme tedy pro tuto chvíli, že jde pouze o přetaktovanou GeForce 8800 GTS 512, a ponořme se pro mnohé do světa fantazie - do testu dvojice a trojice těchto karet.

Reklama
Reklama
Asus a Gigabyte GeForce 9800 GTX v testu SLI a Tri SLI

Tri SLI je dobré pouze pro Crysis

Pokud jste si důkladně prohlédli grafy, tak jistě již víte, že zapojení trojice grafických karet GeForce 9800 GTX nemá prakticky smysl. Ano jsou hry, kde je nárůst vysoký ale tam i se dvěma kartami jsou úrovně fps více než dostačující pro kvalitní hraní. Jediná výjimka je Crysis, tam je prostě Tri SLI jedinou konfigurací kde se dá hrát ve vysokém rozlišení naprosto plynule - ale za jakou cenu? Za 21 000Kč si zahrát Crysis na 24" LCD panelu je již trochu moc. Uvidíme kam bude herní odvětví směřovat, a jak budou náročné nadcházející tituly ale spíše si myslím, že je Crysis výjimkou a klidně mohl být autory lépe optimalizován. Výkonem třech karet prostě v tomto případě suplujeme špatnou optimalizaci kódu hry, a je už na vás zda na tuhle hru přistoupíte a tři výkonné grafiky si pořídíte.

Dvě GeForce 9800 GTX ve SLI

Mnohem zajímavější je možnost osazené pouze dvou karet GeForce 9800 GTX, výkon je ve vysokém rozlišení s vyhlazováním až o 80 procent vyšší, a ve všech testech překoná nejen GeForce 9800 GX2 ale i dvojici GeForce 8800 GTX se širší paměťovou sběrnicí (což bylo i pro mě překvapení). Problém je ve vyšší ceně, kde dvě GeForce 9800 GTX stojí kolem 14 000Kč s jen nepatrně vyšším výkonem než mají dvě GeForce 8800 GTS 512MB za 11 400Kč. Vzhledem k faktu, že Tri SLI je nevyužitelné vám tyto dvě levnější karty bez podpory Tri SLI poslouží naprosto stejně.

A co rozlišení 2560x1600

I když hráčů s 30" monitorem se v naší zemi určitě mnoho nevyskytuje, mají tito uživatelé pouze jedinou možnost. Na dnešní hry potřebují pro toto rozlišení zkrátka dvojici grafických karet. Při takto vysokých rozlišeních již není potřeba zapínat vyhlazování, ale i tak výkon dnešních grafik drasticky klesá (limitem už bude také kapacita paměti karty). Na celý test v tomto rozlišení se podívejte tady. Pro toto rozlišení zapojení karet (alespoň GeForce 8800 GT) ve SLI vřele doporučuji.

Asus a Gigabyte GeForce 9800 GTX v testu SLI a Tri SLI

Asus a Gigabyte GeForce 9800 GTX v testu SLI a Tri SLI

Asus a Gigabyte GeForce 9800 GTX v testu SLI a Tri SLI

Za poskytnutí karet Gigabyte děkujeme společnosti Gigabyte CZ a SK. Za grafické karty Asus - Asus Computer CZ. Základní desku do testu půjčili XFX Nederland.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning