Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště

Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště | Kapitola 8

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 3. 2021 03:00 5

Seznam kapitol

1. 4× SSD v RAID levně nebo draze 2. Podpora desky a PCIe Bifurcation 3. Rozdíl mezi M.2 kartou a řadičem 4. Nastavení BIOSu a kontrola nastavení
5. Testovací sestava 6. Testy výkonu RAID 0 7. SLC cache a výkon versus teplota 8. Závěr

Existuje řada uživatelů, kterým jeden rychlý disk nestačí. Potřebují maximální možný výkon, nezbývá než si tedy sestavit RAID pole z disků M.2 pro PCIe 4.0. Dnes se podíváme, jak jej můžete sestavit tím nejlevnějším způsobem – pomocí karty od Asusu za 1500 korun. Je určená do slotu PCIe x16 a osadíte na ni čtyři disky pro M.2.

Reklama

Závěr

Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště
i Zdroj: PCTuning.cz

V případě specifického uživatele, který potřebuje zapisovat data rychlostí větší, než je běžné, je řešením pouze pole RAID z rychlých disků. Opravdový profesionál zřejmě sáhne po řadiči s vlastním čipem a dalšími nadstandardními funkcemi jako cache a správa řadiče na dálku. Pro domácí použití pro zpracování videa, velkých dat nebo zápisu streamů z mnoha kamer je levnější řešení pomocí karty M.2 dostatečné. Za 1500 Kč můžete mít možnost osadit čtveřici disků M.2 s kapacitou až 16 TB v případě čtyř 4TB disků. To už je slušná kapacita se slušnou rychlostí čtení i zápisu.

Nevýhody jsou v podstatě tři. První je nutná podpora základní desky, která musí umět bifurkaci slotu x16 PCie na čtyři samostatné bloky po x4 linkách PCIe. To velká většina moderních desek splňuje. Dále je zde omezená funkčnost při osazení do slotu x8, kdy na kartě bez řadiče nedojde k dynamickému přiřazení linek PCIe, aby jely všechny čtyři disky. Vždy pojede jen nějaký ze čtyř. Poslední vlastností je hlučnost chlazení. Malý ventilátor jede stále naplno a bezpečně jej uslyšíte. Navíc vydává vysoký a nepříjemný tón. Ve skříni se hluk ztratí, ale o kartě budete vědět.

Hodnocení

Pokud se rozhodnete pro RAID z disků M.2 a netrápí vás hrozba ztráty dat u RAID 0, není lepší způsob, jak si vyrobit extrémně rychlé úložiště. Pokud navíc použijete nejvýkonnější disky PCIe 4.0, jako jsou Samsung 980 Pro, dosáhnete čtení až 25 GB/s a zápis mimo SLC kolem 8 GB/s. To jsou rychlosti, které musí stačit každému. V RAID navíc stále funguje trim i sledování výkonu a teplot samostatných disků. Máte tedy možnost stav disků sledovat a reagovat na možné problémy. Chladič navíc dokáže disky udržet pod jejich mezní teplotou, aniž by začaly omezovat výkon.

Na závěr jen poznámka k tomuto řešení obecně. Nehodí se samozřejmě úplně pro mainstream platformy s malým počtem linek PCIe linek. AMD X570 nebo Intel Z490/590 mají pouze 16 linek z procesoru a když je budete potřebovat na čtyři disky, není kam zapojit rozumně grafickou kartu. Nejlepší platforma je AMD Threadripper na platformě TRX40. Jedině tam využijete PCIe 4.0 naplno. V omezeném režimu lze využít i Intel X299, tam ale pouze PCIe 3.0.

i Zdroj: PCTuning.cz

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama