Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště
i Zdroj: Pctuning
Úložná zařzení Článek Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště

Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 3. 2021 03:00 5

Seznam kapitol

1. 4× SSD v RAID levně nebo draze 2. Podpora desky a PCIe Bifurcation 3. Rozdíl mezi M.2 kartou a řadičem 4. Nastavení BIOSu a kontrola nastavení
5. Testovací sestava 6. Testy výkonu RAID 0 7. SLC cache a výkon versus teplota 8. Závěr

Existuje řada uživatelů, kterým jeden rychlý disk nestačí. Potřebují maximální možný výkon, nezbývá než si tedy sestavit RAID pole z disků M.2 pro PCIe 4.0. Dnes se podíváme, jak jej můžete sestavit tím nejlevnějším způsobem – pomocí karty od Asusu za 1500 korun. Je určená do slotu PCIe x16 a osadíte na ni čtyři disky pro M.2.

Reklama

Podpora desky a PCIe Bifurcation

Z první kapitoly víme, že testovaná karta a hromada jí podobných, co jsou na trhu, nemá žádný aktivní prvek pro práci s PCIe linkami. Jde pouze o pasivní vyvedení PCIe linek z x16 konektoru do čtyřech x4 portů M.2. Krásně to jde vidět na této kartě od společnosti IOI Technology, která je perfektně jednoduchá.

Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště
i Zdroj: Pctuning

Teď vás jistě napadlo jak to celé vlastně funguje, když port x16 sice má dostatečný počet linek, ale jde logicky o jeden port pro jedno zařízení. Bude umět pracovat se čtyřmi zařízeními v jednom slotu? Jak pozná, že má slot rozdělit? Odpověď je jednoduchá, nebude to fungovat a slot sám neví jak má linky rozdělit.

Každý slot PCIe má signalizaci a všechny potřebné sběrnice v prvních 2x jedenácti pinech před výřezem. Vše za ním jsou už přímo jen komunikační linky. Jsou zde sice detekční piny, které detekují kolik linek PCIe má vložená karta, ale v zásadě nic dalšího. Slot sám neví kde začíná a končí linky z jednoho nebo více zařízení ve slotu. Řešením je PCIe bifurkace, což česky znamená přesně a správně rozvětvení.

Bifurkace nefunguje automaticky, že by si deska osahala sběrnici a rozdělila linky. Rozdělení je přesně dané a musí ho nastavit výrobce desky a procesoru. Všechny moderní procesory tuhle vlastnost mají, dražší desky také umí dělit linky správně. Obrázek ukazuje co se stane, když deska Bifurkaci PCIe nemá a má. Pokud ji deska nepodporuje, ze čtyř M.2 disků bude vždy detekován jen ten první, pokud deska větvení umí, je vše v pořádku.

Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště
i Zdroj: Pctuning

Nastavení je ale také deska od desky a výrobce jiné. U starších procesorů Intel byla třeba možná pouze varianta slotu x16 nebo x8+x4+x4. To platí i pro mnoho moderních desek, Asus má ne webu seznam desek, které podporu mají a kolik disků umí (odkaz zde). Například spousta desek s AMD X570 nebo Intel Z490 tuto funkci nemá stoprocentní a podporují maximálně dva nebo tři disky M.2 na této kartě. Asus v manuálu ke každé desce tuto informaci uvádí. Je dobré se podívat před koupí desky. Také obecně platí, že pro mainstreamové čipsety a CPU s omezeným počtem PCIe to není vhodné řešení. Ideální jsou platformy s velkým počtem linek PCIe v CPU. AMD Threadripper nebo Intel Cascade Lake-X.

Asus Hyper M.2 a 4x Samsung 980 Pro: Extrémní úložiště
i Zdroj: Pctuning

Všichni výrobci na deskách, které umí linky rozdělit na 4x4, mají tuto volbu v BIOSu. Třeba AsRock nebo Gigabyte mají přímo v BIOSu režim x16 nebo 4+4+4+4 takhle nazvaný. Asus vše skryl za volbu PCIe RAID Mode což si ukážeme v dalších kapitolách.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning